Контакт

Спорт

Кој и да победи во Копа дел реј, Мурилјо ќе биде шампион!

Објавено пред

Пред вечерашното финале на Копа дел реј помеѓу Барселона и Валенсија, еден човек е сигурно шампион – Колумбиецот Хеисон Мурилјо.

Мурилјо направи трансфер во јануари од Валенсија во Барселона, но претходно одигра еден дуел од 1/64 финалето на кралскиот куп против Ебро во октомври (2:1 за Валенсија), по што откако замина за Каталонија, играше против Леванте во 1/8 финалето, кога Барса загуби со 2:1, пред дома да победи со 3:0. Ова значи дека тој ќе добие шампионски медал без разлика на тоа кој ќе победи.

Интересно, ова ќе биде трета титула за него во Шпанија, откако ја освои титулата во Ла лига со Барселона, а со Кадиз претходно ја освои титулата од Сегунда Б.

Спорт

Компанијата се извини за ВАР-фарсата на Тотенхем-Ватфорд (видео)

Објавено пред

„Хок-ај иновејшнс“, компанијата која ја обезбедува ВАР технологијата во Премиер лигата се извини на навивачите на Тотенхем и Ватфорд за бизарниот саботен меч (1:1) и вети дека ќе работи со судиите и со Премиер лигата на решавањето на проблемите.

Ватфорд имаше „летечки старт“ на мечот откако Абдулаје Дукуре постигна гол во шестата минута за тимот на последното место на Премиер лигата, но тие не добија пенал кога Јан Фертонген го собори Жерард Деулофеу во шестнаесетникот. Потоа, Деле Али постигна гол, кој прво беше поништен од ВАР-системот, кој прво на големиот екран покажа дека нема гол, за потоа да ја поправи одлуката.

„Работиме заедно со судиите и со Премиер лигата да ги сфатиме причините за овој проблем и работиме на мерки со кои ќе осигураме ова да не се повтори“, се вели во соопштението.

Тренерот на Ватфорд, Кике Санчез Флорес изјави дека губи доверба во ВАР системот, велејќи дека станува очигледно дека не се работи за „објективен“ систем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бизарни сцени во Мексико – фудбалерите на Веракруз одбија да играат, Тигрес им дадоа два гола (видео)

Објавено пред

Дуелот од мексиканската Лига МХ помеѓу Тигрес и Веракруз донесе неверојатни сцени, откако фудбалерите на Веракруз протестираа со неиграње во првите минути од мечот, но ова не ги спречи Тигрес да им дадат два гола.

Веракруз протестираа поради финансиската криза и неисплатените плати и наместо да добијат солидарност од ривалите од Тигрес, тие им дадоа два гола преку Едуардо Варгас и Андре-Пјер Жињак, пред мечот да заврши 3:1.

„Тие знаеја дека ќе стоиме три минути, така што е тажно што се решија за таков потег“, вели дефанзивецот на Веракруз, Карлос Салсидо.

Но, Гвидо Пизаро од Тигрес вели дека не било така.

„Пред мечот, тие ни кажаа дека ќе застанат една минута, но потоа се решија да го продолжат тоа на три минути. Ние им кажавме дека ќе ги чекаме само една минута“, вели Пизаро.

Веракруз се на последното место на табелата без победа во 13 меча, а фудбалерите саркастично им аплаудираа на Тигрес на крајот на мечот. Тигрес, пак, се трети на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан: Гвардиола се криеше од мене во соблекувалната

Објавено пред

Дека Златан Ибрахимовиќ нема највисоко мислење за Пеп Гвардиола е познато одамна, но сега во интервју за „Ла газета дело спорт“ шведскиот напаѓач отиде подалеку, нарекувајќи го „голем тренер, но не и човек“.

Договорот на Ибрахимовиќ со Лос Анџелес галакси завршува во декември и Швеѓанецот беше поврзуван со враќање во Манчестер јунајтед, но и можен трансфер во Наполи, иако тој не верува дека ќе се обедини со Синиша Михајловиќ во Болоња.

„Не сакам некој да потпише со мене само бидејќи сум Ибрахимовиќ. Јас не сум некое животно од циркус кое го шетаат. Ако одам во Италија, таму ќе сум за да се борам за скудетото. Благодарен сум на Михајловиќ за повикот, но мислам дека ќе биде тешко да кажам да. Ако се предомислам веднаш ќе му се јавам. Уште можам да постигнам 20 гола во Серија А. Наполи е друга работа. Би било одлично да се повтори тоа што го направи Диего Марадона. Да бев на ’Сан Паоло’, секој викенд ќе беше полн“, вели Ибрахимовиќ.

Запрашан за искуството со своите поранешни тренери, тој изјави дека Пеп Гвардиола и Жозе Мурињо се на спротивната страна на спектарот.

„Мурињо секогаш ќе биде специјалниот. Тој имаше неверојатно влијание на мојата кариера и би сакал да го видам повторно како тренер. Каде и да оди тој ќе успее. Со Гвардиола немав добра сезона во Барселона. Никогаш немаше некој конфликт, тој го осигура тоа. Кога играше против мојот тим, се вратив во соблекувалната по мечот и тој беше во соба и чекаше да заминам. Еден од неговите асистенти стоеше и му кажа: ’Ибра си отиде, можеш да излезеш’. Не разбирам зошто. На ТВ тој се прави дека е многу цврст, но кога ќе дојдеш лице-во-лице со него, тој се крие. Како тренер е феномен, но како човек…“, објаснува Швеѓанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет2 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа лет, утрово слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп лет од Њујорк до...

Свет2 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет3 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија3 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет3 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет3 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет16 часа

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет19 часа

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет19 часа

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ20 часа

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија1 ден

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија1 ден

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет1 ден

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија1 ден

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Македонија1 ден

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Северна Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Северна Македонија и за Албанија.Стејт департментот наведува...

Досие