Контакт

Спорт

Клоп: Стравувавме од Суперлигата, а Њукасл е Суперлига во еден клуб

Објавено пред

Њукасл јунајтед, со новите газди, стана најбогатиот фудбалски клуб во светот. Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, во интервју за германскиот „Скај спорт“, го споредил Њукасл со проектот европска Супер лига.

dobivaj vesti na viber

„Со право, фудбалскиот беше загрижен поради проектот Суперлига. Њукас е Суперлига во еден клуб. Гарантирана му е доминантна улога во европскиот фудбал во наредните 20-30 години. Постои веројатност дека ќе ги зезнете работите со толку многу пари, но долгорочно, во фудбалот има многу квалитетни луѓе, порано или подоцна Њукасл ќе ги пронајде. Така стојат работите. Мораме да живееме со ова“, рекол Клоп.

Јасно е дека целта со оваа сезона е Њукасл да преживее во Премиер лигата, а потоа да ги „нападнат“ големите имиња во летниот преоден рок, по примерот на Манчестер сити и ПСЖ.

„Доколку разговараме само за фудбалот, на долги патеки, Њукасл ќе бидат супер сила. Ова е третиот клуб во светскиот клуб, за кој знам, дека му припаѓа на една држава. Очигледно е дека е во сопственост на најбогатото семејство во светот“, изјавил Клоп и потоа ја коментирал политичката ситуација во Саудиска Арабија.

„Можеби не треба да го коментирам тоа, можеби тоа не е моја работа, но постојат две различни мислења околу почитувањето на човековите права во Саудиска Арабија“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал ќе се засили со играч на Виљареал

Објавено пред

Реал Мадрид планира голема ремонт во претстојниот преоден рок. Во клубот веќе пристигна левот бек Фран Гарсија од Рајо Валјекано.

dobivaj vesti na viber

Како што стојат работите, следен трансфер би можел да биде Самуел Чуквуезе. Крилниот напаѓач на Виљареал, пред неколку месеци блескаше на „Сантијаго Бернабеу“, постигна два гола, а Виљарела го победи Реал со 3.2.

Нигериецот има договор со „жолтата подморница до јуни 2024 година и откупна клаузла од 80.000.000 евра.

Бидејќи влезе во последната година од договорот во Реал се надеваат дека за него ќе траба да платата околу 40.000.000 евра.

Чуквуезе, оваа сезона постигна 13 гола и запиша 11 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мартинез го напушти Билбао, следна станица е Барселона

Објавено пред

Најскапиот фудбалер во историјата на Атлетик Билбао, Ињиго Мартинез денеска и официјално си замина од „Сан Мамеш“. Мартинез, кариерата ќе ја продолжи во Барселона.

dobivaj vesti na viber

Договорот на 31. годишен стопер истекува на 30 јуни, тој ги одби сите понуди да потпише нов. Мартенизе ги договори личните услови со Барселона, но ќе треба да почека за да го потпише договорот.

Барселона има финансиски проблеми и за да го регистрира Мартинез ќе мора да ослободи место во буџетот за плати, односно да продаде некој играч од актуелниот состав.

Инаку, Мартинез, ќе има годишна плата од 4.500.000 евра. Тој ќе потпише договор до јуни 2025 година.

Ињиго Мартинез кариерата ја започна во младинската школа на Реал Сосиедад, играше за вториот тим на клубот од Сан Себастијан, а за првиот тим дебитираше во 2011 година. Седум години подоцна тој се пресели во редовите на најголемиот ривал, Атлетик Билбао.

Атлетик за него плати 32.000.000 евра што е најголемиот трансфер во клупската историја. За Атлетик одигра 152 натпревари, постигна шест гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Верона и Специја, во Удине ќе се борат за опстанок

Објавено пред

Во недела, на 11 јуни, фудбалерите на Верона и Специја ќе одлучат кој тим останува во Серија А, а кој испаѓа во Серија Б.

dobivaj vesti na viber

Челниците на Италијанската фудбалска асоцијација, решија натпреварот да се одигра на неутрален терен во Удине. Ова ќе биде прва мајстрока за опстанок во Серија А по сезоната 2004/05, кога за опстанок се бореа Парма и Болоња.

Од оваа сезона, италијанската федерација го смени правилото, па меѓусебниот скор не одлучува околу конечниот распоред.

Ако две екипи имаат ист број бодови, а Верона и Специја имаа по 38 одиграни натпревари, еден натпревар на неутрален терен ќе одлучи кој ќе остане во елитното друштво. Доколку дојде биде нерешено по 90 минути, веднаш се изведуваат пенали.

Сезонава Специја ја победи Верона на гости со 2:1, додека мечот во кој Специја беше домаќин заврши 0:0. Сампдорија и Кремонезе испаднаа од Серија А.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија31 минута

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија2 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија2 часа

Вмровски пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ма ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став околу уставните измени. Во објави на социјалните мрежи, тие реагираат,...

Топ3 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај место викано „Раскрсница Удово“, полицијата привела две лица кои со автомобил...

Свет4 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион4 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет4 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија13 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија16 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ17 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија18 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија20 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион20 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија22 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија22 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија24 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија1 ден

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија1 ден

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија1 ден

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...