Контакт

Спорт

Крофт: Ја загубив целата почит кон Ник Кирјос

Објавено пред

Поранешната најдобра британска тенисерка, Анабел Крофт го нападна Ник Кирјос за неговите „неверојатно непристојни и безмилосни“ коментари кон своите ривали кои според неа ги прави само да добие внимание.

Кирјос последните месеци влезе во остар напад на Новак Ѓоковиќ и неговата „Адрија турнеја“ на која се заразија со корона вирус повеќе тенисери, вклучувајќи го Ѓоковиќ, Григор Димитров, Борна Чориќ и Виктор Троицки, како и Горан Иванишевиќ. Подоцна, вчера кога се повлекуваше од САД опен на Флешинг Медоуз не пропуши да ги критикува „тие кои танцуваат на маси“.

Крофт вели дека таа не е голем фан на Кирјос, како и многу тениски љубители.

„Тој се поставува на позиција на морална супериорност и постојано е многу гласен, и според мене неверојатно непристоен и безмилосен кон своите соиграчи во последно време. Ги напаѓа Ѓоковиќ, Доминик Тим, неодамна го нарече Борна Чориќ човек со мозок како киритка и најдосадниот тенисер во историјата. Тоа го прави само за да добие внимание и самиот се промовираше во злосторник. Морам да кажам дека со ова однесување, не го почитувам најмногу. Не можам да го почитувам како човек и тешко е да се слушаат неговите изјави“, вели Крофт.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холивудската ѕвезда Рајан Рејнолдс го купува Рексам?

Објавено пред

Канадската филмска ѕвезда, Рајан Рејнолдс е неочекувано најголем фаворит да стане сопственик на петтолигашот Рексам АФЦ, јавуваат британските медиуми.

Покрај Рејнолдс, ѕвездата од филмот „Дедпул“, негов коинвеститор е Роб Мекелхени, креаторот на ТВ серијата „Секогаш е сончево во Филаделфија“. По состанокот на организацијата на навивачи, клубот во средата објави дека го одобрувап планот на Рејнолдс и Мекелхени, кои сега ќе мораат да ја претстават својата визија за иднината пред повторно да се гласа.

Двајцата се последни холивудски ѕвезди кои инвестираа во светот на фудбалот. Вил Ферел е ко-сопственик на Лос Анџелес ФЦ, клубот кој се приклучи на МЛС лигата во 2018, додека Натали Портман е ко-сопственик на новиот женски клуб од Лос Анџелес кој ќе се формира во 2022 година.

Рексам, иако е во Велс, игра во англискиот фудбалски систем, и е клуб основан во 1864 година, како трет најстар професионален клуб на светот и најстар велшки клуб. Во 2007/08 тие играа во втората лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Драма со шест гола во Норвешка, Динамо Киев и Олимпијакос со победи

Објавено пред

Динамо Киев и Олимпијакос се многу блиску до групната фаза од Лигата на шампионите по победите во првите мечеви во плејофот, но најинтересниот меч на вечерта се одигра помеѓу норвешкиот Молде и унгарскиот Ференцварош, кој заврши 3:3.

Ференцварош имаше предност од 2:0, пред норвешкиот шампион да направи пресврт и да постигне три гола во второто полувреме за 3:2 водство, пред во 87. минута Унгарците да стигнат до гол од пенал.

Динамо Киев со 2:1 победи во Белгија кај Гент. Владислав Суприага донсе рано водство за тимот на Мирчеа Луческу, пред домаќините да израмнат преку Клајндинст. Де Пења во 79. минута обезбедува победа за Динамо. Во Атина пак, Олимпијакос стигна до 2:0 победа над кипарскиот клуб Омонија со головите на Валбуена и Ел Араби.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ПЛЕЈОФ, 1.МЕЧ

Гент (Бел) – Динамо Киев (Укр) 1:2

Молде (Нор) – Ференцварош (Унг) 3:3

Олимпијакос (Грц) – Омонија (Кип) 2:0

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕФЛ Куп: Хаверц одговори со прв хет-трик за Челси, Арсенал победи во Лестер

Објавено пред

Фановите на Челси беа нервозни за високата сума која ја платија за германскиот талент Каи Хаверц критикувајќи го неговиот учинок во првите два меча од Премиер лигата, но тој даде совршен одговор со својот прв хет-трик во кариерата за да помогне „сините“ да стигнат до 6:0 победа над Барнсли во Англискиот лига куп.

Теми Абрахам му помогна на Хаверц со две асистенции и со еден гол, а во листата на стрелците се запишаа и Рос Баркли и Оливие Жиру за рутинска победа против второлигашот.

Во единствениот меч меѓу два премиерлигаши, Арсенал стигна до 2:0 победа на „Кингс пауер“ против Лестер благодарение на автоголот на Кристијан Фукс во првото полувреме, за во 90-тата минута Еди Нкетија да ја потврди победата. Другите фаворити немаа проблеми – Евертон предводен од двата гола на Ришарлисон стигна до 5:2 победа над Флитвуд, Њукасл со 7:0 славеше против Моркемб, а во осминафиналето се и Брајтон и Барнли.

ЕФЛ КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Фулам – Шефилд венсдеј 2:0

Милвол – Барнли 0:2

Престон – Брајтон 0:2

Стоук – Гилингем 1:0

Челси – Барнсли 5:0

Флитвуд – Евертон 2:5

Лестер – Арсенал 0:2

Моркемб – Њукасл 0:7

ЧЕЛСИ – БАРНСЛИ

ЛЕСТЕР – АРСЕНАЛ

ФЛИТВУД – ЕВЕРТОН

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет4 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет6 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет7 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија7 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија9 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија9 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион9 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија10 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија10 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет11 час

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија11 час

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија12 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија12 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа13 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа13 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет14 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија14 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Досие