Контакт

Спорт

Конрад ја освои 16. етапа на Тур де Франс

Објавено пред

Австралиецот Патрик Конрад ја освои 16. етапа на Тур де Франс, која во должина од 169 километри се возеше од Пас дела Касе до Сен Годен.

До првата етапна победа на некоја од големите трики Конрад дојде со време од четири часа, една минута и 59 секунди.

Второто место, со 42 секунди послабо време, го освои Сони Колбери од Италија, трет беше сонародникот на победникот, Мајкл Метјус.

Победата на Конрад е прва за велосипедист од Австралија од 2005 година кога една етапа освои Георг Точинг.

Бранителот на титулата, Тадеј Погачар, ја задржа предноста од пет минути и 18 секунди во однос на Колумбиецот Ригоберто Уран.

До крајот на трката останаа уште пет етапи, 17. се вози утре од Мире до Сен-Лари-Сулан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јувентус му краде договорено засилување на Милан

Објавено пред

Јувенус се на добр пат да му го расипат на Милан договорениот трансфер, на талентираниот Бразилец, Каио Жорге.

Милан со Сантос веќе го договориле трансферот на талентираниот 19-годишен напаѓач, но тоа не значи дека тој на крајот ќе заврши на „Сан Сиро“ во Милано.

Според италијанските медиуми, во трката за потписот на младиот Бразилец се вклучиле и челниците на Јувентус и многу е веројатно тој да се пресели во Торино.

Цената која ја постави Сантос за напаѓачот изнесува 12 милиони евра.

Каио Жорге, досега за Сантос одиграл 26 натпревари, постигнал седум голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ не сакал да го урне рекордот на Шмид: Со Словенија сака да победува, рекордите не му се важни

Објавено пред

Лука Дончиќ е главна фаца во Токио. Ѕвездата на Далас Маверикс, со 48 поени, 12 скокови, пет асистенции и три блокади ја предводеше Словенија до убедливата победа над Аргентина од 118:100.

Дончиќ погоди 18 од 29 шутеви од поле. Во првото полувреме тој постигна 31 кош.

Дончиќ беше блиску до уривање на рекордот кој во 1988 година го постави легендарниот Бразилец, Оскар Шмид. На ОИ во Сеул, Шмид против Шпанија постигна 55 поени.

Но, Дончиќ финишот на мечот го гледаше од клупата.

Неговиот соиграч Јака Блажиќ открил дека Дончиќ не сакал да се врати на теренот.

„Му предложивме на тренерот да го врати Дончиќ во игра, но Лука не сакаше. Во репрезентацијата не сака да поставува рекорди, сака да победува со Словенија“, рекол Блажич.

Прикажи повеќе...

Спорт

Европските шампионки со победа стартуваа на ОИ

Објавено пред

Женската кошаркарска репрезентација на Србија, со драматична победа над Канада, го започна настапот на Олимписките игри. Актуелните европски шампионки, во последните две минути ја обезбедија победата од 72:68.

Србинките одиграа одлично првото и исклучително лошо второ полувреме. По првиот дел имаа предност од десет поени, која Канаѓанките ја поништија со агресивната игра во одбраната во третата четвртина.

Во решавачкиот период, клучна беше серијата од три тројки, која Србинките ја имаа на нешто помалку од три минути до крјот, кога минусот од два поени го претворија во плус од седум поени.

Соња Васиќ со 16 поени ја предводеше Србија, Ивон Андресон забележа 12 поени, шест скока и три асистенции, а Ана Дабовиќ меќот го заврши со 11 поени, шест скока и пет асистенции. Дабовиќ го имаше и најдобриот потег на мечот, асистенција во стилот на нејзиниот мешки колега Милош Теодосиќ.

Кај Канада се истакна Нура Филдс со 19 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија2 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија3 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија4 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија4 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа5 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија5 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет7 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија7 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија8 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Досие