Контакт

Спорт

Куман: Уживам во преостанатото време

Објавено пред

Барселона, вечерва, гостува на „Ваљехас“ во Мадрид кај Рајо Ваљекано. Најавувајќи го натпреварот, тренерот Роналд Куман проговорил и за својата иднина во клубот.

„Јас сум возрасен човек, знам како одат работите. Сакам да уживам во преостанатото време, дали тоа ќе бидат осум години, шест месеци или само неколку недели. Мислам дека е важно да го победиме Рајо Ваљекано. Не смееме да си дозволиме уште еден пораз“, рекол Холанѓанецот.

Барселона во неделата доживеа пораз од Реал (1:2), евентуалниот неуспех во Мадрид уште повеќе ќе го оддалечи тимот на Куман од горниот дел на табелата.

Дуелот на „Ваљекас“ ќе почне во 19 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мексико повторно ги порази САД

Објавено пред

Мексико ја порази репрезентација на САД 97:88 во квалификациите за пласман на Светското првенство. Ова е трета победа на Мексиканците во дуелите со САД во последните три години.

Третата четвртина го реши победникот. Мексико убедливо ја доби со 31:12. Најдобра на теренот беше Орландо Мендес-Валдес со 27 поени, Габриел Џирон постигна 19, а Пол Стол забележа 18 поени и 11 асистенции.

Поранешната НБА ѕвезда, Ајзеа Томас ги предводеше САД со 21 поени и 10 асистенции.

И покрај тоа што Американците играа без најголемите ѕвезди, поразот преставува големо изненадување.

На табелата во Д-групата води Мексико со две победи, Порторико и САД имаат победа и пораз, а Куба има два порази.Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“ за Златната топка: Понижување за Европа

Објавено пред

„Знаете ли што им е заедничко на Адријано 2004., Робињо 2007., Луис Суарез 2011., Алексис Санчез 2016. и Дани Алвес 2019 година? Сите тие ја освоиле Копа Америка, сите биле избрани за најдобри на турнирот. Ниту еден од нив не ја освоил Златната топка“, вака новинарот на „Марка“, Раул Варела, го започнува својот текст за вчерашното доделување на Златната топка.

Лионел Меси седми пат во кариерата ја доби наградата. Новинарите кои гласале за него, процениле дека игрите на Меси минатата сезона и освојувањето на Копа Америка се доволни за да го освои првото место пред Роберт Левандовски и Жоргињо.

„Европа се понижува. Откажете се од актуелниот поредок во светскиот фудбал, бидејќи вчера дознавме дека Копа Америка има поголема вредност од Европското првенство и Лигата на шампиони.

Не е важно ниту тоа што на листата на ФИФА, Јужна Америка има само пет репрезентации во Топ 20. Не е важно која лига е најтешка, очигледно е дека Уругавј, Парагвај, Чиле, Боливија, Еквадор, Колумбија и Бразил едно ниво погоре од Ливерпул, Баерн, Атлетико, Белгија, Англија или Шпанија“, пишува „Марка“.

„Титулите на Меси помалку вредат од титулите на Жоргињо. Меси постигна помалку голови од Левандовски, а немаше влијание врз тимот какво што имаше Карим Бензема. Што е следно? Во 2022 година најдобриот играч на Африканскиот куп да биде награден со Златна топка. Во ред е но има еден проблем. Меси не игра во тоа натпреварување“.

Лионел Меси ја освои Златната топка со 33 гласа повеќе од Левандовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олмо и Барселона – Трансферот ќе се реализира, но не во јануари

Објавено пред

Дани Олмо е еден од играчите кого Барселона ќе се обиде да го донесе на „Ноу Камп“ во зимскиот преоден рок. Не е тајна дека и шпанскиот репрезентативец, инаку играч на Лајпциг, сака да се врати дома. И покрај тоа што постои желба за соработка кај двете страни, „Мундо Депортиво“, тврди дека трансферот нема да се случи во јануари.

Овој извор објави дека во текот на оваа недела, претставници на Барселона ќе се сретнат со менаџерот на Олмо, Хуамна Лопез. Тие состанокот го договориле пред еден месец, кога Барселона му гостуваше на рајо Ваљекано. По тој меч Роналд Куман доби отказ.

„Мундо Депортиво“, пишува дека Олмо и пред да започнат преговорите на Барселона и соопштил лоша вест. Лајпциг нема намера да го пушти во зимскиот преоден рок. Потребен му е на тимов кој ќе се обиде да избори пласман во Лигата на шампионите.
Поради ова, Барселона може да го договори трансферот на Олмо во јануари, но тој би се преселил на „Ноу Камп“ по завршувањето на сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа38 минути

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон варијантата на коронавирусот за три...

Европа44 минути

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Европа2 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија3 часа

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања по констатираните...

Македонија16 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија18 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија18 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија22 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија22 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија22 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа24 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Досие