Контакт

Спорт

Клиперс го одбрани домашниот терен

Објавено пред

Лос Анџелес Клиперс го израмни резултатот на 2-2 во серијата против Јута Џез. Во оваа серија, барем досега, клучен фактор е домашниот терен. Четвртиот меч му припадна на Клиперси со 118:104.

Најголемите ѕвезди на Клиперси, Каваи Ленард и Пол Џорџ, го предводеа тимот со по 31 поен, иако заедно лошо шутираа 18/41. Ленард додаде седум скока и едно спектакуларно забивање преку Дерик Фејворс. Џорџ, покрај 31 поен, имаше и девет скока и четири асистенции.

Најдобар кај Јута и на овој меч беше Донован Мичел со 37 поени, со лош процент на реализиција 9/26, Џон Инглс постигна 19, а Бојан Богдановиќ 18 поени.

Мичел влезе во историјата на НБА-лигата, тој го собори рекордот на Стеф Кари од 2015 година. Мичел на последните пет натпревари постигнува најмалку 30 поени и погодува пет или повеќе тројки.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кога ќе освоиш олимписки медал, и бившата девојка ќе сака да ти се врати!

Објавено пред

Новозеландскиот триатлонец Хајден Вајлд вчера освои олимписка бронза, што беше доволно неговата поранешна девојка да сфати што пропушта и јавно да признае дека жали што му раскинала.

Откако 23-годишниот Вајлд го освои медалот, локалната ТВ станица имаше интервју со неговото семејство и пријатели во Ватакејн, кога жената го имаше необичното признание.

„Жалам што раскинав со тебе. Горда сум на Хајден, на работата која ја заврши и за успехот кој го направи. Одевме во основно училиште заедно и навистина сум горда на неговиот успех“, изјави девојката.

Вајлд, пак, не ја прифати „стапицата“, изјавувајќи дека прво планира да се јави на својата сегашна девојка.

„Мислам дека прво ќе се јавам на девојката, која во моментов е во Шпанија. Таа стана рано наутро да ја гледа трката“, изјави триатлонецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Милионерите“ го донесоа новиот холандски талент Мален

Објавено пред

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на младиот холандски репрезетативец Донјел Мален од ПСВ Ајндховен верувајќи дека нивната скаут-служба повторно завршила добра работа и дека имаат фудбалер кој подоцна ќе може да го продадат за далеку повисока сума.

20-годишниот Мален потпиша договор со Борусија до 2026 година откако лани за ПСВ постигна 27 гола и имаше 10 асистенции во 45 меча, а двапати беше стрелец и за „оранје“.

„Борусија Дортмунд е врвен европски клуб, кој секогаш е на врвот на Бундеслигата и секогаш игра во Лигата на шампионите. Едвај чекам да се натпреварувам со најдобрите“, изјави Мален.

Мален треба да го заземе местото на Џејдон Санчо, кој замина во Манчестер јунајтед, а интересно, исто како на неговиот нов соиграч Ерлинг Халанд, агент му е славниот Мино Рајола. Германските медиуми тврдат дека Борусија платила 30 милиони евра, од кои дури 9 ги заработил Рајола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Првата филипинска олимписка шампионка ќе добие куќа и половина милион евра!

Објавено пред

Хидилин Дијаз ќе биде запишана во историјата на Филипините откако го донесе првото олимписко злато во историјата на нацијата со над 100 милиони жители и за тоа ќе биде добро наградена од својата земја.

Дијаз, која служи во Воздухоплоството на Филипините и живее во Малезија поради пандемијата на Ковид-19, освои злато во кревање товар во категоријата до 55 килограми со последното кревање победувајќи ја светската рекордерка, Кинеската Лијао Киујун.

Дијаз освои сребро во Рио во категоријата до 53 килограми за да го освои првиот олимписки медал за Филипините по пауза од 20 години, но во Токио влезе во историјата. Таа ќе добие 33 милиони филипински пезоси за победата (над 500.000 евра), како и куќа. Нејзиното злато беше само 11. медал во историјата на Филипините, кои настапуваат на Олимпијадите од 1924 година.

„Сакам да ѝ порачам на младата генерација на Филипините: ‘И вие може да сонувате за овој златен сон’. Така и јас почнав“, изјави Дијаз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија4 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија5 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија6 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Македонија6 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија8 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа9 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија10 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа10 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт10 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија12 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет22 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа23 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа23 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа24 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион1 ден

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија1 ден

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија1 ден

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија1 ден

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Досие