Контакт

Спорт

Ла Лига ги налути навивачите – Ел класико ќе се игра во дневен термин

Објавено пред

Ла Лига го објави времето на одигрувањето на првото Ел класико оваа сезона. Првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, предизвика револт кај навивачите на Реал и Барселона, со одлуката, дербито кое во 10.коло ќе се игра на „Камп Ноу“, на 24.октомври, да започне во 16.15 часот.

Пладневниот термин не е популарен кај навивачите во Шпанија, особено не кога треба да се игра најголемото дерби во светот.

Тебас нема проблем со терминот, тој успеа да ги задоволи барањата на оное кои скапо ги плаќаат телевизиските права. Терминот е направен за да можат да го следат фудбалските фанови во Азија.

Престојното дерби ќе биде прво по 1.март 2020 година кое ќе се игра пред полни трибини.

Минатата сезона, двата дуели им припаднаа на фудбалерите на Реал. Во Барселона резултатот беше 3.1, а во Мадрид 2:1 за Реал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хакинен ќе вози во Трката на шампионите

Објавено пред

Мика Хакинен го потврди учеството во Трката на шампионите. Домаќин на трката, на 5. и 6. февруари наредната година ќе биде Пит Хавсбад, Шведска. Трката се вози по снег и мраз.

Двократниот светски првак во Формула 1, Хакинен, заедно со возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, ќе возат за Финска. Ќе се бодива тимскиот и индивидуалниот пласман во трката.

„Сакам да се натпреварувам. Ова ќе биде едно поинакво искуство од она кое го имав во Ф1. Ќе се подготвувам во Финска. Драго ми е што ќе бидам во тимот со Валтери. Очекувам победа. Се надевам дека многу наши навивачи ќе дојдат да не поддржат“, рекол Хакинен.

Покрај Финците, Хакинен и Ботас, учеството во трката веќе го потврдија Петер и Оливер Солберг, потоа трикратниот шампион во рело крос, Јохан Кристоферсон, Том Крустенсен, кој девет пати победил во Ле Ман, легендарниот рели возач, Себастијан Лоеб и Американецот Тревис Пастарана.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема не се појави на судењето -Валбуена порача дека ќе оди до крај

Објавено пред

Карим Бензема не се појави на денешното судење во Версај поради професионални обврски. Бензема, синоќа, со Реал играше во Украина против Шахтјор. На францускиот репрезентативец и на уште четри други лива им се суди за изнуда.

Тое се обидоа во 2015 година да изнудат пари од Метју Валбуена за да пуштат негово домашно видео во јавноста. Бензема, според обвинението, посрердувал во изнудата. Тој го убедувал Валбуена да им ја исплати на уценувачите бараната сума.

Поради тој скандал селекторот Дидие Дешам го исфрли Бензема од националниот тим, во кој се врати ова лето за Европското првенство.

Се очекува судењето да трае три дена. Влабуена истакнал дека нема да се откаже и дека ќе оди до крај.

„Чекав шест години и ќе одам до крај. Само Бензема не се појави пред судот. Штета. Овде ќе останеме онолку колку што ќе биде потребно“, изјави Валбуена.

Според францускиот закон, за вакво дело предвидена е максимална казна затвор од пет години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Можам да ги замислам заедно Халанд и Лукаку

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Томас Тухел, го потврдил интересот на клубот за напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд. „Сините“ сакаат да го засилат нападот со Халанд и покрај тоа што минатото лето се засилија со Ромалу Лукаку.

„Разговаравме неколку пати за Ерлинг. Бевме заинтересирани и минатото лето. Да бидеме реални во тоа време неговиот трансфер во Челси делуваше нереален“, истакнал Тухел.

„Халанд е фантастичен фудбалер, тој е важна личност во Борусија тим кој е сериозен конкурент во Лигата на шампионите. Можам ли да ги замислам заедно Халанд и Лукаку? Зошто да не, можеме да разговараме на таа тема. Да видиме дали нешто ќе се случи во наредните недели“.

Ерлинг Халанд, сезонава одиграл 10 натпревари за Борусија, постигнал 13 голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ41 минута

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 час

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија2 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија3 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Македонија3 часа

Заев: Извештајот на ЕК потврдува дека чекориме силно на европскиот пат

Амбасадорот Гир денеска го предаде извештајот на Европската комисија за прогресот на Северна Македонија, кој во целост го потврдува напредокот...

Свет4 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија5 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија5 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија5 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт8 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија21 час

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија22 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија23 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Досие