Контакт

Спорт

Конечно победа за Самп, обезбедена во 91. минута (видео)

Објавено пред

Сампдорија, конечно, се „мрдна“ од последното место во Серија А, откако во дуелот на два нископласирани тимови со 1:0 на гости го совлада СПАЛ, тим кој сега го има „фенерот“.

Поранешниот гигант од Џенова имаше катастрофален старт на сезоната под водство на екстренерот на Рома, Еузебио ди Франческо пред на средината на минатиот месец на клупата да дојде Клаудио Раниери, но ниту тој не успеа да ги „мрдне“ од дното.

Овојпат, Џанлука Капрари во 91. минута доби одлична асистенција со глава од Рамирез и самиот со глава ја смести топката во мрежата на Етрит Бериша.

Со оваа победа, втора оваа сезона, Самп сега е на 18. место на табелата со ист број на поени (8) како и 17-пласираниот градски ривал Џенова, додека СПАЛ се последни со 7 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо и до пошта оди со двајца телохранители

Објавено пред

Кристијано Роналдо не може да оди ниту до пошта без своите телохранители, откако еден навивач на Јунајтед го „фати“ Португалецот како излегува од поштата во Хулм, во цетарот на Манчестер.

Двајцата телохранители го следеа петкратниот освојувач на „Златната топка“ до своето возило, додека еден навивач го извикуваше името на Роналдо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џошуа значително потежок од Усик пред одбраната на титулите

Објавено пред

Ентони Џошуа е дури 8 килогрмаи потежок од својот украински предизвикувач Олександер Усик пред одбраната на титулите во тешка категорија пред утрешната пресметка на стадионот на Тотенхем во Лондон.

Бритаецот Џошуа, кој е носител на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО титулите во тешка категорија, имаше 108.9 килограми на последното мерење, додека Усик, како поранешен шампион во крузер категорија има 100 килограми, што, сепак, е неговата најголема тежина во кариерата.

Џошуа има 24-1 скор во тешка категорија, додека Усик има 18-0 скор со дури 13 нокаути. За разлика од други презентации во кои имаше конфликт и предизвикување меѓу ривалите, мерењето помина во пријателска атмосфера, со ракувања и насмевки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Радукану го отпушти тренерот со кој го освои првиот гренд слем

Објавено пред

Новата британска тениска принцеза, Ема Радукану го отпушти тренерот Ендру Ричардсон, откако со него стигна до својата прва гренд слем титула, неверојатен успех за 18-годишната девојка која до титулата стигна без загубен сет од квалификациите.

18-годишната Радукану го ангажираше Ричардсон на краткорочен период додека беше во САД, но сега сака поискусен тренер како постојана членка на ВТА турнејата. 47-годишниот Ричардсон, поранешен играч од британскиот Дејвис куп тим, работеше со Радукану две години во тенискиот центар во Бромли, но нема големо искуство на ВТА турнејата и работи како шеф на тениски школарини во средно училиште.

„По Вимблдон бев на 200-то место на ВТА листата и мислев дека Ендру ќе биде совршен за да тестираме и да одиме во САД. Не сонував дека ќе го освојам САД опен и дека ќе бидам 22. на ВТА листата. Во овој дел од мојата кариера, сфатив дека морам да имам човек со искуство на ВТА турнејата а високо ниво. Потребно е некој да ја води мојата кариера“, вели Радукану.

Еден од фаворитите за нејзин нов тренер е Дарен Кејхил, Австралиецот кој неодамна се раздели со романската тенисерка, Симона Халеп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 часа

Министерството за здравство: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија3 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа4 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа4 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ6 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија7 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија7 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет9 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија9 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет10 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија22 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет22 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ1 ден

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија1 ден

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Досие