Контакт

Спорт

Кјелини има нов клуб

Објавено пред

Џорџо Кјелини, со статус на легенда, по 17 години си замина од Јувентус. помина 17 години во Јувентус. Последниот натпревар во црно-белиот дрес го одигра против Фиорентина.

dobivaj vesti na viber

Трансфер експертот Фабрицио Романо на „Твитер“ објави каде ќе ја продолжи кариерата Кјелини. Тоа е Лос Анџелес ФК, клуб од САД или МЛС.

„Се договорија, последната средба ќе се одржи во наредните денови во Лондон. Договорот е речиси готов. Кјелини наскоро ќе отпатува за Лос Анџелес“, напиша Романо.

Кјелини со Јувентус освои девет титули во Серија А и една титула во Серија Б, како и пет купови. Со Италија лани стана европски првак, не успеа да ја освои само титулата во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Миленичката на домашната публика Радукану во второто коло на Вимблдон

Објавено пред

Најдобрата британска тенисерка и миленичка на домашната публика, Ема Радукану го мина првото коло на Вимблдон, победувајќи ја Белгијката Алисон ван Ујтванк по интересна борбаа од два часа со 6:4/6:4.

dobivaj vesti na viber

19-годишната Радукану блесна токму на Вимблдон минатата сезона, пред шокантно да ја освои титулата од САД опен, и пречекот на „Централниот терен“ во Лондон беше фантастичен. Радукану пред турнирот се жалеше да повреда на стомачните мускули, но повредата не беше очигледна на теренот против светската тенисерка број 46.

Во второто коло е и Тунижанката Онс Жабер, која лани стана првата арапска тенисерка со пласман во четврт-финалето, откако со 6:1/6:3 ја „збриша“ Швеѓанката Мирјам Бјоркланд. 27-годишната светска тенисерка број 2, минатата недела играше со Серена Вилијамс во двојки на турнирот во Истбурн, и призна дека добила самодоверба од тоа партнерство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Директорот на Сити тврди: Реал Мадрид имаа среќа што ја освоија ЛШ

Објавено пред

Генералниот директор на Манчестер сити, Феран Соријано смета дека Реал Мадрид „имале среќа“ да ја освојат Лигата на шампионите минатата сезона, во која ги елиминираа „граѓаните“ на патот до 14-тата европска титула, и објаснува дека во неговиот клуб не се „опседнати“ со најелитниот европски трофеј.

dobivaj vesti na viber

Манчестер сити е клуб кој потроши милиони фунти во желба за континенталната титула, но иако под Пеп Гвардиола доминираат во Премиерлигата, главниот европски трофеј уште им „бега“ со пораз во финалето пред две години и во полуфиналето оваа сезона. Реал, пак, иако заостануваа во мечевите со ПСЖ, Челси и Сити на патот до финалето, на крајот ги победија Ливерпул со 1:0 во Пари за нов трофеј.

„Трофејот од Лигата на шампионите секако го посакуваме, но знаеме дека за тоа е потребна малку среќа и не сме опседнати со тоа. Луѓето зборуват за успехот кој го имаа Мадрид во последните неколку години, но мислам дека е фер да се каже дека имаа малку среќа. Дури би можел да кажам дека заслужија да загубат против ПСЖ, против Челси, против нас или против Ливерпул. Од друга страна и Реал немаа среќа во 1980-тите и 1990-тите, со фантастичен тим со Емилио Бутрагењо и Ла Квинта, но постојано губеа од Милан. Ако сега имаат среќа, со години не беа толку среќни. Ние сме трпеливи, тоа не е опсесија, ќе победиме кога ќе дојде времето“, вели Соријано.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ со неубедлива победа го отвори Вимблдон

Објавено пред

Актуелниот шампион, Новак Ѓоковиќ се намачи со светскиот рекет број 81., Кореецот Сунву Квон, но по речиси два и пол часа игра на „Централниот терен“ на Вимблдон, стигна до 6:3/3:6/6:3/6:4 победа за пласман во второто коло, каде што ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Австралиецот Танаси Кокинакис и Полјакот Камил Мајхржак.

dobivaj vesti na viber

Србинот имаше доста проблеми против тенисер кој не е познат како специјалист за игра на трева, посебно во вториот сет, кој го загуби, но и на почетокот на третиот сет. Нервозата кај него беше очигледна, но на крајот тој стигна до брејк и до освојување на третиот сет, по што рутински ја запечати победата.

Дел од мечевите на Вимблдон беа одложени поради веќе „традиционалниот“ дожд во британската престолнина. Во второто коло се и домашниот миленик Камерон Нори по 6:0/7:6(3)/6:3 победата над Пабло Андухар, како и младиот Американец, Френсис Тиафоу по 6:4/6:4/6:4 триумфот над Италијанецот Андреа Вавасори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа3 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија3 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа3 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа4 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија7 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија7 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија7 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија8 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ8 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија8 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион10 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ11 час

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет11 час

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет12 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет12 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион24 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет1 ден

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет1 ден

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...