Контакт

Спорт

Конте: Се надевам дека ќе го водам Тотенхем в сабота

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Антонио Конте, е оптимист дека ќе може да го води својот тим од клупата против Брајтон в сабота, и покрај тоа што покажа позитивен тест за Ковид-19. Тотенхем вчера откри дека Конте бил позитивен на коронавирус во текот на викендот, присуствувајќи на последниот тренинг на тимот од далечина.

dobivaj vesti na viber

„По натпреварот против Астон Вила почнав да чувствувам благи симптоми, имав болка во грлото. Побарав да направам тест за Ковид-19 и беше позитивен, но сега сум добро. Мислам дека ќе можам да бидам на клупата со моите играчи в сабота, со оглед дека помина доволно време од мојот тест за коронавирус“, изјави Конте.

Тотенхем е во трка за четвртата позиција на табелата во Премиерлигата која води во Лигата на шампионите следната сезона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Медведев нема да оди на суд за да игра на Вимблдон

Објавено пред

Светскиот рекет број 2, Данил Медведев вели дека не планира да бара правда пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС), откако Вимблдон им забрани на руските и белоруските тенисери да настапат на елитниот гренд слем турнир.

dobivaj vesti na viber

Одлуката на Вимблдон беше критикувана од АТП и ВТА турнејата, како и од повеќе индивиуални тенисери, а се најавува дека ако не се смени одлуката турнирот нема да носи рејтинг-поени како „казна“ од федерациите. Шампионот од САД опен, Медведев вели дека се направиле „многу грешки“ околу забраната и дека чека АТП да реагира.

„Јас не сум адвокат. Ако не можам да играм, нема да одам на суд за ова, тоа е сигурно“, изјави Медведев пред стартот на Ролан Гарос во Париз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барнли и Лидс се закануваат со тужба против Премиер лигата и Евертон

Објавено пред

Борбата за опстанок во Премиерлигата добива поинаква димензија пред последниот викенд, откако Лидс јунајтед и Барнли, двата клуба кои уште немаат сигурен опстанок најавија тужба пртив Премиерлигата и Евертон, поради „сериозно нарушување“ на финансиските правила од клубот во Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми откриваат дека Барнли и Лидс со писмо ги известиле Премиерлигата и Евертон дека го заддржуваат правото за легална битка, барајќи истрага за тоа како Евертон дозволиле последните три години да работат со загуба од фантастични 371.8 милиони фунти.

Според сегашните правила во Премиерлигата, клубовите смеат да одат во минус 105 милиони фунти во период од три години, и во спротивност може да бидат казнети со одземање на поени. Парите загубени поради пандемијата на КОВИД не се сметаат во овие загуби, но Лидс и Барнли тврдат дека Евертон има тројно поголема загуба од просечен премиерлигаш.

Инаку, Евертон вчера успеа да обезбеди опстанок во Премиерлигата, додека Лидс и Барнли влегуват во последното коло со ист број на поени, а Лидс има подобра гол-разлика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леклер и Ферари најбрзи на Каталуња, Мерцедес се враќа во форма!

Објавено пред

Шарл Леклер беше најбрз на двете тренинг-сесии пред шпанското ГП во Барселона пред Џорџ Расел во уште еден ветувачки ден за Мерцедес.

dobivaj vesti na viber

Леклер со меки гуми постави 1:19.670, што беше само за 0,117 секунди побрз од најдобриот обид на Расел и само 0,2 секунди пред Луис Хамилтон за да ја вратат вербата дека „сребрената стрела“ полека ги надминува проблемие од почетокот на сезоната. Карлос Саинс Јуниор го комплетира топ-4 за Ферари, но се жалеше на брзото трошење на гумите на жештината во Каталонија.

Актуелниот шампион Макс Ферстапен во Ред бул беше на петтото место со 0,336 секунди заостанување пред Фернандо Алонсо со половина секунда послабо време за Алпине и вториот возач на „биковите“, Серхио Перез, а Себастијан Фетел со контроверзниот Астон Мартин беше осми.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија18 минути

Владата го утврди ребалансот на Буџетот: „Кратење на непродуктивни трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47 седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на Буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 час

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа2 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија6 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа7 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа7 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија7 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија9 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија9 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија9 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа10 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа11 час

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа11 час

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион11 час

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет11 час

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа12 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа12 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет12 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија23 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа24 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...