Контакт

Спорт

Команечи: Никој во Романија нема да работи поради победата на Халеп

Објавено пред

Легендата на романската гимнастика, Надја Команечи вели дека во Романија никој нема да работи „неколку дена“ бидејќи ќе се прославува победата на Симона Халеп над Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон за нејзина втора гренд слем титула.

Пред 13 месеци, Команечи беше првата личност која Халеп ја прегрна на теренот „Филип Шартие“ по победата на Ролан Гарос, но во саботата таа не можеше да присуствува во Лондон, така што го следеше мечот преку ТВ.

„Фантастично. Ова не беше изненадување бидејќи таа ментално беше подготвена за оваа победа. Сега е време Романија да слави. Неколку дена никој нема да работи и сите ќе ја слават Симона“, вели Команечи за „Ројтерс“.

Интересно, јули ги спојува двете најпознати романски спортистки во историјата – бидејќи во јули 1976 година Команечи стана првата гимнастичарка во историјата со совршена 10-ка на Олимпијадата.

„Се работи за женска моќ. На 17 јули 1976 јас ја добив совршената десетка и јули е убав месец за романскиот фудбал. Пред 43 години го имавме послендиот финалист на Вимблдон, Илие Настасе, а денеска Симона направи еден чекор напред“, вели Команечи.

Халеп ја „уништи“ Серена и го крена трофејот од Вимблдон!©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лаутаро и Лукаку за тесна 4:3 победа на Интер над Сасуоло (видео)

Објавено пред

Интер во драматичен меч стигна до 4:3 победа на гостувањето кај Сасуоло да се доближи на само еден поен од лидерот Јувентус  по осум кола во Серија А.

Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинез постигнаа по два гола (по еден од пенал), но во финишот на мечот изгледаше дека Сасуоло може да стигне до заслужено реми.

Лаутаро уште во втората минута со прекрасен гол им донесе водство на „нераѕурите“, но домаќините израмнија во 16. минута преку Доменико Берарди. Потоа на сцена стапи Лукаку, кој во 38. минута го врати водството на Интер, за во 45. минута со удар од белата точка да зголеми на 1:3.

Во второто полувреме, Лаутаро во 71. минута со нов гол од пенал зголеми на 1:4, но тоа не ги поколеба Сасуоло. Филип Ѓуричиќ само три минути подоцна намали на 2:4, а Жереми Бога во 82. минута ги доближи на 3:4. Ова придонесе за драматична завршница со неколку шанси за двата тима, но на крајот тимот на Антонио Конте си отпатува дома со три поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема приватност – се појавија фотографии од свадбата на Надал (галерија)

Објавено пред

Иако беа преземени сите мерки за безбедност и за зачувување на приватноста, шпанските папараци успеаја да обезбедат фотографии од свадбата на тениската суперѕвезда Рафаел Надал со Франциска Перелјо во Мајорка во саботата.

Во тврдината „Ла форталеза“, која е изградена во 1628 година, Надал конечно стави прстен на раката на Перелјо, со која е заедно веќе 14 години, пред избрани 350 гости.

Според шпанските медиуми на церемонијата присуствувал и Хуан Карлос Први, кралот на Шпанија од 1975 до 2014 година, додека за исхраната на гостите се грижел познатиот готвак Кике Дакоста. Помеѓу гостите беа и тенисерите Фелисијано Лопез и Хуан Монако, шпанската актерка Каролина Серезуела, како основачот на компанијата за луксузни часовници, Ришар Миј.

Надал нема да има време за долг меден месец – тој ќе се врати на тренинзи пред настапите на завршните турнири од сезоната – Мастерсот во Париз, АТП финалето во Лондон и Дејвис куп финалето во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Компанијата се извини за ВАР-фарсата на Тотенхем-Ватфорд (видео)

Објавено пред

„Хок-ај иновејшнс“, компанијата која ја обезбедува ВАР технологијата во Премиер лигата се извини на навивачите на Тотенхем и Ватфорд за бизарниот саботен меч (1:1) и вети дека ќе работи со судиите и со Премиер лигата на решавањето на проблемите.

Ватфорд имаше „летечки старт“ на мечот откако Абдулаје Дукуре постигна гол во шестата минута за тимот на последното место на Премиер лигата, но тие не добија пенал кога Јан Фертонген го собори Жерард Деулофеу во шестнаесетникот. Потоа, Деле Али постигна гол, кој прво беше поништен од ВАР-системот, кој прво на големиот екран покажа дека нема гол, за потоа да ја поправи одлуката.

„Работиме заедно со судиите и со Премиер лигата да ги сфатиме причините за овој проблем и работиме на мерки со кои ќе осигураме ова да не се повтори“, се вели во соопштението.

Тренерот на Ватфорд, Кике Санчез Флорес изјави дека губи доверба во ВАР системот, велејќи дека станува очигледно дека не се работи за „објективен“ систем.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Лидерска средба без меѓународен фактор за првпат од независноста

Лидерската средба организорана од Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска во 17 часот, е првата средба во овој формат од...

Македонија3 часа

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет5 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет5 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет6 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија6 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет6 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет6 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет19 часа

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет22 часа

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет22 часа

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ23 часа

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија1 ден

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија1 ден

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет1 ден

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија1 ден

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Досие