Контакт

Спорт

Контавеит го освои Кремљ со луд камбек!

Објавено пред

Анет Контавеит губеше со еден сет и со 0:4 во вториот , пред да направи неверојатен камбек за 4:6/6:4/7:5 победа над Екатерина Александрова во финалето на Кремљ купот во Москва, нејзина 21. победа во последните 23 меча. Ова е трета титула во последните три месеци за Контавеит, кој станува првата Естонка со титула од Москва.

„Чувството е фантастично, а мечот беше многу тежок. Пресреќна сум“, вели Контавеит.

37-рангираната Александрова беше седмата руска финалистка на домашниот турнир, но не успеа да го искористи огромнот оводство, пред нејзината игра да колабира. Александрова на пат до финалето победи три топ 10 тенисерки – Онс Жабер, Арина Сабаленка и Марија Сакари.

Спорт

Супер-спусташки триумф на Гоџија, Килде за влакно пред Одермат

Објавено пред

Италијанската скијачка Софија Гоџија најави дека е подготвена да се врати на врвот на спусташките трки, откако во првиот спуст од новата сезона во Светскиот куп во Лејк Луис, Канада, ја декласираше конкуренцијата за неверојатна победа.

29-годишната Гоџија имаше совршена трка за да ја победи Американката Бризи Џонсон со неверојатна предност од 1.47 секунди, додека третото место и припадна на Австријката Мирјам Пухнер со 1.54 секунди послабо време.

Гоџија, шампионката во спуст од 2018 и 2021 година, во јануари ја скрши ногата и го пропушти Светското првенство на домашен снег во Кортина Д’Ампецо, каде што беше главна фаворитка.

Норвежанецот Александер Омод Килде стигна до супер-џи триумф во Бивер Крик, Колорадо, САД, исто така враќајќи се од повреда и спречувајќи го Швајцарецот Марко Одермат да стигне до втора победа во два дена. Килде, кој ја освои скратената сезона од Светскиот куп во 2019/20, постави време од 1:10.26, за 0.03 секунди побрзо од Одермат, додека Американецот Тревис Ганонг беше за 0.37 секунди послаб на третото место.

Килде ги скина лигаментите на десното колено минатиот јануари прекратувајќи ја сезоната во момент кога беше втор во генерален пласман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Унион ја зголеми мизеријата на РБ Лајпциг, сега се четврти во Бундеслигата

Објавено пред

Унион Берлин стигна до импресивна 2:1 победа над минатогодишниот германски вице-шампион РБ Лајпциг, за да се искачат на второто место во Бундеслигата пред комплетното 14. коло во Германија.

Таиво Ајовини уште во петтата минута ги донесе Унион во водство, но само седум минути подоцна, Кристофер Нкунку успеа да израмни за „биковите“. Сепак, домаќините стигнаа до трите поени благодарение на Тимо Баумгартл, кој во 58. минута успеа да го совлада Петер Гулачи за голема победа, нивна шеста оваа сезона.

Унион сега се на четвртото место со 23 поени, еден зад Баер Леверкузен, и еден пред Фрајбург на петтото место. Лошата сезона за РБ Лајпциг продолжува и богатиот клуб сега е само осми со 18 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Џабе и Ѓоковиќ, Хрватска ги има Мектиќ и Павиќ за Дејвис куп финале

Објавено пред

Никола Мектиќ и Мате Павиќ, најдоброрангираната тениска двојка на светот, стигна до убедлива 7:5/6:1 победа над Новак Ѓоковиќ и Филип Крајиновиќ во одлучувачкиот меч во двојки во полуфиналето на Дејвис купот, за Хрватска да стигне до 2:1 победа и дуел со подобриот од мечот Русија-Шведска во неделното финале на најелитното репрезентативно тениско натпреварување.

Херој на Хрватите, секако е 23-годишниот Бруно Гојо, кој во првиот меч го победи Душан Лајовиќ по три сета, за потоа во вториот меч, Новак Ѓоковиќ повторно да ги врати во игра Србите, со победа во два сета против Марин Чилиќ. Сепак, и самиот Ѓоковиќ знаеше дека во одлучувачкиот меч ќе се сретнат со Мектиќ и Павиќ, двојка која освои 9 турнири оваа сезона, и се закити со златото од Олимпијадата во Токио.

Во првиот сет беше тесно до 5:5, кога еден брејк беше доволен Хрватска да поведе со 1:0 во сетови, за во вториот, Мектиќ и Павиќ да ја покажат својата сила и да го добијат со 6:1.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија9 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија10 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија10 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија12 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава14 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет15 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет15 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет1 ден

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа1 ден

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион1 ден

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет1 ден

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија2 дена

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија2 дена

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа2 дена

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија2 дена

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет2 дена

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие