Контакт

Спорт

Колапс на Лејкерси во Оклахома, Барнс им пресуди на Финикс, пораз на шампионот од Минесота

Објавено пред

Лејкерси, Милвоки, Финикс, Бостон, Бруклин, изминатата ноќ запишаа порази во НБА-лигата.

Без Леброн Џејмс, Лејкерси добија уште една шлаканица на почетокот на сезоната. Оклахома ги совлада „езерџиите“ со 123:115.

Оклахома до победата дојде со спектакуларен пресврт. Во еден дел од натпреварот Лејкерси имаа предност од 26 поени. Во последните 25 години, Лејкерси до дуелот со Оклахома 230 пати успеале да победат кога имале предност од 25 или повеќе поени.

Џилџес-Александер постигна 27 поени, Безли постигна 20 во победата на Оклахома. На спротивната страна Вестбрук против поранешниот тим го забележа 185. трипл-дабл во кариерата (20 поени, 14 скока, 13 асистенции), Дејвис уфрли 30 поени.

Минесота прв пат по сезоната 2013/2014 успеа да победи во Милвоки. Расел, Ентони-Таунс и Едвардс го урнаа шампионот, во чии редвои ги немаше Брук Лопез и Џру Холидеј.

Расел постигна 29 поени, а Таунс и Едвардс по 25, во победата на Минесота од 113:108.

На спротивната страна блескаше Адетокумбо со 40 поени, 16 скока и седум асистенции, за помалку од 35 минути.

Сакраменто, во Аризона, славеше над Финикс, 110:107. Натпреварот, со звукот на сирената, го реши Херисон Барнс. Крилниот центар на Сакраменто погоди од тешка позиција преку Девин Букер.

Ејтон со 21 поен и 21 скок, односно Букер со 31 поен се истакнаа во редовите на Финикс, додека Сакраменто го предводеа Бади Хилд со 26 и Барнс со 22 поени.

Резултати:

Орландо-Шарлот 111:120
Бостон-Вашингтон 107:116
Бруклин-Мајами 93:106
Њу Орлеанс-Атланта 99:102
Торонто-Индијана 118:100
Портланд-Мемфис 116:96
ЛА Клиперс-Кливленд 79:92.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Француската полиција го испитувала Блатер за Катар 2022

Објавено пред

Анти-корупциската полиција на Франција го повикала на разговор поранешниот претседател на ФИФА, Швајцарецот Сеп Блатер за контроверзното гласање за домаќин на СП во 2022, кое го доби Катар.

85-годишниот Блатер бил повикан како сведок во четвртокот и петокот, потврди француската полиција по шпекулациите кои ги објави весникот „Ле монд“, посочувајќи на вечерата која се оддржала на 23 ноември 2009, девет дена пред гласањето во Елисејската плата во Париз на која домаќин бил тогашниот француски претседател Никола Саркози.

На вечерата гости биле Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани, кој стана емир на Катар во 2013 година, тогашниот премиер на Катар, Хамад бин Џасим Ал Тани и Мишел Платини, тогашниот претседател на УЕФА. Платини, наводно гласал за Катар по барање на Саркози, нешто што двајцата го демантираат. На гласањето на 2 декември во Цирих, Катар доби 14 гласа, а САД 8 гласа.

Француската полиција е заинтересирана за договорот од 300 милиони долари со бонус од 100 милиони за ФИФА за ТВ-правата за СП во 2018 и 2022 на катарската ТВ-мрежа „Ал-Џазира“. Блатер беше претседател на ФИФА од 1998 до 2015, кога беше приморан да си даде оставка и доби осумгодишна суспензија (која потоа му беше намалена на 6 години).

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте забрани кечап во Тотенхем, австриска компанија му прати отворено писмо

Објавено пред

Откако новиот менаџер на Тотенхем, Антонио Конте реши да го забрани кечапот како дел од исхраната на неговите фудбалери, австриската компанија „Куртис брадерс“ со оглас во весникот „Енфилд индепендент“ му прати лично писмо на Италијанецот, и во исто време испрати од нивниот кечап до англискиот клуб.

Рекламата во весникот е напишана во стил на писмо до тренерот.

„Драг Антонио, слушнавме дека забрани кечап. Ти аплаудираме на одлуката. Исхраната е важна, но и радоста е важна. Знаеш ли што друго е од Италија? Нашите домати, Антонио. Секој кечап не е еднаков, затоа не ги отпишувам сите кечапи. Ние користиме само органски состојки, и нашите домати се природно благи, без додавање на шеќер. Да, Антонио – senza zucchero. Знаеме дека треба да имаш големи италијански домати за да го смениш мислењето. 15 по шише, да бидеме прецизни. Затоа ти праќаме кутија од најприродниот кечап на светот. За тебе, за тимот, да вкусите и да уживате. Како што ти кажа, исхраната е важна. И радоста. Многу среќа во авантурите со Спарс. Марио“, се вели во писмото.

Конте претходно ја објасни својата одлука.

„Ги гледам резултатите од нутриционистот и можам да видам што е океј, а што не е. Тоа е дел од подобрувањето на фудбалерите, морате да го подготвите телото и умот. Го направив ова не само во Челси, Јувентус или Интер, туку и кога бев во Серија Б со Сиена. Се обидувам да внесам нешто во односите со играчите. Добрата исхрана и односот е важен. Сонот е важен, и јадењето е важно за брзо опоравување“, изјави Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Полицијата влета кај озогласените хулигани на Барса – дрога, оружје и нацистички знамиња!

Објавено пред

Шпанската полиција уапси 14 членови на Боичос Ноис (Boixos Nois), или во превод „Луди момци“ во каталонски, озогласената навивачка група на Барселона и во рацијата заплени 300.000 евра во кеш, еден куп оружје, дрога и нацистички знамиња.

Лудите момци почнаа како левичарска социјалистичка групација во раните 1980-тите, пред подоцна да бидат преземени од ултра-десничари. Тоа е групата која фрли свинска глава на теренот на „Ноу Камп“ во „Ел Класико“ во 2002, кога Луиш Фиго се врати како играч на Реал Мадрид, а потоа во 2003 при изборите за претседател го нарекоа кандидатот Луис Басат „еб.н евреин“. Претседателот Жоан Лапорта, во првиот мандат, им забрани да присуствуваат на мечевите на Барселона, и покрај заканите со смрт кои ги доби.

Рацијата била изведена во 18 куќи во Барселона, меѓу кои имало и бордел, а биле пронајдени и 5.000 насади марихуана и 42 килограми од дрогата. Вкупно 20 банкарски сметки се зармзнати, а запленети се три куќи и 27 возила како дел од операцијата која започна на почетокот на 2020.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно4 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија4 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија4 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија5 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија5 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија7 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија8 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија9 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија11 час

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа12 часа

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија12 часа

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија12 часа

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија1 ден

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија1 ден

473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на...

Топ1 ден

Кривична против раководителката во Центарот за вработување, од службена картичка потрошила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против...

Македонија1 ден

Синот на вториот возач го идентификува телото на својот татко, вели дека бил во кабината за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на бугарскиот автопат „Струма“ е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар за БНТ изјави...

Македонија1 ден

Во автобусот пронјадени 44 жртви, еден патник веројатно патувал во друг автобус

Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупови од жртви, соопштија бугарските истражни органи. Тие велат дека добиле информација оти...

Македонија1 ден

Бугарските обвинители се соменваат дека човечка грешка ја предизвикала автобуската несреќа

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, при што загинаа...

Досие