Контакт

Спорт

Клоп се разбудил во камион по прославата на титулата со Дортмунд

Објавено пред

Јирген Клоп откри една неверојатна приказна од неговото минато – како се разбудил во камион по прославата на титулата од Бундеслигата на Борусија Дортмунд во 2011 година.

„Милионерите“ тогаш завршија со 8 поени пред Баер Леверкузен во фантастична сезона и по кревањето на славниот „штит“, Клоп претерал со славјето, нешто што го признава во новиот документарен филм за Борусија на „Амазон“.

„Бев многу пијан и тоа се забележуваше на некои интервјуа. Не се сеќавам на многу работи и тоа е разбирливо. Не сум сигурен дали сум го кажал тоа. Се разбудив во камионот во гаражата. Сам! Се сеќавам на тоа, но не на часовите кои претходнеа. Се разбудив, излегов од камионот и видов дека сум во голема фабричка хала. Свирнав силно и го видов директорот Аки Вацке“, вели Клоп.

Приказната оди понатаму – Клоп и Вацке морале да пронајдат превоз, а Дортмунд бил „затворен“ поради победничката парада, така што тие платиле 200 евра да се возат во караван со кокошки.

„Аки сопре стар Мерцедес. Беше еден Турчин во караван. Аки побара да не превезе, но тој одби, но тогаш извади 200 евра од џебот и се согласивме. Аки седна напред, јас одзади и си ја удирав главата од прозорот. Не ми се веруваше кога слушнав кокодакање, и потоа ми кажаа дека во гепекот имаше кокошки“, додава Клоп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Максимални победи на Медведев и Зверев

Објавено пред

Четвртиот и седмиот носител на првиот гренд-слем во сезоната Австралија опен, Данил Медведев и Александар Зверев се пласираа во осмина-финалето.

Медведев со максимален резултат (6/4, 6/3, 6/2) го надигра Австралиецот Алексеј Попирин. Русинот направи пет брејка во целиот меч, а ниту еднаш не го загуби својот сервис.

Медведев во наредната рунда ќе игра против Стен Вавринка, на кого Џон Изнер му го предаде мечот.

Пласман во осмина-финалето во три сета избори и Зверев. Германецот го победи Фернандо Вердаско од Шпанија (6/2, 6/2, 6/4). Зверев во првите три меча не загуби ниту еден сет што е негов најдобар резултат на турнирите од гренд-слем серијата.

Во осмина-финалето Зверев ќе игра против Андреј Рубљов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сагата заврши, Олмо е играч на Лајпциг

Објавено пред

Лајпциг го официјализираа трансферот на повремениот шпански репрезентативец Дани Олмо. Шпанецот со моментниот лидер во Бундеслигата потпишал договор до јуни 2024 година.

Динамо Загреб како обесштетување ќе добие 20 милиони евра плус одредени бонуси.

Олмо во Загреб пристигна во 2014 година од Барселона. Тој е најзаслужен што Динамо сезонава играше во фазата по групи во Лигата на шампионите.

Лајпциг објави дека Олмо в недела ќе го има првиот тренинг со новите соиграчи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Контавејт ја декласира Бенчиќ, испадна и Плишкова

Објавено пред

Шестиот натпреварувачки ден на Австралија опен донесе нови изненадувања во женска конкуренција. Од турнирот во третото коло се елиминирани втората и шестата носителка Каролина Плишкова и Белинда Бенчиќ. За разлика од нив проблеми в оваа рунда немаше Симона Халеп.

Романката Халеп, трета фаворитка на турнирот со 6/1, 6/4 ја победи тенисерката од Казахстан Јулија Путинцева. Во наредната рунда Халеп ќе игра против Елис Мертенс од Белгија која во три сета ја победи Американката Кетрин Белис.

Втората носителка Плишкова во тва тај-брејка беше поразена од Анастасија Пављученкова (30 на ВТА листата).

Русинката во наредното коло ќе се сретне со Германката Анжелик Кербер која славеше во три сета во дуелот со Италијанската Камила Џорџи.

Најголемото изненадување, барем според резултатот го приреди Естонката Анет Контавејт. таа на шестата фаворитка Белинда Бенчиќ и препушти само еден гем.

Контавејт во осмина-финалето ќе игра против Ига Швјатек која беше подобра од Дона Векиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија3 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ4 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет5 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет5 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет5 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа6 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија6 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет6 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија17 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија21 час

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија21 час

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија22 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија22 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Досие