Контакт

Спорт

Крај на неверојатната гренд слем серија на Лопез и Сепи

Објавено пред

Фелисијано Лопез и Андреас Сепи, двајцата ветерани на АТП турнејата, ја завршија својата неверојатна серија на настапи на гренд слем турнирите, откако беа елиминирани од квалификациите за Ролан Гарос.

dobivaj vesti na viber

Лопез е носител на рекордот од 79 последователни настапи на гренд слем турнирите, почнувајќи од Ролан Гарос во 2002 година, собирајќи 98-80 скор и три четврт-финалиња на Вимблдон. Тој загуби од 166-рангираниот Џан Марко Морони со 6:1/7:6(4) во вторникот во Париз.

40-гоишниот Лопез може да се израмни со Роџер Федерер доколку успее да се квалификува на неговиот омилен Вимблдон, бидејќи има 80 настапи на гренд слем турнирите, еден помалку од Швајцарецот. Апсолутен рекордер е Венус Вилијамс со 90 настапи.

Вчера пак, италијанскиот ветеран Сепи загуби од сонародникот Џулијано Цепијери со 6:3/6:4, за да заврши неговата серија од 66 последователни настапи на гренд слем турнирите (од Вимблдон 2005) .©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ришарлисон се договорил за трансфер во Тотенхем

Објавено пред

Фудбалерот на Евертон, Ришарлисон, се согласи да се пресели во Тотенхем, тврдат медиумите на Островот. Се очекува тој летово да го напушти тимот од „Гудисон Парк“, откако Евертон е принуден да продаде една од своите ѕвезди за да ја подобри финансиската состојба.

dobivaj vesti na viber

Бразилецот наводно ги договорил сите услови со тимот од Лондон, имал разговор и со менаџерот Антонио Конте, а клубовите треба брзо да ги договорат и последните детали.

Минатата сезона бразилскиот фудбалер беше единствената светла точка на „карамелите“ во борбата за опстанок. И покрај тоа што Евертон ја заврши сезоната на 16. позиција во Премиер – лигата, Ришарлисон постигна 11 гола на 33 натпревари и додаде уште пет асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас бара поголема минутажа во Наполи, а Фиорентина и Валенсија ја чекаат разврската

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас бара гаранции дека следната сезона ќе биде стандарен првотимец на Наполи. Во спротивно, би можел и да прифати една од понудите за трансфер, откриваат медиумите во Италија.

dobivaj vesti na viber

Во последниот период, Фиорентина и Валенсија се клубовите кои најмногу се интересираат за неговите услуги.

Минатата сезона Елмас одигра голем број натпревари, но многу често стартуваше од клупата за резерви. Тој смета дека во претстојната сезона треба да се изгради како стандарден првотимец на Наполи.

Елмас побарал од тренерот Лучијано Спалети и раководството на Наполи одредени гаранции дека неговата кариера ќе се развива во посакувана насока на стадионот „Диего Армандо Марадона“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави отпишал четворица во Барселона пред почетокот на подготовките

Објавено пред

Барселона на стартот на следната седмица ќе ги започне подготовките за новата сезона, а голема бура на „Камп Ноу“ предизвика информацијата дека тренерот Чави Хернандез на четворица фудбалери им порачал да си најдат други клубови. Како што открива „Мундо Депортиво“, станува збор за Оскар Мингеза, Самуел Умтити, Рики Пуиг и за Мартин Брајтвајт.

dobivaj vesti na viber

Тренерот Чави Ернандез им испратил порака дека нема да смета на нив во претстојната сезона и тие се слободни да си побараат нова средина.

Барселона се надева дека во следните две седмици ќе го продаде и Френки де Јонг кој треба да замине во Манчестер Јунајтед. Сепак, фудбалерот многу се колеба дали треба да ја продолжи кариерата на „Олд Трафорд“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји како Австрија и НАТО,...

Свет2 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „...

Македонија2 часа

Петровска од Мадрид: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите...

Македонија13 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион15 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион17 часа

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет18 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија18 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија19 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија20 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа21 час

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија21 час

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија22 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија23 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет23 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа24 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа1 ден

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет1 ден

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт1 ден

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет2 дена

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...