Контакт

Спорт

Кристијано им ја сменил и диетата на своите соиграчи

Објавено пред

Во Манчестер јунајтед има нова атмосфера и нови очекувања со пристигнувањето на Кристијано Роналдо, а ако му се верува на резервниот голман на „ѓаволите“, Ли Грент очигледно има и нов режим на исхрана.

Португалецот блесна во второто деби на „Олд Трафорд“ со два гола при 4:1 победата над Њукасл, и Грант признава дека влијанието на суперѕвездата се чувствувало и при петочната вечера, кога тој заедно со соиграчите решиле да не земат десерт.

„Ќе ви дадам еден пример на влијанието кое го има на групата. Во петокот вечер бевме во хотелот, и обично кога ќе ја завршиш вечерата, малку мамиш, и земаш некој десерт. Верувајте ниту еден фудбалер не ги зема тие работи кога го виде Роналдо. Еден од играчите ме праша: ‘Што има Кристијано на чинијата?’ Само здрави работи. Никој не зеде од нездравата храна која ја имаше. Што имаше навистина во чинијата? Имаше повеќе – квиноа, авокадо и варени јајца. Мислам дека го има второто најфит тело во клубот и тоа е неверојатно“, вели 36-годишниот Грант.

Спорт

ЛШ: Сити го здроби Бриж, Спортинг со голема победа во Истанбул

Објавено пред

Манчестер сити без мака со 1:5 славеше на гостувањето во Белгија кај Клуб Бриж за барем привремено да се искачи на првото место во групата А во Лигата на шампионите, а Спортинг го остави Бешикташ на нула поени кога на гостувањето во Истанбул победи со 4:1.

Тимот на Пеп Гвардиола беше доминантен на гостувањето во Белгија иако им беше потребен половина час за првиот гол кога Фил Фоден имаше фантастична асистенција до Жоао Кансело во 30. минута за прв гол. Ријад Марез во 43. минута од мечот од пенал зголеми на 0:2 пред во второто полувреме првин Кајл Вокер да постигне убав гол во 53. минута по асистенција на Де Брујне пред 19-годишниот Кол Палмер да го постигне својот прв гол во Лигата на шампионите во 67. минута од мечот. Најдобриот напаѓач на Бриж, Ханс Ванакен, во 81. минута го постигна утешителниот гол за домаќините пред Ријад Марез да стави точка на натпреварот во 87. минута.

На „Водафон парк“ во Истанбул, пак, Уругваецот Себастијан Коатес во 15. минута го донесе Спортинг во водство, Бешикташ врати преку Кајл Ларин во 24. минута, но гостите до крајот на полувремето вратија со два гола – прво Коатес само три минути подоцна го врати водството пред Пабло Сарабија од пенал во 44. минута да зголеми на 1:3. Паулињо во 89. минута ја потврди катастрофата на Бешикташ.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Клуб Бриж – Манчестер сити 1:4

Пари Сен-Жермен – РБ Лајпциг 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1462-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Бешикташ – Спортинг Лисабон 1:4

Ајакс – Борусија Дортмунд 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1464-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер вели дека погрешно го разбрале за Рашфорд

Објавено пред

Оле Гунар Солскјер мораше да ја дообјасни својот коментар до Маркус Рашфорд за „фудбалот да му биде приоритет“ седејќи покрај англискиот напаѓач на прес-конференција пред мечот од Лигата на шампионите.

Рашфорд даде гол во својот прв меч оваа сезона кога влезе 25 минути при 4:2 поразот од Лестер, но во англиските медиуми главна тема беше коментарот на Солскјер дека Рашфорд, покрај своите кампањи за борба против детската сиромаштија, мора да се фокусира и на фудбалот.

Сега тој вели дека медиумите намерно направиле голема работа од еден мал коментар.

„Првин да го тргнеме слонот од собата. Сите се гордееме за тоа што го направи Маркус. Вие направивте наслови од еден мал коментар и не сакав фокусот да биде на тоа“, вели Солскјер.

Солскјер: Дојде време Рашфорд да се фокусира на фудбалот

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Двегодишна суспензија за фудбалерот што го клоцна судијата во глава!

Објавено пред

„Спорт клуб Сао Пауло“ му го раскина договорот на бразилскиот фудбалер Вилијам Рибеиро кога тој доби двегодишна суспензија бидејќи нападна судија и го клоцна во главата додека тој беше на земјата.

30-годишиот Рибеиро го смести судијата Родриго Кривелјаро во болница по нападот и сега нема да може да игра професионално до 2023 година. Тој беше лут откога на мечот со Гуарани-РС доби жолт картон за груб фаул по што го нокаутира и го клоцна во главата. Кривелјаро подоцна беше итно однесен во болница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија3 часа

Регистрирани нови 472 случаја на коронавирус, починаа 8 лица

Денес се регистрирани 472 нови лабораториски позитивни случаја на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19 од...

Македонија4 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија5 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија6 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија8 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија8 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија10 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија10 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија10 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа13 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион13 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет14 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија24 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија1 ден

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија1 ден

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Досие