Контакт

Спорт

Ковид-главоболки за Брестовац, сите вардарци во 10-дневна изолација

Објавено пред

Коронавирусот кој се појави во редовите на ракометниот шампион Вардар му создаде големи главоболки и на селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац пред квалификациите за ЕП во Унгарија и Словачка, на престојните дуели против Финска на 4 ноември и Швајцарија 7 ноември.

На поширокиот список од 35 ракометари на Брестовац се најдоа голманите на Вардар, Ристовски, Кизиќ, потоа ракометарите Мишевски, Стоилов, Талески, Георгиевски, Димитриоски и Јагуриновски. Тие ќе бидат во 10-дневна изолација откако денеска двајца од „црвено-црниот“ табор се позитивни на Ковид 19.

И во Металург трае ковид – изолација откако и таму пред неколку дена се појавија позитивни на вирусот, па нема да можат да бидат на располагање за репрезентативните обврски Велко Маркоски, Мице Шилегов и Милан Лазаревски.

Останува да се искристализира сликата за тоа кој ќе може да настапи на квалификациските мечеви, па селекторот да го објави скратениот список за овие два дуели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Флик е загрижен: Баерн прави премногу грешки!

Објавено пред

Баерн Минхен се на првото место во Бундеслигата и веќе обезбедија пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но тренерот Ханси Флик не е задоволен, велејќи дека играат многу невнимателно и дека мора да се поправат грешките.

Баерн ги совлада РБ Салцбург со 3:1 во средата во Лигата на шампионите, каде што имаат постигнато 15 голови, најмногу од сите клубови, но Флик е загрижен за одбраната. Иако уште немаат направено грешка која резултирала со гол во Бундеслигата или ЛШ, во последните три меча имаа две грешки кои резултираа во шанси. Покрај тоа, додавањата на тимот се помалку прецизни од лани – од 94.7 проценти во ЛШ минатата сезона на 90.9 проценти оваа сезона.

„Кога ја имаме топката, правиме премногу грешки. Никој не очекува лошо додавање, што значи дека си на погрешна положба. Мораме да играме потрпеливо и да притиснеме почесто. Одбраната, исто како нападот, мора да се игра тимски и сите да учествуваат. Концентрацијата не е тука, но барем победуваме. Мораме да се соземеме, да направиме анализа и да го поправиме тоа“, вели Флик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Митјиланд ќе го пречека Ливерпул во Дортмунд

Објавено пред

Натпреварот од последното коло, во Д–групата во Лигата на шампионите, помеѓу Митјиланд и Ливерпул, нема да се одигра во Данска, туку на стадионот во Дротмунд.

Натпреварот кој требаше да се одигра во Хернинг е преместен на друга локација поради епидемиолшките правила кои ги воведе Велика Британија за сите што влегуваат во земјата од Данска. Според правилата, доколку Ливерпул гостуваат во Данска, на враќање ќе треба да минат две недели во карантин.

„Митјиланд и Ливерпул се договорија натпреварот да се игра на нашиот стадион“, потврдија од Борусија Дортмунд.

Договорот на клубовите се уште го немаат потврдено од УЕФА.

Ливерпул на табелата во Д-групата води со девет поени, два повеќе од Ајакс и Аталанта, Митјиланд е на нула бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија е 65. на ФИФА-листата

Објавено пред

Фудбалсата репрезентација на Македонија, која пред неколку недели избори пласман на Евро 2021, ја задржа 65. позиција на ранг-листата на ФИФА. Ова е претпоследната листа што ФИФА ја објави оваа година.

Македонија во ноември славеше две победи, над Грузија (1:0) и Естонија (2:1), и забележа пораз од Ерменија (0:1).

На врвот на оваа листа првите шест репрезентации – Белгија, Франција, Бразил, Англија, Португалија и Шпанија – ги задржаа своите позиции, Аргентина го скокна Уругвај, деветти е Мексико, а десетта Италија.

Мексиканците напредуваа две места, а од топ-10 испадна Хрватска.

Хрватите се најдобро пласирани од репрезентациите што произлегоа од поранешна Југославија. Србија е на 30., Босна и Херцеговина на 55., на 62. и 63. се Словенија, односно Црна Гора, а Косово е на 117. место.

Foto/bbc.co.uk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Имаме историја на која сме горди, но мора да се трудиме да ги решаваме проблемите, истакна денеска министерката за одбрана...

Македонија1 час

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија2 часа

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија3 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија5 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија7 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет7 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет8 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет8 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет8 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт9 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет9 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет9 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет9 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија21 час

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија22 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија23 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа23 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион1 ден

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија1 ден

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Досие