Контакт

Спорт

Кристијано Јуниор не можел да поверува каде живеел неговиот татко

Објавено пред

Кристијано Роналдо признава дека неговиот најголем син, Кристијано Јуниор бил шокиран кога тој му ги покажал условите под кои живеел фудбалерот на Јувентус кога бил тинејџер.

34-годишниот Роналдо си замина од својот роден остров Мадеира на 12 години за да се обиде да стане професионален фудбалер, по што живееше во Лисабон со неговиот најдобар пријател Мигуел Паишао. Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед и Реал Мадрид решил дека е време деветгодишниот Кристијано Јуниор да го посети ова место.

„Бев возбуден од можноста тој да види каде пораснав. Веќе ја знае Мадеира и куќата кај Маркес де Побал, бидејќи баба му е таму. Дојде со мене и ги посетивме истите луѓе кои живееја на тоа место во Лисабон. Бев потресен што ги видов тие луѓе повторно. Бевме со Паишао и Кристијано и влеговме во собата во која живеев. Тој се сврте и ме праша: ’Тато, дали ти живееше тука?’. Не му се веруваше. Децата си мислат дека сè е лесно. Квалитетот на живот, куќите, автомобилите, облеката. Мислат дека им паѓа во скут. Сакам да го научам Кристијано дека не е доволен само талентот. Треба работа, посветеност и желба за успех“, изјави Роналдо во интервју за португалскиот ТВ-канал „ТВИ“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вајлдер: Моето дете удира посилно од Фјури

Објавено пред

Американскиот боксер Дионтеј Вајлдер рекол дека неговиот ривал во борбата за светската титула Тајсон Фјури со манипулации се обидувал да ги придобие луѓето да навиваат за него бидејќи не бил способен за големи дела.

Вајлдер и Фјури за неколку дена ќе се борат за светската титула во ВБЦ верзијата. Титулата ќе ја брани Вајлдер.

Вообичаено кога се во прашање вакви бокс-мечеви борците се обвинуваат и навредуваат со тешки зборови.

„Не верувам во ништо од она што тој го зборува. Боксерите мора да имаат вистински тактики во текот на борбата, а тој нема ништо. Се обидува да манипулира со луѓето, за тие да веруваат во нешто што не постои. Сите знаат дека Фјури нема тупаници, туку перничиња. Па моето две годишно дете удира посилно од него“, рекол 34 годишниот Вајлдер.

Мечот на Американецот и Британецот на програмата е на 22 февруари во Лас Вегас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија со големи амбиции влегува во квалификациите за ЕП

Објавено пред

Македонската кошаркарска репрезентација против Естонија утре ќе ги отвори квалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година. Во овој прозорец одреден од ФИБА Европа, Македонија ќе одигра уште еден натпревар, на 23 февруари во Перм против Русија.

Македонија во квалификацискиот циклус ќе влезе во нов селектор. Дуелот се Естонија ќе биде официјално деби за Александар Тодоров.

„Она што можам да го истакнам како промена од тогаш е дека одработивме еден циклус, осум тренинга и еден пријателски натпревар. Нешто што особено ме прави задоволен е што сме комплетирани веќе одамна така што успеавме да ги поставиме работите кко што треба, да го организираме тоа што сакаме да биде наш стил на игра. Од тој аспект сум задоволен. Имавме мали проблеми, особено по пријателскиот натпревар со Гостивар, некаква вироза која оддалечи некои кошаркари од тренажен процес. Имаме некои ситни повреди, но нашиот медицински штаб тврди дека ќе бидат подготвени и за нашиот вечерен тренинг“, изјави селекторот Тодоров.

Натпреварот Македонија-Естонија се игра утре од 20.15 часот во СЦ „Борис Трајковски“. Билетите по цена од 100 денари се пуштени во продажба. Целиот приход ќе биде дониран во хуманитарни цели.

извор/ kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија има низок рејтинг кај ФИБА

Објавено пред

ФИБА Европа пред почетокот на квалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година излезе со прогноза кои селекции ќе ги минат групите и ќе изборат пласман на првенството. Според ФИБА Европа, селекцијата на Македонија нема да се пласира на континенталното првенство.

Македонија се наоѓа во група со Италија, Русија и Естонија. Според рејтингот „црвено-жолтите“ се наоѓаат на 29. позиција во конкуренција на 32 селекции. Зад Македонија се само Швајцарија, Романија и Австрија.

Во групата во која е Македонија најдобар рејтинг има Италија (6. место), Русија е седма, а Естонија 26. на листата на ФИБА Европа.

Македонија квалификациите ќе ги отвори утре во Скопје против Естонија, а во овој прозорец на ФИБА Европа, ќе одигра и против Русија во Перм на 23 февруари.

фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Поранешен рагби играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан...

Македонија2 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија3 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија3 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија3 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Македонија4 часа

(Видео) Столтенберг: НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Северна Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот Оливер Спасовски, на која рече дека НАТО се подготвува...

Свет4 часа

Блумберг најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија ако биде избран за претседател

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој се кандидира за претседателската номинација на Демократска партија, најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија...

Свет4 часа

Три деца меѓу загинатите во ужасна експлозија на автомобил во Австралија

Четворица луѓе, меѓу кои три деца на возраст од 10 години, загинаа кога автомобил експлодира во австралискиот град Бризбејн. Децата...

Регион5 часа

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа кога превозниците му се приклучија на штрајкот против планираните пензиски реформи. Во...

Регион5 часа

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу...

Свет5 часа

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис, кој беше осуден за политичка корупција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и...

Регион18 часа

Србинка почина од свински грип во Бахреин

Дваесет и шестгодишна државјанка на Србија починала од свински грип ( H1N1), по тринеделно лекување во болница во Бахреин. Амбасадата...

Свет19 часа

Деветиот најбогат човек на светот се вклучува во трката за претседател на САД

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг утре ќе учествува во неговата прва телевизиска дебата во кампањата за претседател, соопшти неговиот тим. Директорот...

Македонија22 часа

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во...

Македонија23 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија24 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион24 часа

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет1 ден

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија1 ден

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија1 ден

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Досие