Контакт

Спорт

Клоп: Жалам Конте, Жалам Сари, шампион ќе биде Лацио

Објавено пред

Тренерот на Ливерпул Јирген Клоп смета дека титулата во Серија А оваа сеозна ќе ја освои Лацио. Римскиот тим синоќа славеше над Интер (2.1) и се доближи до лидерот Јувентус на еден бод.

Јувентус се уште е најголемиот фаворит за трофејот во Серија меѓутоа Клоп смета дека „старата дама“ нема да ја одбрани титулата.

„Навивам Лацио да стане шампион. Имаме поранешен фудбалер на Ливерпул тму (Лукас Леива). Чиро Имобиле е играч кого го тренирав во Дортмуд. Жалам Конте, Жалам Сари, мислам дека Лацио ќе приреди изненадување. Тие имаат неверјатна сезона“, рекол Клоп за „Раи Спорт“.

Спорт

Дел Боске: Нејмар не е добар пример за фудбалер

Објавено пред

Поранешниот тренер на Реал и селектор на Шпанија Винсенте дел Боске вели дека Нејмар е фудбалер со неспорен квалитет и многу лоши особини.

„Тешко е да го тренираш Нејмар. Мислам дека тој не е добар пример за фудбалер. Нека остане забележано дека сметам дека е врвен фудбалер, доколку ме прашате да го рангирам би го ставил меѓу најдобрите петмина во светот, но…На теренот многу глуми, уште кога се знае како ја напушти Барселона…“, истакнал Дел Боске во интервју за „Мундо Депортиво“.

Најмар во 2017 година за светски рекорд од 222 милиони евра од Барселона се пресели во ПСЖ. Три години подоцна гласни се најавите дека тој ќе се врати во Барселона.

„Клубот треба да реши дали ќе го врати или не. Не би требало да се обрнува внимание на она што го велат фудбалерите , со ова прашање се занимаваат спортскиот директор и генералниот менаџер. Тешко дека фудбалерите ќе кажат лош збор за колега чие враќање се планира. На таков пример јас не можам да се сетам“, истакнал 69 годишниот Де Боске.

Нејмар има договор со ПСЖ до јуни 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред 10 години Меси сам го победи Арсенал (Видео)

Објавено пред

На денешен ден пред 10 години Лионел Меси го воодушеви фудбалскиот свет. Сам го победи Арсенал во четврт-финалниот реванш во Лигата на шампионите.

Арсенал на „Ноу Камп“ пристигнаа со резултат 2:2 по првиот меч во Лондон. Надежите дека ќе можат да приредат изненадување против тогаш моќниот состав на Барселона, веќе во првото полувреме, им ги уништи тогаш 23 годишниот Меси.

Аргентинецот постигна хет-трик во првиот дел, а до крајот на мечот постигна уште еден гол во победата на Барслеона 4.1.

Барселона избори пласман во полу-финалето каде на патото и застана Интер предводен од Жозе Мурињо. Интер подоцна го победи и Баерн во финалето во Мадрид и ја освои титулата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Незадоволниот Марканен бара трејд

Објавено пред

Финецот Лаури Марканен не е задоволен од амбициите на Чикаго Булс, имал желба да ја напушти франшизата. Според локалните медиуми не бил задоволен од работата на тренерот, клупските челници, менаџментот и од неговата улога во тимот.

„Ова е трета година како го слушаме незадоволството на Марканен. Вели дека работите во франшизата се одвиваат многу лошо и дека би сакал да ги напушти Чикаго Булс“, наведува „Чикаго Сан Трибјун“.

Марканен беше седми пик на драфтот во 2017 година. Во тековната сезона има просек од 14 поени и шест скока по натпревар.

Договорот на Марканен со Чикаго истекува во 2022 година кога ќе може како слободен играч да го напушти клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија1 час

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ2 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија3 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија3 часа

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија3 часа

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион4 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија5 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија5 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија6 часа

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион6 часа

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија6 часа

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет7 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет7 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија8 часа

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Свет17 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет18 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет18 часа

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија24 часа

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Македонија1 ден

Се очекува пикот на коронавирусот, Куманово засега е најкритично

Бројот на заболени од коронавирусот очекувано расте, иако големо изненадување е Куманово, град кој во изминативе 24 часа ја надмина...

Досие