Контакт

Спорт

Клоп: Ливерпул мора да „страда“ за да го помине Вилјареал

Објавено пред

Јирген Клоп смета дека неговиот Ливерпул мора да биде „подготвен да страда“ против Вилјареал за да запечати место во финалето на Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Црвените“ имаат 2:0 предност од првиот меч на домашен терен и се фаворити да влезат во трето финале на ЛШ во послените пет години, но германскиот менаџер ги предупредува неговите играчи дека ќе биде многу тешко на „Керамика“.

„Поради ситуацијата до која стигнавме, јасно е дека некои работи ги направивме исправно. Но, во нашата работа, работите се совршени само до почетокот на следниот натпревар, бидејќи веднаш може да се дојде до поинаква динамика. Во вторник ќе мораме да бидеме подготвени да страдаме, и да го водиме мечот во вистинска насока. Ако дозволиме ран гол, публиката ќе се крене и секој предизвик  станува потежок. Да бидеме поготвени да играме најдобар меч во историјата, но да знаеме дека тоа може да не се случи. Да страдаш не значи само долго да страдаш, туку да страдаш и да реагираш“, вели Клоп.

Спорт

Црвена Звезда и Хајдук Сплит со куп-трофеи во Србија и во Хрватска

Објавено пред

Црвена Звезда освои двојна круна во Србија откако во финалето на Купот на Србија, го совладаа Партизан со 2:1, со головите на Александар Катаи.

dobivaj vesti na viber

Најдобриот играч на Црвена Звезда во 26. минута донесе водство, а израмни Урошевиќ. Катаи постигна втор гол за Црвена Звезда во 72.минута и го одлучи мечот.

Хајдук Сплит е победник на Купот на Хрватска откако ја победи Ријека со 3:1. Ова беше и пресметка со „македонски предзнак“, со оглед дека и во двата тима има македонски репрезентативци. На крајот, се радуваше Јани Атанасов, а тагата остана за Дарко Велковски.

Јосип Дрмиќ во 13.минута донесе водство за Ријека, но израмни Феро. Потоа два гола за Хајдук постигна Дарио Мелњак во 36. и во 56.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борко Ристовски: Горд сум на овие ракометари на Вардар

Објавено пред

Ракометарите на Вардар ја освоија двојната круна во Македонија, откако денеска триумфираа против Тиквеш (37:25) и го потврдија шампионскиот пехар.

dobivaj vesti na viber

Искусниот голман Борко Ристовски вели дека сезоната беше турбулентна, но вардарци на крајот ја комплетираа со двоен триумф, и во првенството и во Купот.

„Ова беше една турбулентна сезона со успеси и со падови, но Вардар сепак ја покажа големината. Успеавме да ја освоивме двојната круна и горд сум на овие ракометари. Ќе се обидеме да дојдеме до подобри резултати следната сезона и во Лигата на шампионите“, изјави Борко Ристовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наташа Андонова уште две години во дресот на Леванте

Објавено пред

Најдобрата македонска фудбалерка, Наташа Андонова, ќе биде членка на шпанскиот прволигаш Леванте и во наредните две сезони. Таа денеска потпиша нов двегодишен договор со клубот.

dobivaj vesti na viber

Андонова е фудбалерка на Леванте од 2019 година каде пристигна од редовите на Барселона.

Пред да се пресели во Шпанија, Наташа Андонова настапуваше за ПСЖ, Розенгард и за Турбине Потсдам. Кариерата во Македонија ја почна во Тиквешанка, а потоа настапуваше и за Борец Велес.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија3 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт4 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија6 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија7 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија8 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ9 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа14 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа14 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа14 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија23 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија1 ден

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет1 ден

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија1 ден

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет1 ден

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...