Контакт

Спорт

Кој ќе ја освои Лига Европа, Ајнтрахт или Ренџерс?

Објавено пред

Фудбалерите на Ајнтрахт и Ренџерс, вечерва од 21 часот во Севиља, ќе се борат за трофејот во Лига Европа и пласман во Лигата на шампионите следната сезона.
За Ајнтрахт тоа ќе биде можност да го освои првиот европски трофеј по повеќе од 40 години, а за Ренџерс шанса за прва титула во европско натпреварување во последните 50 години.

dobivaj vesti na viber

Триумфот во второто по ранг европско натпреварување носи автоматски пласман во групната фаза од Лигата на шампионите следната сезона.

„За Ајнтрахт, за навивачите, за клубот, за играчите (титула по 42 години) тоа би било најважното нешто досега. Ќе дадеме се од себе да се вратиме дома со трофејот и да поминеме една или две ноќи славејќи со нашите навивачи“, изјави тренерот на германскиот клуб Оливер Глазнер за веб-страницата на УЕФА.

Тоа ќе биде прво европско финале за тимот од Франкфурт откако ја победи Борусија Менхенгладбах во 1980 година во германското финале на Купот на УЕФА.

Ренџерс беа блиску до европска слава кога играа во финалето на Купот на УЕФА во 2008 година, но загубија од Зенит Санкт Петербург.

Шкотскиот клуб е во потрага по својот прв европски трофеј по освојувањето на Купот на победниците на куповите во 1972 година.

И двата клуба имаат огромна база на навивачи, се очекува во Севиља да дојдат десетици илјади луѓе, што предизвика загриженост кај локалните власти и УЕФА.

Претходно во сезоната имаше насилство од навивачите во тој град кога Севиља и Бетис беа домаќини на натпревари во рамките на ова натпреварување.

Исто така, пред полуфиналето меѓу Ајнтрахт и Вест Хем во Германија, повеќе од 30 навивачи беа уапсени по тепачките на навивачите на двата клуба на неколку локации во градот.

Навивачите на германскиот клуб го привлекоа вниманието кога повеќе од 30.000 успеаја да влезат на „Ноу Камп“ во Барселона за реваншот од четвртфиналето.

УЕФА ги замоли навивачите без билети да не патуваат во Шпанија за финалето и предупреди на опасноста од купување билети на секундарниот пазар.

На стадионот „Рамон Санчез Пишуан“ ќе има повеќе од 40.000 места, но за секој клуб се доделени околу 10.000 билети.

Претставниците на Севиља ќе отворат две фан зон, на различни локации за навивачите на двата клуба.

Ренџерс, предводен од капитенот и најдобар стрелец Џејмс Таверние, ги загуби првите два натпревари во групата, но на крајот стигна до финалето, на тој пат „полицајците“ елиминираа двата германски клуба – Борусија Дортмунд во првата рунда од нокаут фазата и Лајпциг во полуфиналето.

„Кога сте во нокаут фазата, тоа е се или ништо, а карактерот на моите играчи е извонреден. Имаме квалитет и имаме верба. Најважно е да имаш верба дека можеш да победиш“. “, изјави тренерот на Ренџерс, Џовани ван Бронхорст, кој беше ангажиран во ноември откако Стивен Џерард се пресели во Астон Вила.

Ајнтрахт, предводен од голманот ветеран Кевин Трап, се пласираше во финалето без пораз, откако елиминираше неколку силни противници – Бетис во осминафиналето, Барселона во четврт-финалето и Вест Хем во полуфиналето.

Тимот од Франкфурт се обидува да стане третиот непоразен тим кој ја освоил титулата во ерата на Лига Европа, по Челзи во 2019 година и Виљареал во 2021 година.

“Секоја екипа која ќе се пласира во финалето го заслужува тоа бидејќи мора да мине долг пат. Мора да победите многу натпревари”, изјави Глезнер.

„Ренџерс елиминира два силни клуба од Бундеслигата. Ова покажува дека тие се многу добри и подготвени за германскиот фудбал, па очекувам изедначено и тешко финале“, додаде тренерот на Ајнтрахт.

Клучен играч на тимот е Србинот Филип Костиќ, кој постигна девет гола во Лига Европа.
Последната пресметка на двата клуба беше болна за Ренџерс.

Шкотскиот клуб прими шест гола во двата полуфинални натпревари од Купот на европските шампиони во 1960 година. Ајнтрахт потоа загуби од Реал Мадрид во финалето со 7:3.

Франкфурт не се врати во најголемото клупско натпреварување во Европа од тоа финале, додека Ренџерс последен пат играше во групната фаза од Лигата на шампионите во сезоната 2010/11.

Последен пат кога финалето на Купот на УЕФА се играше во Севиља, во 2003 година, на теренот беше најголемиот на Ренџерс, тимот на Селтик, кој загуби од Порто.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал „влета“ во четврт-финалето на Вимблдон

Објавено пред

Рафаел Надал останува во „лов“ на својата 23. гренд слем титула, откако за нешто повеќе од два часа со 6:4/6:2/7:6(6) го „збриша“ светскиот број 25., Холанѓанецот Ботик ван де Цандшлуп за пласман во четврт-финалето на Вимблдон.

dobivaj vesti na viber

По титулите на Австралија опен и Ролан Гарос, малкумина очекуваа дека шпанскиот ветеран ќе биде во состојба за добар настап на Вимблдон, најмногу поради повредата на стапалото, но Надал уште еднаш покажа зошто е најуспешниот на сите времиња, со втора лесна победа во низа, за да обезбеди дуел со 11. носител, Американецот Тејлор Фриц, кој претходно во три сета го елиминираше Џејсон Кублер. Доколку го мине четврт-финалето, во полуфиналето може да има супер-интересен дуел со „лошото момче“ на австралискиот тенис, Ник Кирјос.

Еден брејк на крајот на првиот сет беше доволен да се направи предност, по што лесно го освои вториот сет, и беше на добар пат експресно да ја комплетира победата, кога сервираше за победа при 5:3 во последниот сет, пред Ван де Цандшлуп да направи брејк и да примора тај-брејк.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на Олимпија влетаа на презентацијата на новиот тренер Риера, го сакаат Просинечки

Објавено пред

Бесните навивачи на Олимпија Љубљана не дозволија нивниот нов тренер, поранешниот шпански фудбалер Алберт Риера, да ја одржи првата прес-конференција лути на одлуката на клубот да го избрка Роберт Просинечки.

dobivaj vesti na viber

Популарните Greenn Dragons претходно присуствуваа на прес-конференцијата на поранешниот хрватски репрезентативец, кој ја обвини управата на клубот за скандалозно однесување.

„Можеа да кажат дека не знам да работам, но не и дека не сум чесен. Со поголеми лажговци и преваранти никогаш не сум работел, а сум работел со многумина. Апсурден е начинот на кој се води клубот, тоа не би го режирал ниту Алфред Хичкок“, изјави Просинечки по добирањето отказ по само три месеци, а од клубот објавија дека речиси секој ден останувал до 4 часот наутро пиејќи алкохол и играјќи карти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Русија го прати хокеарот што избегнуваше војска на Арктикот, Федерацијата бара објаснување

Објавено пред

Руската хокеарска федерација официјално побара објаснување од властите во врска со ситуацијата во која се најде голманот Иван Федотов, кој беше приведен во петокот во Санкт Петербург со обвинение дека се обидува да избегне воена служба по објавувањето на руските медиуми дека тој е пратен на Арктикот.

dobivaj vesti na viber

„Руската хокеарска федерација ја следи ситуацијата со голманот на руската репрезентација Иван Федотов и неговиот воен рок. Федерацијата побара од владините служби да ги разјаснат околностите поврзани со случајот“, вели претседателот на Федерацијата, поранешниот трикратен олимписки шампион Владислав Третјак.

Според новинската агенција ТАСС, хокеарот се наоѓа во Северморск, во областа Мурманск, во арктичкиот регион, и дека може да биде пратен уште на север, на островот Нова Земја. Другите руски медиуми тврдат дека тој ќе остане во пристаништето Северморск до септември по што ќе биде одлучено каде ќе биде пратен.

Ситуацијата може да го чини Федотов НХЛ-кариера откако во мај тој потпиша договор со Филаделфија флаерс по крајот на договорот со ЦСКА Москва, со која ја освои титулата од Гагарин-купот во КХЛ-лигата и беше прогласен за најдобар голман. Федотов беше на голот на руската репрезентација, која освои сребро на Олимпијадата во Пекинг во февруари. Други руски медиуми шпекулираат дека проблемот е направен поради неговиот конфликт со ЦСКА Москва, спортскиот клуб што традиционално е поврзан со руската војска.

Во Русија воената служба е задолжителна за сите од 18 до 27 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Членките на НАТО денеска ги потпишуваат протоколите за прием на Шведска и Финска

Членките на НАТО денеска ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за покана на Шведска и Финска во воената алијанса на...

Свет24 минути

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија34 минути

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување на консултации за...

Македонија2 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија12 часа

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија14 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија15 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија16 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет19 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија19 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија20 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија21 час

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија22 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет22 часа

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет23 часа

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет1 ден

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет1 ден

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет1 ден

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија1 ден

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....