Контакт

Спорт

Квитова го освои Мастерсот во Мајами

Објавено пред

Чешката тенисерка Петра Квитова го освои Мастерсот во Мајами, откако во финалето ја совлада Елена Рибакина.

dobivaj vesti na viber

Во моментов 12. на ВТА листата до триумфот на Флорида стигна со резултат 7:6 (14), 6:2 по еден час и 42 минути игра.

Посебно драматичен беше првиот сет, кој беше решен по маратонски тај-брејк, во кој тенисерите влегоа по размена на брејкови во финишот.

Двете имаа по пет сет-топки, но Квитова беше таа која ја искористи својата и поведе во мечот.

На почетокот на вториот сет, во вториот гем, Квитова и го одзеде сервисот на својата ривалка, а со вториот брејк во овој сет, во осмиот гем, означи крај на мечот. Во вториот сет Квитова за уште еден степен го подогна нивото на подигна својата игра, одигра речиси без грешка. Во вториот сет направи само три неизнудени грешки, а имаше 12 винери,

Квитова на тој начин ја спречи Рибакина да го освои Мајами по Индијан Велс и да ја комплетира „Саншајн дабл“ турнејата.

Во машкото финале в недела од 19 часот се среќаваат Данил Медведев и Јаник Синер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Проблеми за судијата: Марчинијак влезе во неволји во Полска и си го загрози финалето на ЛШ

Објавено пред

Полскиот судија Шимон Марчинијак е делегиран од УЕФА да го суди финалето на Лигата на шампионите, но по последните случувања се шпекулира дека тој сепак би можел да го пропушти овој голем натпревар.

dobivaj vesti na viber

Шимон Марчинијак е судијата на кој му оди навистина добро оваа сезона. Тој судеше финалиња на Светското првенство и дерби натпревари во други земји.

Неговата работа е високо ценета и благодарение на тоа УЕФА го назначи за судија на финалето од Лигата на шампионите меѓу Интер и Манчестер Сити.

Сепак, Марчинијак влезе во неволја. Здружението „Никогаш повеќе“ кое се занимава со спречување на расизам и други форми на дискриминација во Полска, поднесе пријава против Марчинијак.

Судијата учествуваше на состанокот со Славомир Менцен, еден од лидерите на десничарската партија Конфедерација. Настанот наречен „Еверест“ се одржа на 29 мај.

„Марчинијак присуствуваше на неодамнешниот настан организиран од полскиот екстремно десничарски лидер Славомир Менцен, познат по својот слоган од пет точки: Ние сме против Евреите, хомосексуалците, абортусот, даноците и Европската унија.

Партијата е позната по својот екстремен однос кон етничките малцинства, мигрантите и бегалците, ЛГБТ луѓето и правата на жените“, се вели меѓу другото во соопштението на здружението „Никогаш повеќе“, кое бара од Марчинијак да се „дистанцира“ од оваа партија.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Чекајќи го Меси, Саудијците го доведоа Карим Бензема!

Објавено пред

Саудиска Арабија е ветена земја за најголемите светски фудбалски ѕвезди. Мразот го проби Кристијано Роналдо, сѐ уште размислува Лионел Меси за понудата на Ал-Хилал вредна 1,2 милијарди евра, но се чини дека многу побрзо од него одлучи Карим Бензема.

dobivaj vesti na viber

Французинот доби понуда од 400 милиони евра за двегодишен договор со Ал-Итихад, и одлучил да ја прифати, иако за тоа сѐ уште нема официјална понуда ниту од фудбалерот, ниту од Реал Мадрид. Но, многу извори кои први известија за трансферот на Роналдо во Ал-Наср и сега потврдуваат дека сѐ е договорено за доаѓањето на Карим Бензема.

И Македонија има свои претставници во најквалитетното друштво на Саудиска Арабија. Таму се Александар Трајковски во Ал-Фејха, Дарко Велковски во Ал Етифак, а и Езгјан Алиоски е на добар пат да се врати во Ал-Ахли.

Прикажи повеќе...

Спорт

ГРК Охрид доведе голман од БиХ

Објавено пред

Македонскиот ракометен суперлигаш ГРК Охрид потпиша договор со младиот босански репрезентативен голман Берин Бркиќ. Тој има 19 години, доаѓа од екипата на Борац Бања Лука и потпиша договор до 2026 година.

dobivaj vesti na viber

„Се радувам што доаѓам во ваков амбициозен клуб како што е Охрид! Доаѓам во една од најдобрите лиги во светот. Исто така се радувам што доаѓам во земјата каде што ракометот е спорт број еден. Го следев Охрид претходната сезона и има навистина добар тим и некои од соиграчите веќе ги познавам“, изјави Бркиќ.

Голманот Берин Бркиќ е второ засилување за ГРК Охрид, откако вчера беше доведн и грузискиот репрезентативен лев бек Тимураз Орјоникидзе.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 минути

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет38 минути

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 час

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион2 часа

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија5 часа

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...

Македонија5 часа

Два дена притвор за скопјанецот за убиството во Чаршијата

Судот му определи мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа на скопјанецот што беше уапсен за двојното убиство во скопската...

Македонија7 часа

Шукова: Не се гради пристаниште на Охридското Езеро од албанска страна, се расчистува теренот

Бетонирањето на Охридското Езеро од албанска страна за министерката за животна средина, Каја Шукова, не е поради изградба на пристаниште,...

Македонија7 часа

Струјата, најверојатно, нема да поскапи 13 отсто, претпоставува Бектеши и остави Регулаторната да одлучи

Цената на струјата, најверојатно, нема да се покачи 13 отсто како што бараат некои од компаниите. Ова го посочува министерот...

Македонија7 часа

Одмрзнати цените, нема гаранција дека производите нема да поскапат

Одмрзнати се цените на зеленчукот и овошјето, а министерот за економија, Крешник Бектеши, нема гаранција дека тие нема да поскапат....

Регион7 часа

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското Градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер, Бојко Борисов, за да биде...

Свет9 часа

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули, освен ако алијансата не...

Македонија9 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзалната сала, кое проголта дел од улицата 9 Мај

Со полициска асистенција градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзалната сала, кое...

Македонија10 часа

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и во Косово стапуваат во сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година во рамките на...

Македонија10 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести11 часа

Бодликава жица, зовриена атмосфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот од Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот од Косово. Вработените во локалните самоуправи не може да...

Вести11 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четирипати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ22 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ24 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ1 ден

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ1 ден

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...