Контакт

Спорт

Кошмарна ноќ за Џејмс Харден, Стеф Кари стигна до 20.000 поени во кариерата

Објавено пред

Два натпревари се одиграа синоќа во најсилната кошаркарска лига во светот. Голден Стејт вориорс беше домаќин на Денвер Нагетс и победи со 113:102, а Бруклин нетс славеа со убедливи 129:100 против Филаделфија во првата пресметка со пребегнатата ѕвезда Џејмс Харден.

dobivaj vesti na viber

Драматична завршница имаше натпреварот во Денвер, во кој Вориорси победија со серија од 13:0. На влезот во последните две минути резултатот беше 102:102, потоа Стеф Кари погоди за предност, а Џордан Пул врза две тројки во последната минута.

Кари го заврши натпреварот со 34 поени и девет скока, Пул помогна од клупата со 21 поен, пет скока и седум асистенции, а Џонатан Куминга и Клеј Томпсон додадоа 18 за победничкиот тим. Ова беше натпревар во кој Стеф Кари со карактеристична тројка од голема далечина стигна до бројката од 20.000 поени. Тој стана 49. играч во историјата на НБА-лигата со толку многу поени.

Навивачите на Филаделфија пред натпреварот со свирежи ја пречекаа поранешната ѕвезда на клубот Бен Симонс, но тоа беше сè што можеа да направат бидејќи тој не играше на првиот дуел против екстимот. Играчот кој замина во спротивна насока во таа размена беше Џејмс Харден, а не се прослави против поранешните соиграчи. Бруклин нетс победи со убедливи 129:100.

Бруклин нетс брзо дојдоа до предност што не ја загубија до крајот на мечот поради одличниот настап на Кевин Дурент (25 поени, 14 скокови, седум асистенции), Кајри Ирвинг (22 поени, пет асистенции) и поранешниот играч Сет Кари кој со шут (10/14) уфрли 24 поени.

Џоел Ембид со 27 поени и 12 скока беше првото име на Филаделфија на која ѝнедостигаше вистинскиот Харден. Тој постигна 11 поени со шест скока и пет асистенции во ноќ со многу промашувања. Тој шутираше со катастрофален ефект на прецизност (3/17).

Спорт

Ѓоковиќ сигурен во Париз, продолжува одбраната на круната

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ повторно имаше релативно лесна победа во три сета, совладувајќи го Словенецот Аљаж Бедене со 6:3/6:3/6:2 за пласман во осминафиналето на Ролан Гарос, каде што е актуелен носител на титулата.

dobivaj vesti na viber

Со победата по час и 48 минути игра, светскиот рекет број 1 продолжи со импресивната игра на земја по неубедливите подготовки за Франција опен, откако во првите три меча на црвената земја, не загуби ниту еден сет.

Следен за Ѓоковиќ е Аргентинецот Диего Шварцман, кој му оддржа вистинска лекција за игра на земја на Григор Димитров, победувајќи го бугарскиот тенисер со 6:3/6:1/6:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фердинанд и Тери во грда „преписка“ на Твитер

Објавено пред

Поранешните соиграчи од англиската репрезентација и легенди на своите клубови, Рио Фердинанд и Џон Тери имаа грда „преписка“ на Твитер откако Фердинанд го избра Тери меѓу петте најдобри дефанзивци во Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед, Фердинанд во разговор со Виргил ван Дајк од Ливерпул пред финалето на ЛШ зборуваше за најдобрите дефанзивци во историјата на англиската лига се постави себе на првото место пред Немања Матиќ, Ван Дајк и Јап Стам, додека го остави Тери на петтото место. Ван Дајк беше поскромен – го постави Фердинанд на првото место, по што следуваа Винсен Компани, Стам, Тери и Сами Хипија.

Тери не беше задоволен од листата на Фердинанд, одговарајќи преку Инстаграм со дел од статистиката од неговата кариера и најголемите успеси со порака: „Мислењата се добри, но статистиката не лаже“.

Фердинанд одговори на Твитер.

„Џон Тери, моментот кога некој треба да ги покажува своите рекорди и статистика е вистинско време да се погледне на кршливото его. Среќен си што имаше место во топ 5 по расизмот со мојот брат“, одговори  Фердинанд.

Тери беше обвинет дека користел расистички изрази кон братот на Фердинанд, Антон на мечот помеѓу Квинс Парк Ренџерс и Челси во октомври 2011, за што доби суспензија од четири меча и казна од 220.000 фунти. Но, тој подоцна беше ослободен на суд од обвиненијата и постојано демантираше дека го навредувал Фердинанд.

„Кршливо его е да се поставиш на прво место, Рио.Благодарам што ме стави во топ  5“, одговори Тери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Керол во кревет со друга жена две недели пред својата свадба

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Ливерпул и англиски репрезентативец Енди Керол се најде на насловните страници на британските таблоиди откако на социјалните мрежи беше споделена фотографија на која тој е во кревет со русокоса девојка само две недели пред неговата свадба со ѕвездата од реалните ТВ шоуа, Били Маклоу.

dobivaj vesti na viber

Според „Сан“, Керол бил во Дубаи, каде што се забавувал добро и откако се онеесвестил во алкохолизирана состојба, кога бил фотографиран од менаџерката на локален бар, Тејлор Џен Вилки во неговата хотелска соба.

„Се работеше за афтерпарти. Сите отидовмево неговиот хотел. Бевме јас, една пријателка и Енди. Немаше секс, само цела вечер соалкохол. Сите бевме пијани, а фотографијата е шега“, изјави Вилки за „Сан“.

33-годишниот Керол, кој на крајот на сезоната беше ослободен од второлигашот Вест Бромвич Албион, има осумгодишна врска со Маклоу.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Русија објави докази: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Економија45 минути

(Видео) Ковачевски: Инвестирани над една милијарда евра во изградба на патната инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за транспорт и врски и за локална самоуправа, Благој Бочварски и Горан Милевски, како...

Европа2 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија3 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија5 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет5 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија6 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија6 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион7 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет7 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија8 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија9 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет9 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет10 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет22 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија24 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...