Контакт

Спорт

Кореа ги крена Атлетико со два гола во Виго, на крајот општа тепачка

Објавено пред

Анхел Кореа постигна два гола за Атлетико Мадрид да стигне до 2:1 победа на тешкото гостување кај Селта и да обезбеди шпанскиот шампион со триумф да ја стартува новата сезона во Ла лига.

Аргентинското крило на Диего Симеоне сега има неверојатна статистика од 7 гола во последните 10 меча во Ла лига за Атлетико, покажувајќи колку може да има одлучувачка улога кај „рохибланкос“.

Кореа, по асистенција на Томас Лемар во 20. минута ги донесе гостите во водство, но Селта успеа да израмни во 59. минута од мечот преку Јаго Аспас со удар од белата точка. Кореа повторно беше на вистинското место само пет минути подоцна за да ја врати предноста на Атлетико.

Мечот имаше и неславен крај, по општата мешаница и турканица меѓу фудбалерите на двата клуба, по што црвени картони добија Марио Хермосо (Атлетико) и Уго Малјо (Селта) откако Малјо имаше остар старт над Луис Суарез во 94. минута од мечот.Спорт

„Меси, Нејмар, Мабапе? Да бидам искрен немав многу работа“

Објавено пред

Голманот на Клуб Бриж, Симон Мињоле е задоволен од резултатот против ПСЖ, во првото коло во Лигата на шампионите. Белгискиот тим успеа да остане непоразен против ПСЖ, чии напад прв пат сезонава го предводеа Меси, Нејмар и Мабапе.

Натпреварот во Бриж заврши 1:1. Андер Ерера го постигна голот за ПСЖ, а Ванакен израмни. Според шансите поблиску до победата беа играчите на Бриж.

„Немав многу работа. Игравме добро, како колектив бевме добро организирани. Не им дозволивме да создадат многу шанси. Сите знаеме дека индивидуално се многу моќни. Поради тоа ги избегнувавме ситуациите еден на еден“, рекол Мињоле.

„Го браневме просторот, тоа го правевме тимски. Секако дека тие се одличен тим, но ќе повотрам, немав многу работа. Имав две или три одбрани кои не беа тешки“.

Бриж во наредното коло, на 28.септември ќе гостува во Лајпциг, а ПСЖ ќе го пречека Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул се „созеде“ против Милан, ПСЖ не го победи Бриж, Реал го смрзна Интер

Објавено пред

Дуелот на двата повеќекрати европски шампиони Ливерпул и Милан на „Енфилд“ ни го донесе највозбудливиот натпревар во првото коло од Лигата на шампионите, кој на крајот му припадна на фаворитот Ливерпул со 3:2.

Возбудливо беше и во Манчестер, каде што паднаа дури девет гола во 6:3 победата на Манчестер сити над РБ Лајпциг, додека во Бриж, моќниот Пари Сен-Жермен, ниту со Нејмар-Мбапе-Меси во стартниот состав не успеа да освои три поени, одигрувајќи 1:1. Голови не недостасуваа ниту во Лисабон, каде што Ајакс го „здрви“ Спортинг Лисабон со 4:1.

Голови немаше во Мадрид – Атлетико дома не успеа да го победи Порто (0:0), додека во супер-пресметката на „Сан Сиро“, Реал Мадрид со гол во 90. минута стигна до 1:0 победа над Интер.

На „Енфилд“ беше неверојатно од самиот почеток. Ливерпул со славниот „gegenpressen“ на Јирген Клоп тргна силовито и веднаш дојде во водство преку Трент Александер-Арнолд, пред во 14. минута да биде досуден пенал за домаќините. Мо Салах, сепак, не успеа, кога Мајк Мањан го одбрани неговиот пенал.

Во првото полувреме, Ливерпул имаа 14 удари на голот на Милан, а „росонерите“ само два, но двата влегоа во голот – Анте Ребиќ во 42. минута израмни на 1:1, пред Брахим Дијаз во 44. минута да го шокира домашниот тим. Сепак, Милан немаше сили да изддржи уште едно полувреме. Салах во 49. минута ја поправи грешката за израмнување, пред капитенот Џордан Хендерсон во 69. минута да донесе 3:2 водство.

Во Бриж, ПСЖ беше огромен фаворит против белгискиот клуб, и најави голема победа кога Килијан Мбапе му асистираше на Андер Ерера за 0:1. Меѓутоа, Ханс Ванакен во 27. минута израмни со прекрасен гол. Триото Нејмар-Мбапе-Меси траеше до 50. минута, кога се повреди Мбапе, и тимот на Маурисио Почетино не успеа да даде гол до крајот на мечот.

На „Етихад“, пак, видовме гол-шоу. Кристофер Нкунку постигна хет-трик за РБ Лајпциг, но тоа не беше доволно да се спречи поразот од Сити, за кои стрелци беа Аке, Марез, Кансело, Габриел Жесус и Џек Грилиш, а еден спектакуларен автогол си постигна и Норди Мукиеле.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Бриж – Пари Сен-Жермен 1:1

Манчестер сити – РБ Лајпциг 6:3

ГРУПА Б

Интер – Реал Мадрид 0:1

ГРУПА Ц

Спортинг Лисабон – Ајакс 1:4

ГРУПА Д

Ливерпул – Милан 3:2

Атлетико Мадрид – Порто 0:0

ЛИВЕРПУЛ – МИЛАН

БРИЖ – ПСЖ

ИНТЕР – РЕАЛ МАДРИД

МАНЧЕСТЕР СИТИ – РБ ЛАЈПЦИГ

СПОРТИНГ – АЈАКС

Прикажи повеќе...

Спорт

Лоши вести за ПСЖ, Мбапе се повреди

Објавено пред

Долгоочекуваното деби на „ударното“ трио на ПСЖ, Мбапе-Нејмар-Меси, траеше само 50 минути во Белгија, откако Килијан Мбапе мораше да биде заменет со Мауро Икарди откако доби незгодна повреда.

Францускиот напаѓач доби очигледна повреда на својата десна нога, и бараше да биде заменет од Маурисио Почетино, за кого ова е голема главоболка, посебно бидејќи Мбапе на стартот на сезоната беше убедливо најдобриот поединец за ПСЖ во францускиот шампион додека траеше прилагодувањето на Меси и одложениот камбек на Нејмар.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија14 часа

Во Македонија 617 нови случаи на коронавирус, 32 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 617 нови случаи на коронавирус, 32 лица починаа, а 450 оздравеа, соопшти...

Македонија14 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ17 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа21 час

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ23 часа

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија23 часа

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа24 часа

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Топ2 дена

Кај Дебар запленета дрога вредна 70.000 евра

Полициските сектори за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи од Гостивар и Дебар во текот на вчерашниот ден...

Македонија2 дена

Првпат во земјата отстранет тумор на подлактница кај момче што доби коска од починат донор

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за ортопедија при ТОАРИЛУЦ беше оперирано 17-годишно момче со тумор на десната подлактница....

Регион2 дена

Европа мора да го исполни ветувањето кон Западен Балкан, порача Вархељи

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељи, изјави дека граѓаните на Западен Балкан би можеле да ја предизвикаат следната мигрантска криза....

Македонија2 дена

МОН: Стабилна е состојбата со Ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто од вкупниот број ученици се новозаразени

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна и континуирано се следи од надлежните здравствени институции. Според последниот пресек на Министерството...

Досие