Контакт

Спорт

„Кога ќе умрам, сигурен сум дека во Унгарија ќе има минута молчење“

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Унгарија, Марко Роси, изјави дека верува дека кога ќе умре заслужил во земјата да има едноминутно молчење, поради триумфот против Англија во Лигата на нации.

dobivaj vesti na viber

Унгарците го победија европскиот вицешампион двапати за 10 дена, прво на 4 јуни во Будимпешта (1:0), а потоа во вторникот во Вулверхемптон со убедливи 4:0.

„Порано или подоцна, сите ќе умреме. Тоа е единственото демократско нешто на овој свет. Кога ќе умрам, а се надевам дека ќе биде што е можно подоцна, сигурен сум дека ќе има едноминутно молчење во моја чест во стадионите во Унгарија. Тоа би било големо достигнување за мене“, изјави Роси за „Скај спорт“.

Унгарија ѝ го нанесе најтешкиот пораз на Англија на домашен терен во последните 94 години.

Во далечната 1928 година, Шкотска го победи „Горди Албион“ на стариот „Вембли“ со 5:1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шок за Ѓоковиќ: Дали ќе мора принудно да го напушти Вимблдон?

Објавено пред

Бранителот на титулата на Вимблдон, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, можеби ќе мора принудно да го напушти престижниот турнир во Лондон. Ова откако бил во контакт заразен со коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Хрватот Марин Чилиќ има симптоми на Ковид-19, а Ѓоковиќ пред почетокот на Вимблдон имал тренинзи со него. Поради ова би можел да биде ставен во изолација. Последниот збор ќе го имаат здравствените власти на Велика Британија.

„Ги следиме инструкциите на владата на Велика Британија поврзани со коронавирусот и ќе направиме се за да спречиме потенцијално ширење на коронавирусот на нашите терени“, соопштија организаторите на Вимблдон.

Србинот вчера во првото коло го совлада Кореецот Квон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Илија Несторовски во преговори за трансфер во Калјари

Објавено пред

Македонскиот интернационалец Илија Несторовски е во преговори со Калјари, тимот кој испадна од италијанската елита минатата сезона. Тој е слободен играч откако му истече договорот со Удинезе, а би можел лесно да продолжи да игра во Италија.

dobivaj vesti na viber

За него е заинтересиран и Лече, а постои можност да се врати и во Палермо, каде настапуваше во минатото. Овој клуб исто така сега е во Серија Б.

Несторовски играше малку за Удинезе минатата сезона со оглед дека се лекуваше од сериозната повреца на лигаментите на коленото.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тимот на Алиоски испадна од елитата на Саудиска Арабија

Објавено пред

Тимот на Ал Ахли, чиј член е македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски, испадна од фудбалската елита на Саудиска Арабија откако во последното коло ремизираше без голови против Ал Шабаб.

dobivaj vesti na viber

Ал Ахли ја заврши сезоната на 15. место со 32 бода, еден помалку од екипата на Ал Фајсали која се спаси и остана во елитата.

Алиоски оваа сезона одигра 28 натпревари за Ал Ахли и постигна шест гола.

Ал Фејха, тимот на Александар Трајковски во последното коло загуби дома со 0:1 од Ал Етифаг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Милошоски со кривична пријава против Азири кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа1 час

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет2 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа2 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија2 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа4 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија13 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија18 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа18 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија18 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа19 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа19 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија22 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија23 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија23 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија23 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ23 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија24 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион1 ден

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...