Контакт

Спорт

Куман: Можеме да бидеме шампиони

Објавено пред

Најкритикуваниот човек во Барселона, тренерот Роналд Куман, верува дека Барселона може да ја освои титулата во Шпанија. Барселона вечерва ќе ја пречека Валенсија. Ова ќе биде прв натпревар за Барса по поразот од Атлетико во Мадрид (0:2), на 2.октомври.

„Сум навикнал луѓето да зборуваат за мојата иднина, тоа е нормално во голем клуб, кога работите не се најдобри. И лани беше вака, зборуваа дека ќе добијам отказ. Претседателот ми ги објасни работите и ме поддржа. Но, тренерот мора да победува.Не сакам да зборувам за минатото. Сакам да вложам енергијата во подобрувањето на играта, ќе игнорирам како се чувствувам. Се обидувам да го направам она што е најдобро за клубот“, рекол Куман и дополнил.

„Верувам дека можеме да се натпреваруваме за првото место. Се уште можеме да бидеме шампиони“.

Барселона, во Примера, има одиграно седум натпревари, со 12 бодови се наоѓа на деветтото место.

Спорт

Шоу на Мбапе и Меси во Париз, Сити успеа да загуби од клуб без тренер

Објавено пред

Иако состојбата на табелата беше одлучена и пред последното коло, Лионел Меси и Килијан Мбапе покажаа фантастична форма за 4:1 победа на Пари Сен-Жермен над Клуб Бриж, додека Манчестер сити, како освојувачи на групата, загубија на гости кај РБ Лајпциг, клуб кој завчера го отпушти тренерот поради лошата форма.

Прв на сцената на „Паркот на принцовите“ стапи Килијан Мбапе, кој во фуриозен старт успеа да постигне два гола, во 2. и во 7. минута за најава за катастрофа на белгискиот гостин. Лионел Меси, повторно со магичен гол од слободен удар во 38. минута зголеми на 3:0, пред во второто полувреме, Ритс да врати еден гол за Бриж во 68. минута од мечот, пред осум минути подоцна, Меси од пенал да зголеми на 4:1.

Во Германија пак, Доминик Собослаи им донесе водство на РБ Лајпциг, кои неодамна го отпуштија американскиот тренер Џеси Марч во 24. минута, за Андре Силва да зголеми на 2:0 во 71. минута. Тимот на Гвардиола најави камбек со голот на Ријад Марез во 77. минута, но останаа со играч помалку четири минути подоцна по црвениот картон на Кајл Вокер.

И пред овие мечеви, се знаеше дека Сити се први, ПСЖ на второто место, додека со победата Лајпциг го осигура патот во Лига Европа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

Пари Сен-Жермен – Клуб Бриж 4:1

РБ Лајпциг – Манчестер сити 2:1

Графика: Sofascore за Топспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1462-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Најдобар момент во кариерата? Кога Роналдо го удри со глава!

Објавено пред

Англискиот поранешен фудбалер, Ричард Хјуз вели дека најдобриот момент во неговата фудбалска кариера бил во 2007 година, кога како фудбалер на Портсмут добил удар со главата од Кристијано Роналдо, кој потоа доби црвен картон.

Хјуз влезе доцна во мечот да ја засили одбраната на Портсмут додека неговиот тим имаше 10 играчи, и на крајот успеаја да извлечат 1:1 реми. Фрустрацијата на Роналдо се покажа со глава, и Хјуз вели дека тоа останува најдобриот момент во кариерата.

„Да, тоа беше тривијален момент, безначителен дуел на Кристијано Роналдо, но еден од најдобрите моменти во кариерата. Не постигнував голови, така што морам да се сеќавам на други работи. Ако сретам некој кој не се сеќава дека играв во Премиерлигата, секогаш можам да им кажам дека еден од најдобрите на светот ме удри со глава“, вели Хјуз за „Сан“.

Тој објаснува дека менаџерот Сер Алекс Фергусон не бил задоволен, и тоа не поради црвениот картон.

„Сер Алекс Фергусон потоа изјави дека Роналдо не треба да се расправа со инфериорни фудбалери. Беше во право, јас сум инфериорен играч. Дали се навредив? Па, сега, 99 отсто од фудбалерите се инфериорни од Кристијано Роналдо, па тоа не ми беше проблем“, додава Хјуз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Макси Родригез во пензија, доби прекрасно збогување и пораки од Хендерсон и Меси

Објавено пред

Макси Родригез, поранешниот фудбалер на Ливерпул и аргентински репрезентативец, доби фантастично збогување од спортот откако во понеделникот го одигра својот последен професионален меч, а доби и пораки и од капитенот на „црвените“ Џордан Хендерсон и од неговиот сонародник Лео Меси.

40-годишниот ветеран последните две години играше за својот прв клуб, Њуелс олд бојс во родната Аргентина, и во понеделникот беше заменет во 58. минута од мечот против Банфилд, добивајќи фантастично збогување со фудбалот.

Родригез, кој имаше 16 гола во 57 настапи за Аргентина, ја почна кариерата во младинскиот постав на Њуелс олд бојс, пред во 1999 да дебитира како професионалец. Три години подоцна се пресели во Шпанија, во Еспањол, а од 2005 играше за Атлетико Мадрид, по што помина две години во Ливерпул пред да се врати во Њуелс во 2012. По една сезона во уругвајскиот Пењарол, тој третпат се врати во Њуел олд бојс во 2019.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа4 часа

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија5 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа6 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија8 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија10 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија10 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија11 час

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа11 час

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија11 час

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет12 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет13 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет14 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет14 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ1 ден

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион1 ден

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет1 ден

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион1 ден

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија1 ден

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет1 ден

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Досие