Контакт

Спорт

Крузеиро се врати во Серија А – Роналдо плачеше од среќа

Објавено пред

Роналдо Луис Назарио де Лима многумина го сметаат за најдобриот напаѓач на сите времиња. Славниот Бразилец купи два клуба по завршувањето на играчката кариера. Првиот е шпанскиот Ваљадолид, а вториот е славниот Крузеиро, клубот во кој ја започна својата брилијантна кариера.

dobivaj vesti na viber

Крузеиро беше во големи проблеми до доаѓањето на Роналдо, а пред три години испадна од елитниот ранг на бразилскиот фудбал, Серија А. По пристигнувањето во клубот во декември минатата година, Роналдо направи голем број промени. Прво го отпушти тренерот Вандерлеј Луксембурго, а потоа им ги намали платите на играчите.
Буџетот на клубот е намален од 4,5 милиони долари на само 1,8 милиони, а на играчите им било понудено или да си заминат или да прифатат нивните плати да бидат намалени.

Кога од клубот го избрка 41-годишниот голман Фабио, инаку икона на клубот, Роналдо влезе во конфликт со навивачите, но тоа не го поколеба. Роналдо не се откажа и целта му беше да го врати Крузеиро во елитниот ранг на бразилскиот фудбал.

И успеа. Крузеиро синоќа го победи Васко со 3:0 и обезбеди враќање во Серија А на седум кола до крајот.

Откако судијата означи крај на натпреварот во Бело Хоризонте, на трибините се изби лудило. Сите плачеа од среќа – навивачите, играчите, но и самиот Роналдо, кој успеа да го врати клубот кој четири пати беше шампион на Бразил и трипати шампион на Јужна Америка во елитата.

 

Спорт

Де Јонг: Лут сум, објавени се многу лаги

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона и репрезентативец на Холандија, Френки де Јонг демантираше дека сака да го напушти клуботна крајот на сезоната. Некои британски и шпански медиуми неодамна објавија дека за холандскиот фудбалер се заинтересирани Манчестер јунајтед, Челзи и Пари Сен Жермен.

dobivaj vesti na viber

„Лут сум, бидејќи медиумите објавија многу информации, кои не се точни. Беа објавени многу лаги, вистината е далеку од реалноста. Информациите за мојата плата не се точни. Многу сум среќен во Барселона, тоа е клубот од моите соништа. Се надевам дека ќе играм уште многу години за овој клуб“, рече Де Јонг во Неапол пред првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против Наполи.

Де Јонг (26) пристигна во Барселона во 2019 година од Ајакс. Тој има договор со каталонскиот клуб до јуни 2026 година.

Холандскиот репрезентативец оваа сезона за каталонскиот клуб одигра 24 натпревари во сите натпреварувања и постигна еден гол.

Фудбалерите на Барселона вечерва од 21 часот гостуваат кај Наполи во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Алкараз го предаде мечот во Рио де Жанеиро

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го предаде мечот од првото коло во Рио де Жанеиро поради повреда на скочниот зглоб.

dobivaj vesti na viber

Вториот играч на светот го повреди зглобот, на самиот почеток, во вториот поен на дуелот со локалниот претставник Тиаго Монтеиро.

За да не ја влоши повредата, Шпанецот реши да се предаде по крајот на вториот гем.

Алкарас минатата сезона стигна до финалето на овој турнир, што значи дека ќе остане без 300 поени.

Утре ќе ги направам тестовите и ќе видиме дали е сериозно или не“, изјави Алкарас.

Инаку, Алкараз ја освои титулата во дебитантскиот настап во Рио во 2022 година, која лани не успеа да ја одбрани бидејќи беше поразен во финалето од Камерон Нори.

На АТП листата, тој има 535 поени повеќе од Јаник Синер, а на почетокот на наредниот месец треба да ја брани титулата на Мастерсот во Индијан Велс. .

Инаку, во следното коло Монтеиро ќе игра против сонародникот Фелипе Мелигени Алвеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман сака да настапи на ОИ во Париз

Објавено пред

Францускиот фудбалер Антоан Гризман изјави дека ќе направи се за да учествува на Олимписките игри во Париз ова лето. Тој додаде дека за тоа ќе разговара со раководството на неговиот клуб Атлетико Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Гризман (32) би можел да биде еден од тројцата играчи постари од 23 години во олимпискиот тим кој во Париз ќе го води тренерот Тиери Анри.

„Тоа е нешто извонредно, да се имаат игрите во Париз“, рече Гризман, кој на тој начин би можел да игра две натпреварувања ова лето, Европското првенство од 14 јуни до 14 јули во Германија и Олимписките игри од 26 јули до 11 август.

„Ќе разговарам со челниците во догледно време, да видам дали ќе ме пуштат. Го знам моето тело, имаме одлични физиотерапевти и нема никакви проблеми“, додаде Гризман во интервју за „Монд“.

Олимпискиот турнир не е во календарот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и клубовите не се обврзани да ги пуштат своите играчи во националниот тим.

Во францускиот тим би можел да биде и напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе, кој изрази желба да учествува на Игрите.

Франција еднаш беше олимписки шампион, во 1984 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа2 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет3 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион3 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа12 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија14 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија14 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ17 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија18 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија19 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија19 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија21 час

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија22 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...