Контакт

Спорт

Клучните луѓе на Јувентус под истрага на финансовата полиција

Објавено пред

Финансиската полиција, по налог на јавното обвинителство, за наводна проневера на 50.000.000 евра, извршила претрес во просторите на фудбалскиот клуб Јувентус. Покрај клубот, за финансиски малверзации, под истрага претседателот на клубот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед и поранешниот спортски директор Фабио Паратичи, како и уште тројца вработени во клубот.

Финансиската полиција ги проверувала финансиските извештаи. Истрагата се однесува на пријавената добивка од трансферите на играчите и исплатените менаџерски провизии за сезоните 2018/19, 2019/20 и 2020/21.

Под посебна проверка е размената, која клубот ја направи со Барселона, кога Миралем Пјаниќ замина во Шпанија, а Артур Мело се пресели во Торино.

Истрагата на Јавното обвинителство наречена „Призма“, започнале во мај 2021 година. Целта на истрагата е да открие дали одредени правни лица имале корист од извршени кривични дела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Норич со победа кај Вотфорд излезе од зоната за испаѓање!

Објавено пред

Иако се веруваше дека тие веќе практично се второлигаши, Норич со две победи во низа успеа да излезе од зоната за испаѓање во Премиерлигата, победувајќи со 0:3 кај Вотфорд во меч кој беше накратко прекинат поради прекин на струјата, и кој може да биде кобен за нивниот менаџер, Клаудио Раниери.

По 2:1 победата над Евертон, менаџерот Дин Смит (поранешен прв човек на Астон вила), очигледно успеа да им ја крене довербата на своите играчи, за импресивна победа во Лондон.  Човек на одлука овојпат беше младиот Американец, Џошуа Сарџент, кој ги постигна првите два гола на мечот во 51. и 74. минута од мечот. Мизеријата на Вотфорд ја зголеми Јурај Куцка, кој си постигна автогол во 93. минута од мечот кој имаше невообичаени 15 минути продолжение.

Норич сега се 17. со 16 поени, два повеќе од Вотфорд, иако тимот на Раниери има два меча помалку, Њукасл се 19. со 12 поени, додека Барнли се последни со 11 поени (иако со дури 5 натпревари помалку од Норич).

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Милано со голема победа во Москва

Објавено пред

Олимпија Милано ги „натераа“ ЦСКА Москва да имаат најслаб офанзивен меч во Евролигата од 2013 година, за импресивна 67:57 победа на гости и подобрување на скорот на 13-6 за трето место на табелата.

Тимот на Еторе Месина беше фантастичен во одбраната, посебно во второто полувреме кога „Армејците“ постигнаа само 22 поени. Девон Хол имаше 13 поени за Милано, Кајл Хајнс имаше 12 поени и три блокади во меч во кој водеа од почеток до крај, а ја преземаа контролата во второто полувреме со 10:0 серија. За ЦСКА Москва, кои имаа 3-24 во обиди за тројки, Лундберг имаше 15 поени, а Шенгелија заврши со 13.

Шампионите, Анадолу Ефес, пак, го подобрија скорот на 10-10 со тесна 82:81 победа над Панатинаикос, откако Адриен Мерман го постигна одлучувачкиот поен во последната секунда.

33-годишниот Мерман заврши со 15 поени, 5 скока и 2 асистенции, додека Василије Мициќ имаше 20 поени, иако имаше седум неуспешни обиди за тројка.

ЕВРОЛИГА, 22.КОЛО

ЦСКА Москва – Олимпија Милано 57:67 (10:23, 25:17, 11:15, 11:12)

Анадолу Ефес – Панатинаикос 82:81 (17:12, 22:30, 26:20, 17:19)

Басконија – Баерн Минхен 77:84 (17:16, 16:26, 22:19, 22:23)

Асвел Лион – Црвена звезда 69:67 (11:17, 14:18, 24:13, 20:19)(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Калиниќ ја одлучи хрватско-српската битка Верона-Болоња

Објавено пред

Верона на Игор Тудор стигна до 2:1 победа над Болоња на Синиша Михајловиќ во интересен хрватско-српски дуел во првиот меч од 23. коло во италијанската Серија А, а Никола Калиниќ беше човекот на одлука со голот во финишот на мечот.

Рикардо Орсолини ги донесе Болоња на Михајловиќ во водство уште во 14. минута од мечот, пред Џанлука Капрари да израмни за Верона на Тудор во 38. минута од мечот. Калиниќ, девет минути по влегувањето во игра, во 85. минута ги обезбеди трите поени за Хелас Верона.

Верона е на 9. место на табелата со 33 поени, додека Болоња е 13. со 27 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ12 часа

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија13 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија14 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија15 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион16 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет17 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија19 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ21 час

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија21 час

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет22 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија1 ден

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија1 ден

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет1 ден

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет2 дена

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија2 дена

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија2 дена

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија2 дена

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет2 дена

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие