Контакт

Спорт

Крај на сезоната за Лукас Васкез

Објавено пред

Ек класико, што се одигра во саботата, беше последниот натпревар оваа сезона за Лукас Васкез и веројатно неговиот последен натпревар во дресот на Реал Мадрид.

Васкез се повреди во првото полувреме по еден дуел со Серхио Бускетс. Реал информира дека ги повредил вкрстените лигаменти во коленото и дека фудбалерот го очекува подолга пауза.

Васкез ќе паузира најмалку три месеци, а доколку мора да замине на операција, прогнозите се дека ќе паузира помеѓу девет и 12 месеци.

Лукас Васкез во јуни ќе стане слободен играч бидејќи му истекува договорот со Реал. Претходно, тој ја одби понудата за нов договор и најави дека ќе го напушти клубот.

Медиумите го поврзуваа со трансфер во Баерн Минхен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крај на сезоната за Ибрахимовиќ?

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ повеќе нема да игра за Милан оваа сезона. Ветеранот, го повреди коленото, во дерби мечот со Јувентус.

„Газета дело Спорт“, тврди дека не само што е завршена сезоната за Ибрахимовиќ, туку и дека тој може да го пропушти првиот меч на Шбедска на ЕУРО 2020. На 14.јуни, Шведска ќе игра против Шпанија.

Од друга страна тренерот Стефано Пило е сигурен дека Ибрахомовиќ ќе ги пропушти дуелите со Торино и Каљари, но дека може да се појави во тимот, во последното коло, кога Милан ќе игра против Аталанта.

39-годишниот напаѓач, неодамна го продолжи договорот со Милан. Сезонава тој одиграл 27 натпревари, постигнал 17 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави Пасквал ја напушта Барселона

Објавено пред

Чави Пасквал, долгогодишниот тренер на ракометната секција на Барселона, ќе замине од клубот по завршувањето на сезоната. Тренерот кој од 2009 година седи на клупата на Барселона, со претседателот Џоан Лапорта, се договорил, предвреме да го раскине договорот кој истекува во 2022 година.

Пасквал за 12 сезони освои речиси 50 трофеи со Барселона, од кои најзначајни се двата во Лигата на шампионите, во 2011 и 2015 година.

Медиумите шпекулираат дека Пасквал кариерата ќе ја продолжи во Динамо Букурешт, додека на неговото место во Барселона ќе пристигне актуелниот тренер на Хановер, Антонио Карлос Ортега.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар имал желба соиграч да му биде Роналдо

Објавено пред

Бразилецот Нејмар неодамна го продолжи договорот со ПСЖ. Во Париз тој ќе остане до јуни 2025 година. Нејмар во Париз пристигна во 2017 година од Барселона, каде што соиграчи му беа Лионел Меси, Андрес Иниеста и Луис Суарез. Во ПСЖ партнер во нападот му е Килијан Мбапе, а во блиска иднина тој би сакал соиграч да му стана Кристијано Роналдо.

„Би сакал да играм со Кристијано. Сум бил соиграч со Меси, играм со Мбапе, но никогаш не сум имал можност да бидам соиграч со Роналдо“, рекол Нејмар.

Можеби желбата ќе му се оставри наредната сезона. Мбапе, веројатно, ќе го напушти ПСЖ, а Роналдо, според најавите, си оди од Јувентус.

Дали желбата на Нејмар е само најава за спектакуларен трансфер на Кристијано Роналдо во Париз?

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија4 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа4 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа4 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет5 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет6 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија17 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија21 час

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија21 час

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија23 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија24 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие