Контакт

Спорт

Кутињо ги брои деновите на „Ноу Камп“

Објавено пред

Фелипе Кутињо, најскапото засилување во историјата на Барселона, во летниот преоден рок ќе го напушти „Ноу Камп“. Бразилецот не успеа да се снајде во Барса, поради што оваа сезона има лимитирана минутажа.

Барселона ќе го продава Кутињо, но за помала сума од онаа за која што беше купен. а трансфер пазарот сега тој вреди помеѓу 80 и 100 милиони евра.

Според шпанските медиуми Барселона веќе го понудила овој фудбалер на некои тимови. Манчестер Јунајтед се заинтересирани, но не сакаат да платат 10 милиони евра. Во игра е и ПСЖ, каде играат големите пријатели на Кутињо од бразилската репрезентација (Нејмар, Тијаго Силва, Маркињос, Дани Алвеш)/

Пред 14 месеци Барселона буквално пред носот им го украде овој фудбалер на ПСЖ. Сега веројатно тој ќе заврши ан „Паркот на Принцовите“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамшик: Да се елиминира Барселона би било вистинско чудо!

Објавено пред

Словачкиот фудбалски интернацоналец, Марек Хамшик кој 12 години помина како играч на калчолигашот Наполи за шпанска „Марка“ изјави дека елиминација на Барселона би било еднакво на чудо! Хамшик кој моментно е член на кинески Далијан подолг временски период е надвор од терените пред се поради коронавирусот кој се шири во најбројната земја во светот.

Тој го кажа својот став за вечерашниот прв осминафинален меч од ЛШ меѓу Наполи и Барселона кој ќе се одигра во Неапол.

„На некој начин би било чудо да се елиминира Барселона, но во фудбалот се е можно. Наполи мора да одработи добра задача пред домашната публика. Играме многу добро на `Сан Паоло`, победивме речиси се тука, со ПСЖ одигравме нерешено. На `Сан Паоло`ќе ја видите силата на Наполи, на Барселона ќе и биде многу тешко“ – смета Словакот.

Фудбалерот кој за Наполи одигра 520 натпревари и постигна 120 гола во синиот дрес очекува добра фудбалска престава.

„Барса игра своја карактеристична игра, долго ја имаат топката во нозете и го имаат најдобриот светски играч – Меси. Но не смееме да бидеме исплашени за да нападнеме, видовме дека Барса прима доста голови во последно време“ – смета тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Нема подобар тренер од Гвардиола

Објавено пред

Реал Мадрид и Манчестер сити утре на „Сантијаго Бернабеу“ ќе го одиграат првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите. Дуелот на второ пласираните екипи во своите национални првенства ќе биде привлечен и поради тренерската пресметка на Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола.

Зидан е единствениот тренер што освоил три титули во низа (2016-2018), откако Лигата на шампионите се игра во овој формат. Гвардиола од друга страна има трофеј во ЛШ само со Барселона, со Баерн три пати стигнувал до полу-финалето, а со Сити крајниот домет му е четврт-финалето.

И покрај ваквата статистига Зидан смета дека неговиот колега од Сити е најдобриот тренер во светот.

„Да, Пеп како врвен тренер се докажал во Барсам Баерн и Сити. Постојат неколку тренери од светска класа, но јас мислам дека тој е најдобриот меѓу нив.Сепак ова нема да биде дуел помеѓу Зидан и Гвардиола, туку помеѓу Реал Мадрид и Манчестер сити.. На крајот навивачите ги интересира она што се случува на теренот, а таму се наоѓаат играчите, а не тренерите“, рекол Зидан.

Натпреварот Реал-Манчестер сити се игра во среда со почеток во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не сакам Ѓоковиќ да освои повеќе грен-слем титули од мене“

Објавено пред

Рафаел Надал признал дека не сака Новак Ѓоковиќ кариерата да ја заврши со со повеќе освоени грен-слен титули од него.

Светскиот рекет број 2, оваа недела ќе учествува на турнирот во Акапулко.

„Имам убави спомени од овој турнир. Тука се чувствувам како дома. По Австралија опен ова е многу важна недела за мене. Сакам да видам како ќе се чувствувам на теренот“, рекол Надал на средбата со новинарите.

Надал на првиот грен-слем во сезоната, Австралија опен, испадна во полу-финалето од Доминик Тим. Тој признал дека во финалето навивал против Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер на крајот ја освои 17 грен-слем титула и го презеде врвот на АТП листата од Надал.

На вечната листа Надал сега има две грен-слем титули повеќе од Ѓоковиќ.

„Светот во кој што живееме понекогаш е превртлив. Имам добар однос со Доминик, имам добар однос со Ѓоковиќ. Но ако ме прашате дали би сакал Новак да освои повеќе грен-слем титули во повеќе од неме, тогаш одговорот е не. Таква е реалноста. Но, кога Ѓоковиќ ќе освои трофеј јас секогаш му честитам“, рекол Надал и дополнил.

„Тоа е чист професионализам. Верувам дека доколку го прашате Новак дали би сакал Ролан Гарос да го освојам јас или Доминик, веројатно одговорот ќе биде, Доминик“.

Надал на првото коло на турнирот во Акапулко ќе игра против Пабло Андухар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија2 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија3 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион4 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија6 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно7 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија7 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион7 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт9 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија9 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет9 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет20 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт20 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет21 час

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија23 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие