Контакт

Спорт

Клоп: Тотенхем стана машина за добри резултати

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, во суперлативи говорел за својот колега од Тотенхем, Жозе Мурињо, во пресрет на утрешниот дерби во Премиер лигата. Клоп се надева дека Ливерпул ќе успее да извојува победа.

„Жозе Мурињо покажа неверојатни спосбности, импресивно е што успеа да направи од Тотенхем. Одлично играат оваа сезона. Го претвори во машина за добри резултати. Дури и кога не играат на својот максимум победуваат“, рекол Клоп.

Минатата сезона Ливерпул ја освоија титулата, а Тотенхем завршија на шестото место. Разликата на табелата беше 40 поени во корист на „црвените“. По 12 рунди, во новото првенство, двата тима се израмнети на челната позиција.

„Сезонава имамме проблеми со повредите, но не изгубивме многу бодови. Тотенхем игра добро, не сум изненаден од нивниот напредок, од нивниот стил. Не играат повеќе само на контри. Да играа таа немаше да бида во врвот“, заклучил Клоп.

Ливерпул, утре од 21 часот, ќе го пречека Тотенхем.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн се намачи, но го совлада Фрајбург

Објавено пред

Баерн Минхен стигна до тешко извојувана 2:1 победа над Фрајбур на „Алијанц арената“, иако европскиот шампион ја продолжи незгодната традиција да прима гол во бундеслигашките мечеви од октомври наваму.

Човек на одлука беше Томас Милер, кој прво во четвртата минута му асистираше на Роберт Левандовски за неговиот 21. гол оваа сезона, па откако Фрајбург израмни преку Нилс Петерсен во 62. минута, капитенот се најде на вистинско место во шестнаесетникот за да го врати водството во 75. минута.

Баерн се зацврстија на првото место на табелата со 36 поени, сега четири пред РБ Лајпциг, откако тие вчера одиграа само 2:2 со Волфсбург и дури седум пред Баер Леверкузен и Борусија Дортмунд. Фрајбург пак, ја прекина низата од пет победи едноподруго и останува на осмото место со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ндомбеле со гол од невозможен агол, Тотенхем со три поени од Шефилд

Објавено пред

Тотенхем стигна до релативно лесна 3:1 победа на гостувањето кај Шефилд јунајтед, оставајќи го „фенерџијата“ закован на дното на Премиер лигата и доближувајќи се на само три поени од лидерот Манчестер јунајтед.

Серж Орие уште во петтата минута донесе водство за гостите, пред во 40-тата минута Хери Кејн да го удвои водството. Дејвид Мекголдрик даде надеж на Шефилд дека ќе имаат два позитивни резултати во низа со голот во 59. минута, но Танги Ндомбеле само четири минути подоцна ја врати предноста од два гола со еден гол кој мора да се види за да се поверува.

Тотенхем сега се четврти со 33 поени, исто како третопласираниот Ливерпул и три зад Манчестер јунајтед пред ова големо англиско дерби. Шефилд останува последен со 5 поени, сега 9 поени под зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

По 86 старта, конечно слаломска победа за Вос Солеваг

Објавено пред

По 86 трки во Светскиот куп, норвешкиот скијач Себастијан Вос Солеваг стигна до доминантна победа на слаломот во австрискиот скијачки центар Флахау, за прв триумф во кариерата.

29-годишниот Вос Солеваг, кој дебитираше во Леви во 2012 година, досега имаше освоено четири подиуми, но победата беше далечна пред денеска, кога имаше фантастични две возења за победа со 0.76 секунди пред Австриецот Марко Шварц, кој е на подиумот во последните три трки. Французинот Алексис Пинтуро го освои првиот подиум оваа сезона во слаломот со 0.95 секунди заостанување.

По напорни две недели за специјалистите за технички трки, од следниот викенд во акција стапуваат спусташите на легендарната Штрајф во Кицбил, по што на 26 јануари е ноќниот слалом во Шладминг.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 минути

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Свет3 часа

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија4 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија4 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија5 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија7 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет8 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт9 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион9 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија10 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија21 час

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт22 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија23 часа

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија1 ден

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Досие