Контакт

Спорт

Кој ќе пропушти ЛШ – Јуве, Милан или Наполи?

Објавено пред

Јувентус, Наполи и Милан ќе бидат вклучени во супер интересна битка за две места во Лигата на шампионите во последното коло од Серија А откако „росонерите“ не успеаја да ја завршат работата против Калјари и одиграа 0:0.

Ремито значи дека „росонерите“ сега ќе мора да победат во последниот натпревар од сезоната на гости кај опасната Аталанта ако сакаат да си осигурат пласман, без разлика на резултатите на противниците.

Милан е на 76 поени израмнет со Наполи и еден поен пред Јувентус. Наполи игра со Верона во недела дома, а Јувентус гостува на „Ренато дал’Ара“ кај Болоња – и на двата клуба не им се потребни поени за опстанок. Јувентус исто така во среда го чека финале на Копа Италија против Аталанта.

Јувентус математички е во најнезавидна позиција – мора да победат и да очекуваат еден од двата ривала да не го направи истото.

Ако Наполи и Милан загубат, а Јувентус одигра нерешено, трите клуба ќе завршат на 76 поени по што ќе се формира мини лига, во која ќе се гледаат нивните меѓусебни резултати. Во овој случај Милан ќе биде сигурен бидејќи има подобар скор во дуелите со Јувентус и Наполи, а тимот со подобра гол-разлика ќе го преземе последното место.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рајан Курсер урна рекорд стар 31 година

Објавено пред

Американецот Рајан Крусер постави светски рекорд во фрлање ѓуле. Крусер, успеа да го урне 31 година стариот рекорд на Ренди Барнс.

На американските квалификации за Олимписките игри во Токио, Крусер забележа резултат 23 метри и 37 сантиметри. Крусе за 25 сантиметри го подбри рекордот на Барнс.

Од 1990 година до денес, никој ѓулето не го фрлил преку 23 метри, во претходните две години најблиску биле Крусер и неговиот сонародник Џо Ковач (21,91 метар).

Инаку, Крусер, на почетокот на сезоната постави светски рекорд во сала (22,82 метри).Прикажи повеќе...

Спорт

„Како да скокнам? Како свеќа, без раце?“

Објавено пред

Хрватска не успеа да ја победи Чешка, во второто коло во Д-групата на Европското првенство. Натпреварот во Глазгов заврши 1:1. Чесите поведоа од пенал, на кој му претходеше фаул на Ловерен врз Шик.

Пеналот на некој начин е контроверзниот, бидејќи судијата Де Серо Гранде реши да ја погледне снимката откако го забележа обилното крвавење од носот на Шик.

„Како да не бидам разочаран? Јас воопшто не го видов Шик, одев на топка и тоа беше природна позиција на моите раце. Така скокам цел живот. Како би требало да скокам? Како свеќа, без раце? Јас за ова никогаш не би досудил пенал. Па судијата не го забележа тој момент, подоцна ја донесе одлуката“, рекол Ловерен.

Хрватска, по два натпревари има еден бод и само со победа над Шкотска, во вторник, може да се пласира во осмина-финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Минимална победа на Аргентина против Уругвај

Објавено пред

Аргетнина ја забележа првата победа на Копа Америка. Во дербито на второто коло, Аргентина со 1:0 го порази Уругвај.

За разлика од првиот меч, кога против Чиле одиграа 1:1, Аргентинците не дозволија изненадување против Уругвај. Одигра фуриозно во првите 15 минути, кога постигнаа единствениот гол. Потоа добро ги затворија приодите кон својот гол, не ум дозволија на Уругвајците да упатат удар кон голот на Мартинез.

Победникот го реши Гвидо Родригез во 14.минута, откако неколку минути претходно Нико Гонзалес промаши голема шанса за Аргентина.

Минимална победа, со гол постигнат во раната фаза, забележа Чиле над Боливија. Голот кој го реши победникот го постигна Беретон во 10.минута.Прикажи повеќе...

Најново

Свет59 минути

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 час

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион2 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ15 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет17 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт19 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија21 час

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа2 дена

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија2 дена

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 дена

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија2 дена

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија2 дена

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија2 дена

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Досие