Контакт

Спорт

Корона вирусот ќе ги чини врвните клубови фантастични 3.5 милијарди фунти

Објавено пред

Најдобрите европски клубови ќе загубат повеќе од 3.5 милијарди фунти поради корона вирусот и покрај надежта дека националните шампионати и европските натпреварувања ќе се комплетираат во текот на летото, тврди „Би-би-си“.

Бројката е одредена на состанокот на најбогатите европски клубови минатата недела, а доколку не се комплетираат шампионатите, оваа сума ќе порасне на 6.2 милијарди фунти. Германската Бундеслига се рестартираше овој викенд, а има план за враќање на Премиер лигата, Ла лига и Серија А во јуни, додека француската Лига 1 веќе е откажана.

Самата сума покажува зошто клубовите се фокусирани на комплетирање на натпреварувањата, кои вклучуваат и 203 дуели во два меча на клубовите од 55-те членки на УЕФА во европските купови.

Една од главните пречки за рестартот се медицинските протоколи. Тим Маер, кој ја предводи медицинската комисија на УЕФА, исто така е одговорен за протоколот на Бундеслигата, која успешно се врати овој викенд, а владините барања се главна пречка и во Италија.

И со рестартирање на лигите, јасно е дека гледачите нема наскоро да се вратат на стадионите, што претставува голем проблем за клубовите кои имаат огромна бројка на фанови. Борусија Дортмунд на пример губи речиси 3 милиони евра по домашен натпревар, а Манчестер јунајтед би загубиле 140 милиони фунти во 2020/21 доколку на „Олд Трафорд“ нема гледачи.

„Во моментов најголем проблем претставува недостатокот на пари од мечевите, приходи кои едноставно исчезнаа. Ова е финансиски уништувачки за сите клубови, посебно на тие со голема база на навивачи. Најпопуларните клубови во Европа исто така се двигатели на пазаротн а играчи и на правата за ТВ-преноси, со што сите ќе страдаат, и големите и малите“, вели Чарли Маршал, извршниот директор на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА), собирот на најбогатите клубови на светот.

Спорт

Во Австралија се прашуваат: Дали Федерер поддржува расизам и сексизам?

Објавено пред

Роџер Федерер предизвика бура на реакции во Австралија откако објави видео (кое подоцна беше избришано) со посвета за контроверзниот радио-водител Алан Џонс.

Џонс, поранешен тренер на рагби репрезентацијата на Австралија, е (не)славен во Австралија по неговите сексистички и расистички изјави, како кога изјави дека австралискиот премиер Скот Морисон треба да и „заглави чорапа во грлото“ на премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн. Покрај тоа, Џонс во 2005 година беше обвинет дека предизвикува расистичка омраза, откако организираше собир од 5.000 луѓе кои подоцна нападнаа имигранти во Сиднеј.

„Сакав да ти посакам најдобро за тоа што е пред тебе. И честитки на неверојатната 35-годишна кариера“, изјави 20-кратниот гренд слем шампион во видео пораката по повод пензионирањето на 79-годишниот Џонс.

Социјалните мрежи „збувнаа“ со коментари против Федерер.

„Се надевам дека ќе ги прочиташ сите расистички и сексистички изјави на Алан Џонс. Тажно е што на таков човек му праќаш порака“, напиша еден австралиски фан на Твитер.

„Тој е расист и мизогинист. Изјави дека поранешната австралиска премиерка Џулија Гилард треба да биде фрлена во вреќа во море“, коментираше друг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Унион Берлин го суспендираа Полтер за прекршување на „вредностите“ на клубот

Објавено пред

Напаѓачот на Унион Берлин, Себастијан Полтер нема да биде дел од преостанатите шест меча на тимот во Бундеслигата пред крајот на неговиот договор поради непочитување на „основните вредности на клубот“.

Во неверојатна објава од претседателот на клубот, Дирк Цинглер, се вели дека 29-годишниот Полтер, поранешниот младински репрезентативец н Германија, е единствен член на клубот меѓу играчите и тренерите кој „не помага на соиграчите и на нашиот клуб“.

Уште не е јасно што точно направил Полтер, но германските медиуми тврдат дека неговиот „прекршок“ е што се побунил за одлуката на клубот во март фудбалерите да се откажат од платите додека трае пандемијата на корона вирусот.

„Една од основните вредности на Унион Берлин е тоа што ние сме блиска заедница која стои еден зад друг и зад клубот. Себастијан е единствениот фудбалер од првиот тим, од тренерскиот тим или од придружните работници кој за жал не го прави тоа. Тоа е неразбирливо и крајно разочарувачки. За да го заштитиме клубот и ситуацијата да не се закани на целите на теренот решивме тој да не биде дел од првиот тим“, вели Цинглер.

Полтер беше еден од клучните фудбалери на Унион по трансферот од Квинс парк ренџерс во 2017, постигнувајќи 24 гола во две и пол сезони во втората Бундеслига за да ги однесе во елитата. Оваа сезона, тој има два гола, а Унион се на 13. место во Бундеслигата и се обидуваат да осигураат опстанок.

Фудбалерите на Унион Берлин се откажаа од платите

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот „тенк“ на Маркус Рашфорд (галерија)

Објавено пред

Маркус Рашфорд тренира нормално со Манчестер јунајтед по опоравувањето од повредата и најавата за враќање на Премиер лигата, и на тренинзите во центарот во Керингтон пристигна како „шеф“ со нов посебно направен Мерцедес-АМГ Г63, кој наликува на тенк.

Се работи за возило кое стигнува до 100 км/ч за само 4.5 секунди и кое внатре има 4.0-литарски В8 мотор и фантастични 577 коњски сили. Стартната цена на возилото е 140.000 фунти во Англија, но тоа на 22-годишниот Рашфорд е засилено со повеќе подобрувања.

Напаѓачот на Јунајтед е познат по својата љубов за автомобилите, обично „теренци“. Кога почна да игра во првиот тим тој возеше Ауди РС4 (60.000 фунти), но бргу се префрли на Мерцедес, почнувајќи со ЦЛА 45 Купе (60.000 фунти). По ,ова тој возеше Мерцедес С класа купе (100.000 фунти), за да си купи и Ренџ Ровер Урбан (70.000 фунти).

Рашфорд доби посериозна повреда на грбот при 1:0 победата во ФА купот против Вулверхемптон на 15 јануари, но тој сега почна со тренинзи со „ѓаволите“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Топ4 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија4 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија4 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија6 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија7 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија7 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија7 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија8 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија9 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија9 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија11 час

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија11 час

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија11 час

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион12 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија1 ден

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа1 ден

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа1 ден

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион1 ден

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија1 ден

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Досие