Контакт

Спорт

Ла Лига го одложи утрешниот натпревар Гранада-Валенсија

Објавено пред

Натпреварот од 26. коло на шпанското фудбалско првенство меѓу Гранада и Валенсија, кој требаше да се одигра во сабота е одложен откако градот Валенсија прогласи тридневна жалост поради пожарот во кој загинаа неколку лица. Новиот датум на натпреварот се уште не е познат.

dobivaj vesti na viber

Челниците на Ла Лига позитивно одговорија на барањето на фудбалскиот клуб Валенсија, да го одложат натпреварот, закажан за 14 часот. Градот Гранада и неговиот фудбалски клуб изразија солидарност со граѓаните на Валенсија откако во четвртокот попладне избувна пожар во зграда, во кој досега загинаа четири лица, а по 14 се уште се трага.

Во градот Валенсија откажани се сите настани, вклучително и второлигашкиот натпревар помеѓу Леванте и Андора.

Валенсија е на осмото место, а Гранада е претпоследна на табелата во Примера.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Донамура спречи дебакл на Италија – Шпанците го обезбедија првото место во Б групата

Објавено пред

Шпанија ја победи Италија со 1:0 (0:0), во натпревар од Б групата на Европското првенство. Шпанците со овој триумф го обезбедија првото место во групата, додека актуелните европски шампиони ќе мора да се помачат за да се пласираат во нокау фазата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот на стадионот на Шалке во Гелзенкирхен речиси 80 минути беше еднонасочна улица. Шпанците ги надиграа своите противници, Џиџи Донамрума е причината зошто славеа само со 1:0.

Голманот на Италија имаше осум интервенции. од друга страна азурите
воопшто не се заканија кон голот на Симон.

Шпанските фудбалери упатија 20 удари, осум од нов оде аво рамката на голот, додека од трите италијански обиди ниту еден не одеше во голот на Симон.

Победникот го реши автоголот на Калафиори во 55.минута.

Во последното коло Шпанија ќе игра против Албанија, а Италија против Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Англија освои бод против Данска

Објавено пред

Репрезентациите на Данска и Англија ремизираа во натпреварот од второто коло од групата Ц на Европското првенство во Германија. Натпреварот во Франкфурт заврши 1:1 (1:1).

dobivaj vesti na viber

Антглија, слично како и против Србија одигра лош натпревар, без јасна идеја во играта, но за разлика од првото коло не успеа да победи.

Хари Кејн го постигна првиот гол на мечот во 18.минита. На голот му претходеше лоша реакција на Кристенсен, Вокер му ја украде топката, нафрли, Сака малку ја допре топката која дојде до Кејн.

Изаедначи Мортен Хјулманд со спектакуларен гол во 34. минута.

Англичаните и понатаму се лидери во групата Ц и имаат четири бода, Данска и Словенија имаат по два бода, а Србија еден.

Англија со нерешениот резултат прптив Данска зачекори во осминафиналето. Во последното коло, во понеделник од 21 часот ќе играат Данска и Србија, односно Англија и Словенија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе во трка со времето, сака да игра пртив Холандија

Објавено пред

Килијан Мбапе, најдобриот француски фудбалер и еден од најдобрите играчи во светот, сепак би можел да се најде во тимот на триколорите во второто коло од групата Д против Холандија.

dobivaj vesti na viber

Иако првите информации беа крајно песимистички и француските медиуми пишуваа дека новата ѕвезда на Реал сигурно нема да биде во тимот против Холандија, РМЦ денеска пишува дека Мбапе сака да игра и дека сега е во трка со времето.

Мбапе во понеделникот го повреди носот, во самиот финиш на натпреварот од првото коло од групата Д, во Франција ја совлада Австрија со 1:0.

Ден по средбата со Австрија, Француската фудбалска федерација соопшти дека Мбапе нема да оди на операција за време на ЕП, туку ќе добие заштитна маска и ќе продолжи да игра.

РМЦ, пишува дека Мбапе денеска ќе добие заштитна маска, која би му овозможила да тренира со неа вечерва. Самиот најдобро ќе оцени дали ќе може да игра. РМЦ, додава дека Мбапе, со фластер на носот одработи лесен тренинг во средата. тенираше лесно во средата со завој на носот, но не учествуваше со остатокот од тимот, туку вежбаше сам. Она што ги охрабрува француските навивачи е фактот дека Мбапе сака по секоја цена да биде во тимот во петок навечер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Трамп предлага зелен картон за странците кои дипломираат во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп вчера предложи луѓето кои дипломираат на универзитетите во САД автоматски да добијат зелен картон, или...

Свет2 часа

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет2 часа

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија2 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет13 часа

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија14 часа

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион19 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија20 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија21 час

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт21 час

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија23 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија1 ден

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт1 ден

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет1 ден

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија1 ден

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија1 ден

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ2 дена

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија2 дена

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија2 дена

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија2 дена

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...