Контакт

Спорт

Квартараро најбрз на вториот тренинг, возеше и Маркез

Објавено пред

Возачот на Петронас Јамаха, Фабио Квартараро, забележа најдобар резултат на вториот тренинг во пресрет на трката за Големата награда на Тајланд. На вториот тренинг на патеката во Буринам се појави и Марк Маркез, кој имаше страшен пад на првиот тренинг поради што беше префрлен во болница.

Актелниот шампион и лидер во генералниот пласман Марк Маркез времето помеѓу првиот и вториот тренинг го минал во болница каде имал детални прегледи на грбот и левата нога. Маркез на првиот тренинг целосно го уништи својот мотор.

На вториот тренинг Шпанецот забележа шесто време (1:30.891).

Инаку и на вториот тренинг доминираа возачите на Јамаха, само што Квартараро и Маверик Вињалес го заменија местата. Возачот на Петронас Јамаха возеше 1:30.404, а возачот на Јамаха 1:30.597. Третиот најдобар резултат го имаше колегата на Квартараро, Франко Морбидели (1.30.625).

Подобар од останатите беше Џек Милер на Прамак Дукати кој заврши на четвртото место, а зад него е уште еден возач на Јамаха, ветеранот Валентино Роси.

Тежок инцидент на Маркез на тренингот во Тајланд (Видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Украинци пазете се доаѓа Роналдо, со причина е мотивиран

Објавено пред

Најдобриот португалски фудбалер Кристијано Роналдо има можност вечерва во Украина да го постигне 700 гол во кариерата. Португалија во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020 гостува кај лидерот во Б-групата, Украина.

Во пресрет на меѓусебниот дуел Украина има 16 бода и со победа ќе си обезбеди место на ЕУРО 2020, додека Португалија со 11 бода е на второто место.

Роналдо пред неколку дена против Луксембург го постигна својот 94 гол за Португалија, а кога на тоа ќе се придодадат и 605 гола што ги постигнал за Спортинг, Манчестер Јунајтед, Реал и Јувентус се доаѓа до бројката од 699 гола во кариерата.

Натпреварот на Олимпискиот стадион во Киев ќе започне во 20.45 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал ја „стопи“ предноста на Ѓоковиќ

Објавено пред

Рафа Надал ја топи предноста на Новак Ѓоковиќ во обид да се врати на првото место на АТП-листата. Србинот на првата позиција има само 320 поени повеќе од Шпанецот.

Ѓоковиќ не успеа да ја одбрани титулата на Мастерсот во Шангај, а со елиминацијата во четврт-финалето тој остана без 820 поени. Ѓоковиќ има 9.545 бода, а Надал 9.225. Шпанецот ќе се врати на првото место на 4 ноември, кога на Ѓоковиќ ќе му бидат одземени бодовите што ги освои со пласманот во финалето на завршниот Мастерс во Лондон. Надал минатата година поради повреда го пропушти овој турнир.

Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 9.545
2. Рафа Надал (Шпанија) – 9.225
3. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.950
4. Данил Медведев (Русија) – 5.920
5. Доминик Тим (Австрија) – 5.085
6. Александар Зверев (Германија) – 4.425
7. Стефанос Циципас (Грција) – 3.900
8. Карен Хачанов (Русија) – 2.990
9. Кеи Нишикори (Јапонија) – 2.860
10. Роберто Баутиста-Агут (Шпанија ) – 2.575

Прикажи повеќе...

Спорт

Неволји за Реал се повредија Модриќ и Бејл

Објавено пред

Велс и Хрватска синоќа одиграа 1-1 во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. По мечот најмногу причини за незадоволство има тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан.

Капитените на двет репрезентации Герет Бејл и Лука Модриќ мечот го завршија со повреди.

Модриќ во финишот на мечот заработи повреда, заврши дури и на носилки, додека Бејл поголем дел од натпреварот не одигра како може поради повредата.

Реал наредниот викенд ќе гостува кај Мајорка, а потоа игра во Лигата на шампионите против Галатасарај и против Барселона во Ла Лига.

Дали и колку ќе паузираат Бејл и Модриќ ќе биде познато откако ќе се вратат во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 час

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ2 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ2 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија2 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија4 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа4 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа5 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт14 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија19 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ21 час

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион22 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура22 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Досие