Контакт

Спорт

Копа Америка: Рекордерот Меси даде два гола за 9 минути против Боливија

Објавено пред

Фудбалската селекција на Аргентина рано утринава го зазема првото место во групата на Копа Америка благодарение на убедливиот триумф од 4-1 над Боливија. Асот на Барселона, Лионел Меси, постигна два гола и тоа за само 9 минути, а притоа стана рекордер кај „гаучосите“ – со 148 настапи во националниот дрес.

Мрежата на Боливијците ја тресеше во 33. и 42. минута, а претходно Папу Гомез по асистенција на Меси во 6. минута го отвори резултатот. Последниот гол за Аргентина беше дело на Лаутаро Мартинез во 65. минута, само 5 минути откако Савендра го постигна единствениот гол за Боливија.

Уругвај предводен од Луис Суарез и Едисон Кавани стигна до второто место во групата благодарение на погодокот на „Ел Матадор“ на мечот против Парагвај, во 21. минута од мечот за конечни 1-0.

Аргентина во четвртфиналето ќе игра против Еквадор, додека Уругвај ќе ги одмери силите против Колумбија.

Следниот четвртфинален пар е Перу – Парагвај, додека пласман во ТОП 4 Бразил ќе бара против Чиле.

Спорт

Милевски промовиран во нов селектор на Македонија

Објавено пред

Благоја Милевски ја имаше промоцијата како нов селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Селекторот на У-21 репрезентацијата, на функцијата во сениорскиот тим, дојде на местото на Игор Ангеловски. Најупсшниот македонски селектор, Ангеловски, ја напушти селекторската функција, по елиминацијата на Македонија од Европското првенство.

Милевски ќе биде 18 селектор, или в.д.селектор во историјата на македонската репрезентација. Зад себе има настап на Европско првенство со У-21 репрезентацијата.

Милевски, со Фудбалската федерација на Македонија, договори соработка до 2024 година.

На кормилото на националниот тим тој ќе дебитира во септември, во квалификациите за Светското првенство. Македонија на 2.септември ќе ја пречека Ерменија, три дена подоцна ќе гостува на Исланд, а на 8.септември во Скопје ќе игра против Романија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Андоновски со САД освои бронза на фудбалскиот турнир

Објавено пред

Женската фудбалска репрезентација на САД, која како селектор ја предводи Македонецот Влатко Андоновски, го освои бронзениот медал на олимпискиот турнир во Токио.

САД, во спектакуларен натпревар, ја победија Австралија со 4:3 (3:1). Малото финале го обележа репрезентативката на САД, Меган Рапино, која постигна два спектакуларни гола во првото полувреме.

Рапино, во осмата минута, постигна гол директно од корнер, а откако Кери израмни во 17.минута, со волеј во 21.минита повторно донесе предност за САД.

До крајот на полувремето, во првата минута од судиското надополнување на времето, Лојд ја зголеми предноста на САД. Лојд, по шест минути игра во второто полувреме, со својот втор гол и донесе недостижна предност на САД.

Три минути подоцна Фурд намали на 2:4, а во последната минута Гиелник го постави конечниот резултат 3:4.

За златото на женскиот фудбалски турнир, утре ќе се борат Канада и Шведска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Египет падна со храбра игра – Експертите изборија ново олимписко финале

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Франција избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во Токио. Франција, во првото полу-финале, го победи Египет со 27:23 (13:13). Французите четврти пат по ред ќе играт олимписко финале, во Пекинг и Лондо го освоија златото, во Рио де Жанеиро пред пет години беа втори. Пласманот во полу-финалето за Египет е историски успех не само за оваа земја, туку и африканскиот ракомет. Никога досега репрезентација од Африка не стигнала толку далеку на еден олимписки турнир.

Француската одбрана, предводена од голманот Жерар, го оневозможи Египет да приреди сензација. Египќаните на стартот водеа со 5.1 и 7:4, меѓутоа Жерар со серија одбрани ги врати во натпреварот. Првото полувреме заврши 13:13.

Израмнето се играше и во првиот дел од второто полувреме. Во периодот од 43. до 47.минута, Франција ја направи клучната серија, се одлепи на 18:15.

До крајот на мечот, Жерар не им дозволи на египетските ракометари да се врата во мечот.

На крајот Жерар имаше 17 интервенции, односно одбрани 46 отсто од удари упатени кон неговиот гол. Стрелците кај Франција ги предводеа Ремили и Деска со по пет гола. Ист број на голови за Египет постигна играчот на Веспрем, Јахија Омар.

Франција во финалето ќе игра против победникот од натпреварот помеѓу Данска и Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија3 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ3 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ3 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над неговите...

Македонија4 часа

Активни пожари во Битолскиот, Струмичкиот, Кумановскиот и во Штипскиот Регион

Активни пожари има во Битолскиот, Струмичкиот, Кумановскиот и во Штипскиот Регион, соопштија од Центарот за управување со кризи. Според објавата...

Европа4 часа

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија5 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија5 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија17 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија19 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија20 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија21 час

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија23 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион1 ден

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет1 ден

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Досие