Контакт

Спорт

Клоп избирал помеѓу Меси и Роналдо

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, малку повеќе го сака Лионел Меси од Кристијано Роналдо. Германецот во разговор за ЕСПН истакнал дека многу ги цени и двајцата фудбалери, но мала предност му дал на играчот на Барселона.

„Доколку би било можно да се направи совршен фудбалер, тогаш тоа би бил играч со висината на Роналдо. Би можел да скока високо и бргу да трча. Покрај тоа, ставот на Роналдо кон обврските е апсолутно совршен и професионален. Меси е низок и сè што прави го прави со неверојатна леснотија и поради тоа како играч малку повеќе го сакам. Кристијано исто така е неверојатен“, рекол Клоп.

Меси и Роналдо заедно имаат освоено 11 „Златни топки“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ред Бул купува руски прволигаш

Објавено пред

Компанијата Ред Бул планира да го прошири своето фудбалски кралство со купувањето на фудбалскиот клуб Уфа, пишува „Спорт-Експрес“. За овој клуб покрај Ред Бул се борат и сопствениците на Манчестер сити, компанијата Сити Фудбал Груп.

Се претпоставува дека цената на клубот изнесува четири милиони евра. Челниците на Уфа сметале дека клубот би требало да им биде продаден на Австријците, бидејќи имаат изградена мрежа на академии низ целиот свет и не се потпираат на вложувања во скапи фудбалери.

„Интересно е што челниците на Уфа сакаат да ја прифатат понудата на Ред Бул. Оваа понуда ќе им донесе помалку пари, но има повеќе потенцијал“, пишува „Спорт-Експрес“.

Австрискиот милијардер Дитрих Матешиц (75) е ко-сопственик и сопственик на 49 отсто од акциите на компанијата за енергетски пијалаци. Матешиц поседува три клуба: РБ Салцбург, РБ Лајпциг и РБ Њујорк. Исто така е сопственик на Ф1 тимот Ред Бул Рејсинг и тркачката патека Ред Бул Ринг.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Доколку Реал беа први сезоната немаше да продолжи“

Објавено пред

Фудбалската сезона во Шпанија ќе продолжи на 13 јуни. До крајот на првенството останаа уште 11 кола. Шпанците најавија дека кога ќе продолжи сезоната фудбал ќе се игра секој ден.

Во последните 11 кола ќе се води голема борба за шампионската титула помеѓу Барселона и Реал. На табелата Барселона има два бода повеќе од најголемиот ривал.

Поранешниот претседател на Барселона Жоан Гаспар смета дека сезоната не би била продолжена доколку Реал биле лидери на табелата. Според него мора да се игра бидејќи Барселона се наоѓа на првото место.

„Доколку Реал беа први во моментот кога е прекината сезоната убеден сум дека таа немаше да продолжи. Не постои почит кон Барселона, имам многу луѓе кои се против клубот“, рекол Гаспар.

Кога ќе продолжи Ла Лига, Барселона ќе гостува кај Мајорка додека Реал ќе го пречека Еибар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Артур му го упропасти трансферот на Пјаниќ

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона Артур Мело соопштил дека мена намера да се сели во Торино. Бразилецот требаше да биде дел од размената која ја договорија клубовите, а која Миралм Пјаниќ требаше да го донесе на „Ноу Камп“.

Размената на фудбалери ја иницираше Јувентус, а во Барселона ја прифатија. Меѓутоа Артур неколку пати истакна дека е задоволен на „Ноу Камп“. Италијанските и шпанските медиуми пренесуваат дека тој разговарал со спортскиот директор на Јувентус Фабио Паратичи. Бразиелцот го повторил ставот дека нема намера да ја напушти Барселона, без оглед на условите што му ги нуди Јувентус.

Ваквиот развој на настаните најмногу му штети на Пјаниќ. На репрезентативецот на Босна и Херцеговина му пропадна трансфер во голем клуб, а од друга страна му е јасно дека доколку остане во Јувентус нема да биде во преден план кај тренерот Маурицио Сари.

Заинтересирани за услугите на Пјаниќ има, во преден план сега се Пари Сен Жермен и Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија45 минути

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија47 минути

Парична помош за оние кои останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до...

Регион1 час

Кипар ќе ги плати трошоците за одмор на сите туристи кои ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус...

Македонија16 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа16 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа19 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион19 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија20 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија21 час

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија21 час

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија22 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија22 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија23 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет24 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие