Контакт

Спорт

Клиперси ја добија битката за ЛА, Вестбрук се доближи до рекордот на Робертсон

Објавено пред

Градското дерби на Лос Анџелес им припадна Клиперси. Актуелните шампиони Лејкерси, без Леброн Џејмс доживеаја пораз 94:118. Индивидуално, изминатата ноќ во НБА ја обележа Расел Вестбрук. Бекот на Вашингтон го забележа 180. трипл-дабл во кариерата. Еден меч со ваква статистика го дели од апсолутниот рекорд на Оскар Робертсон.

Клиперси со тимска игра дојдоа до победата над Лејекрси. Седум кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасен беше Пол Џорџ со 24 поени, седум скока и пет асистенции. Лејкерси ги предводеше Кајл Кузма со 24 поени.

Со оваа победа Клиперси се искачија на третото место на табелата во Западната конференција, Лејкерси се на шесттото место. Доколку ги задржат овие позиции и во последните пет натпревари тогаш Клиперси и Лејкерси ќе се сретнат во првата рунда во плејофот.Вашингтон Визардс, по едно продолжение, го победија Торонто со 131:129. Торонто со овој пораз останаа без шанси за пласман во плејофот.

Расел Вестбрук мечот го заврши со 13 поени и по 17 скокови и асистенции. Вестбрук го забележа шесттиот трипл-дабл на последните седум натпревари. Во кариерата тој забележал 180 трипл-дабл натпревари. На вечната листа еден повеќе има Оскар Робертсон.

Спорт

Конте ќе земе годишен одмор

Објавено пред

Антонио Конте во новата сезона нема да работи во ниту еден клуб. Шампионот со Интер решил да оди на долг одмор и да и мусе посвети на семејството.

Планот на газдите на Интер, да го налат буџетот и да продадат неколку играчи од шампионскиот тим, го натераа Конте да си поднесе оставка на функцијата.

Тој се поврзуваше со Тотенхем, беше блиску до потпис на договор, но се откажа откако клубот не може да му гарантира дека Хари Кејн ќе остане и дека ќе добие најмалку 100 милиони фунти за засилувања.

Во Серија А не може да работи една година, поради договорот што го постигнал со Интер. Клубот се согласил да му исплати обесштетување, но под услов да не работи во Серија А, во новата сезона.

„Ќе ја поминам оваа година во учење. Не сакав да паузирам, но…Ќе можам повеќе време да минувам со семејството, ќе гледам фудбал“, рекол Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Скандал на Копа Америка: Чилеанците донеле проститутки во хотелот

Објавено пред

Скандал ја тресе репрезентацијата на Чиле, која се натпреварува на Копа Америка. Чилеанците, ги прекршиле сите ковид-протоколи, организирале забава во хотелот во кој се сместени.

Јужно-американските медиуми кои го следат шампионатот, шпекулираат дека актерите се соочуваат со жестоки казни, не ја исклучуваат можноста Чиле да биде исфрлен од Копа Америка.

Артуро Видал, Гари Медел, Еду Варгас, Менезес, Марипан и Арангис, успеале, на забавата, во хотелот да прошверцуваат проститутки.

Фудбалскиот сојуз на Чиле се огласи, но не во врска со овој скандал, туку само информира дека репрезентативците во хотелот викнале фризер, со што ги прекршиле правилата. Поради ова играчите ќе бидат парично казнети.

Она што ја загрижува јавноста е и најавената оставка на селекторот Мартин Ласарте. Селекторот не можел повеќе да се бори против клановите во соблекувалната. Познато е дека Артуро Видал и капитенот Клаудио Браво со години немаат никаква комуникација.

Чиле, вечерва од 23 часот, треба да игра против Уругвај.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стерлинг: Не сум задоволен колку играв минатата сезона

Објавено пред

Рахим Стерлинг, стрелецот на единствениот гол за Англија, во досегашниот тек од Европското првенство, преку медиумите му испратил порака на својот тренер во Манчестер сити, Пеп Гвардиола. Стерлинг рекол дека не е задоволен колку време понимувал на теренот минатата сезона.

Стерлинг, во финишот на сезоната, пад на во втор план кај Гвардиола, четврт-финалните и полу-финалните дуели ги започнуваше од клупата за резерви.

„Ако не играм не сум среќен. Таков став има уште од дете, кога почнав да играм фудбал. Нема тука многу филозофија. Сигурно е дека не сум задоволен кога седам на клупата“, рекол Стерлинг.

При крајот на сезоната, англиските медиуми го поврзуваа со Тотенхем, како дел од евентуалниот трансфер на Хари Кејн во Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 час

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 часа

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 часа

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ3 часа

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија4 часа

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет4 часа

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија5 часа

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет5 часа

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт5 часа

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа6 часа

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија17 часа

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт19 часа

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион23 часа

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија23 часа

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет24 часа

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија1 ден

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Топ1 ден

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион1 ден

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет1 ден

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Досие