Контакт

Спорт

Конте: Не можеме да се споредуваме со Јувентус

Објавено пред

Антонио Конте се надеваше дека со Интер ќе може да го изненади Јувентус меѓутоа не успеа да му се спротивстави на противникот пред празните трибини на Алијанц стадионот во Торино. Јуве победија со головите на Рамзи и Дибала, се вратија на првата позиција и во исто време го отпишаа Интер од борбата за титулата.

„Разликата меѓу нас е шест бода, ако не го сметаме мечот со Сампдорија. Тие шест бода се двата порази од Јувентус. Ќе се обидеме да ги следиме, но од вакви порази треба да научиме нешто. Мораме да растеме. Ова не треба да не обесхрабри“, изјави тренерот на Интер Антонио Конте.

„Зборуваме за Јувентус кој како тим е секоја сезона посилен во изминатите осум години. Секогаш носат играчи со искуство. Не можеме да се споредиме со екипа која осум години доминира во италијанскиот фудбал. Наша цел е да напредуваме од сезона во сезона и нашиот проект да го градиме постепено, година по година за да го дстигнеме нивото на искуство и квалитет кој тие сега го имаат. Во моментов сите се далеку од Јувентус“.

Потоа Конте го анализирал натпреварот.

„Мечот беше израмнет до голот на Рамзи. Подобро го отворивме второто полувреме, но голот на Рамзи смени сѐ, особено на психолошки план. Им ја крена самодовербата, а ја спушти нашата, не се вратиме до крајот. Знаевме дека постои разлика помеѓу двата тима. Мораме да покажеме посилен карактер доколку сакаме да бидеме конкурентни“, заклучил Конте.

Спорт

Емотивно збогување на Суарез: Не мислев дека вака ќе заврши

Објавено пред

Луис Суарез кариерата ја продолжува во Атлетико Мадрид. Во чуден трансфер Уругваецот на „Ванда Метрополитано“ доаѓа како слободен играч, иако Атлетико низ разни бонуси ќе и плати на Барселона 6.000.000 евра. Суарез со „јорганџиите“ потпиша две годишен договор, по сезона ќе заработува 9.000.000 евра.

Барселона попладнево му приреди проштална прес-конференција, на која Уругавецот не можеше да ги сокрие емоциите.

„Луди беа последниве денови. „Течеа“ информации, некои работи беа измислени…Тоа ќе ве налути, но морате да се тргнете настрана од такви работи. Морам да уживам во оваа фаза, морам да ѝ бидам благодарен на Барселона за се што проживеав. Сон ми беше да играм за Барселона. Мислев дека тоа ќе биде можно само на „Плејстејшн“, но успеав да го остварам сонот. Барселона е мојот дом“.

Не можеше да ги задржи солзите кога зборуваше како се чувствувал кога играл за Барселона.

„Ова се тешки моменти за мене. Завршува фазата со која се гордеам. Овде створив неколку големи пријателства тоа ме прави среќен. Не замислував дека ќе дојдам до оваа бројка. Горд сум на овие шест години, горд сум што моите деца ме гледаа како играм со неверојатни фудбалери и како освојувам трофеи…Засекогаш ќе се сеќавам на тоа. Благодарност до навивачите што ми даваат поддршка, тоа никогаш нема да го заборавам“, рекол Луис Суарез.

„На сите сакам да им покажам дека се уште можам да играм на високо ниво. Возбуден сум што одам во Атлетико. На знам како ќе биде кога ќе играм против Барселона“, заклучил Суарез, а потоа проговорил и за односот со Роналд Куман.

„Одлуката дека нема да смета на мене ја почитувам. Само побарав од него да продолжам да тренирам со клубот додека не се најде друго решение“.

Луис Суарез во 2014 година од Ливерпул пристигна во Барселона. Кталонците го платија 82.000.000 евра. За шест години одигра 283 натпревари, постигна 198 голови и забележа 109 асистенции.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ја подмладуваат репрезентацијата, па тогаш зошто се тука Меси и Агуеро?“

Објавено пред

Анхел Ди Марија е лут што не добил повик во репрезентацијата на Аргентина за претстојните квалификациски натпревари за пласман на Светското првенство. Играчот на ПСЖ полудел бидејќи му било кажано дека селекторот започнал со подмладувањето на репрезентацијата.

„Доколу реално ги гледате работите тогаш ќе се прашате па зошто тогаш тука е Меси? Зошто се тука Агуеро и Отаменди? Доколку се работи за смена на генерациите тогаш и тие не траб да бидат тука. Имам 32 години и се уште можам да играм на високо ниво, исто како Нејмар и Мбапе“, рекол Ди Марија.

„Не можам да разберам зошто не сум повикан. Никогаш не добив вистинско објаснување, се чини дека не ме сакаат повеќе. Едноставно повеќе не можам да моччам“, завршил Ди Марија кој денес дозна дека е суспендиран на четири натпревари бидејќи на дербито со Марсеј плукна еден противнички фудбалер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн и Севиља во борба за првиот трофеј во сезоната

Објавено пред

Баерн Минхен и Севиља вечерва во Будимпешта ќе се борат за првиот трофеј во новата сезона. Шампионот во Лигата на шампионите и освојувачот на лига Европа ќе го одиграат финалниот натпрева во Суперкупот на УЕФА.

Натпреварот е посебен бидејќи е првиот, во организација на УЕФА, од почетокот на пандемијата на коронавирусот кој ќе се игра пред публика. УЕФА дозволи на „Пушкаш арена“ да бидат присутни 20.000 навивачи.

Сепак оваа бројка ќе биде помала бидејќи поради растот на бројот на заразени во Унгарија, особено во Будимпешта, навивачите на Баерн и Севиља ги вратиле своите билето.

Тимовите за овој меч добија по 3.000 билети, а според информациите од Севиља вратиле 2.500, а од Баерн околу 2.000 влезници.

Натпреварот во Суперкупот на УЕФА ќе започне во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Македонија2 часа

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна за Сеад Кочан за предметот „Труст“

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија2 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија3 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Култура4 часа

Со „Хомо“ на Игор Иванов-Изи вечерва завршува филмскиот фестивал „Синдејес“

Филмот „Хомо“, во режија на Игор Иванов-Изи, вечерва ќе го затвори 19-тото издание на фестивалот за европски филм „Синедејс“, по што...

Регион4 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ4 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија4 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија4 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија6 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа6 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија7 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа8 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет8 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет18 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет19 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет21 час

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет22 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија22 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Досие