Контакт

Спорт

Кливленд ќе го смени Индијанс, името било расистичко

Објавено пред

Бејзбол-тимот Кливленд индијанс планира да го смени името што го користи 105 години по обвинувањата дека асоцијациите со домородните американски племиња се расистички, јавува ЕСПН.

Кливленд претходно веќе се откажа од логото „Поглаварот Ваху“ и не е јасно кое ќе биде следното име на клубот и дали тоа ќе важи веднаш или од следната сезона. Ова доаѓа од таму што НФЛ-тимот Вашингтон редскинс се откажа од името што буквално значеше црвенокожци и се преименуваа во Вашингтон фудбалски тим.

Кливленд го користи прекарот Индијанс од 1915 година откако претходно беше именуван како Напс. Индијанс има 17.000 натпревари со ова име и има освоено две светски серии, од кои последната во 1948 (со 72-годишна суша тие се МЛБ-тимот ѓто најдолго чека титула).

Тие не се последниот тим што користи ваква иконографија во САД – остануваат Атланта брејвс во МЛБ, Канзас Сити чифс во НФЛ и Чикаго блекхокс во НХЛ.

Спорт

Бекам и на 45 години знае по некоја финта

Објавено пред

Газдата на американскиот МЛС тим, Интер Мајами и англиска фудбалска легенда Дејвид Бекам покажа дека уште има по некој трик во своите нозе тренирајќи со академијата на клубот во четвртокот.

45-годишниот Бекам, кој се повлече од спортот во 2013 по настапите за Манчестер јунајтед, Реал Мадрид, Пари Сен-Жермен и Лос Анџелес галакси, си облече копачки и им делеше лекции на младите фудбалери, понекогаш дури и буквално.

Во видеото од тренинг-сесијата, Бекам дава гол протнувајќи ја топката меѓу нозе на младиот противник, по што покажува кон камерата и се смее. Ова инаку беше првпат тој да присуствува на тренинзи на својот клуб по стартот на сезоната 2020 поради пандемијата на КОВИД-19.

„Беше прекрасно да се биде со играчите од академијата, се потсетив на деновите од Манчестер јунајтед. Развојот на млади таленти е многу важен за нашата иднина“, напиша Бекам на Инстаграм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одиме! Вајт на преговори со Хабиб, ќе успее ли да го врати во октагонот?

Објавено пред

Шпекулациите околу враќањето на УФЦ шампионот Хабиб Нурмагомедов во кафезот се зголемија, откако шефот на УФЦ, Дејна Вајт објави кратко видео од двајцата како влегуваат во соба за состаноци.

Вајт, повторно во улога на голем шоу-мајстор, со наслов: „Одиме!“, прво го носи Нурмагомедов кон канцеларијата, по што ја затвора вратата, собирајќи илјадници лајкови за неколку часови. Претходно, Вајт изјави дека очекува состанокот да трае „пет минути“ во кои ќе добие јасен одговор – да или не.

Хабиб се повлече од спортот по победата над Џастин Гетџи минатата година, велејќи дека така и ветил на својата мајка по смртта на неговиот татко и ментор, Абдулманап Нурмагомедов. Подоцна, тој изјави дека си купил овци и дека ќе се посвети на добивањето факултетска диплома по економија, иако призна дека ќе го убедуваат да се врати со огромна сума пари. Секако, главна желба на фановите е римеч со Конор Мекгрегор, кого го победи во четири рунди во 2018 година. Мекгрегор се враќа во кафезот против Дастин Поаире следниот викенд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Неверојатна сцена од Дакар – хеликоптер го закачи второпласираниот камион

Објавено пред

Релито „Дакар“ секогаш носи возбудувања, но и опасности, и никој не можеше да ја замисли сцената што се случи на последната етапа кога камионот на Антон Шибалов, освојувачот на второто место со тимот на Камаз-Мастер, имаше близок контакт со хеликоптер на организаторите при скок над една дина.

Во неверојатен инцидент, кој беше фатен на камера, Камазот на Шибалов остана со оштетен покрив откако хеликоптерот се спушти опасно ниско. Овој инцидент доаѓа откако на последниот дел од трката францускиот мотоциклист Пјер Шарпен почина од повреди на главата на релито, а индискиот мотоциклист Ц. С. Сантош уште е во медицински индуцирана кома.

Дмитриј Сотников првпат во кариерата триумфира во пласман на камиони откако водеше во сите 12 етапи од трката, Камаз-Мастерс оствари 1-2-3 победа, Шибалов заврши втор, а Ајрат Мардеев на третото место. Ова е петти пат едноподруго Камаз да има 1-2-3 победа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија2 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија5 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија5 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет5 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија6 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија7 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа9 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија9 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија9 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет10 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет10 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет11 час

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија11 час

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија23 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа23 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Досие