Контакт

Спорт

Лампард за Кепа: Не е важно колку чиниш, ако не си добар, нема да играш

Објавено пред

Френк Лампард вели дека е задоволен од реакцијата на Кепа Аризабалага, откако најскапиот голман на светот беше пратен на клупата, но тоа не значи дека тој ќе се врати меѓу диреците против Манчестер јунајтед во понеделник.

Кепа, за кого „сините“ платија 72 милиони фунти на Атлетик Билбао во 2018 година, не беше дел од тимот со Лестер сити, кога ветеранот Вили Кабалјеро беше голман при 2:2 ремито.

„Јас одлучив, ќе видите во понеделник. Реакцијата засега беше добра. Тој тренираше добро, со главата долу. Не сум разговарал многу со него оваа недела. Но, не е важно како си пристигнал во клубот, не ми е важна цената која била платена за тебе. Своето го докажуваш на тренинзите и на мечевите. Дали ова беше повик за будење? Не би кажал така. Голманите се малку поинакви од другите членови на тимот, но сакам сите да реагираат на време“, вели Лампард.

Спорт

Ниту „ножичките“ на Обамејанг не го спасија Арсенал од Олимпијакос! (видео)

Објавено пред

Капитенот Пјер-Емерик Обамејанг постигна фантастичен гол со „ножички“ во 113. минута од продолжението, но ниту тоа не беше доволно да се спаси Арсенал од шокантно испаѓање во 1/16 финалето од Лига Европа од Олимпијакос, кои стигнаа до славна 2:1 победа на „Емирати.

Арсенал, кој имаше фантастична низа на резултати во Премиер лигата во 2020 година, го пречека грчкиот клуб со предност од 1:0 од гостувањето, но Папу Абу Сисе во 53. минута донесе неочекувано водство за гостинскиот клуб, кој го оддржа во регуларните 90 минути.

Сепак, се мислеше дека „топчиите“ го имаат дуелот решен во 113. минута кога Обамејанг на асистенција на Мартинели постигна фантастичен гол. Во 118. минута, по еден корнер на Олимпијакос, мароканскиот ветеран Јусеф Ел Араби доби одлична топка и го совлада Бернд Лено за славен триумф.

Прикажи повеќе...

Спорт

Миротиќ за драматична победа на Барса во Москва, првa по седум години! (видео)

Објавено пред

Никола Миротиќ постигна фантастични поени во последната секунда за да ги предводи Барселона до 82:80 победа на гости кај ЦСКА Москва во меч од 26. коло во Евролигата, за прв триумф на Каталонците над „Армејците“ на гости од ноември 2012.

Миротиќ го заврши мечот со најмногу поени, 23 и со осум скока за одмазда против рускиот тим кој ги растури на првиот меч во Барселона. Ова е седми триумф во низа за Барселона за подобрување на скорот на 20-6 и математичко обезбедување на место во плејофот.

Анадолу Ефес, останаа најдобриот тим во регуларната сезона со 23-3 скор, откако Василије Мициќ и Андриен Мерман ги предводеа до 99:86 победа на гости кај Алба Берлин. Мициќ имаше 22 поени, 9 асистенции и 5 скока, а Мерман додаде 19 поени и 7 скока во уште еден меч без Шејн Ларкин (кој е во аут од средината на месецот).

ЕВРОЛИГА, 26.КОЛО

ЦСКА Москва – Барселона 80:82 (15:18, 25:19, 20:26, 20:19)

Зенит Петерсбург – Баерн Минхен 68:77 (20:19, 16:21, 18:20, 14:17)

Алба Берлин – Анадолу Ефес 86:99 (21:32, 26:18, 18:29, 21:20)

Макаби Тел Авив – Олимпијакос 71:70 (20:16, 19:13, 13:21, 19:20)

Басконија – Црвена звезда 71:56 (21:15, 18:13, 15:15, 17:13)

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Јунајтед сигурен, Интер победи пред празни трибини, Ајакс во аут! (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед и Интер го потврдија својот статус како најголеми фаворити за титулата од Лига Европа, со сигурни домашни победи да обезбедат место во осминафиналето, каде што нема да биде Ајакс, кој не успе да ја надмине разликата на Хетафе, а можеби и Арсенал, кои беа приморани да играат продолженија откако Олимпијакос имаше 1:0 водство по 90-те минути.

На „Олд Трафорд“ темпото на мечот беше одредено во 23. минута, кога Клуб Бриж остана со играч помалку по бизарното играње на рака на гостинскиот фудбалер Симон Дели, по што Јунајтед дојде во водство од белата точка преку Бруно Фернандеш.

Деби гол во дресот на „ѓаволите“ постигна Одион Игало, кој моментот го искористи за посвета кон неговата сестра, Мери Атоле, која почина во декември.

Во листата на стрелците се запишаа и повратникот во тимот Скот Мектоминеј и двапати Фред за убедлива 5:0 победа.

На „Сан Сиро“ пак, во помалку нереална атмосфера пред празни трибини поради корона вирусот, Интер го потврди пласманот со 2:1 победа над бугарски Лудогорец. Бугарскиот шампион дојде во водство во 26. минута, но Бираги и Лукаку го комплетираа пресвртот до крајот на првото полувреме.

Ајакс ќе може да се фокусира на домашниот шампионат, откако со 2:1 го победија Хетафе, но на гости загубија со 0:2. Севилја пак, за малку ќе им се придружеше на „копјаниците“, откако одиграа само 0:0 со романскиот ЦФР Клуж и одат понатаму само бидејќи на гостувањето во Романија одиграа 1:1, односно постигнаа гол на гости.

Арсенал пак, низата добри резултати ја прекина со 0:1 пораз во регуларните 90 минути од Олимпијакос, по што на „Емирати“ се играат продолженија.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/16 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Ајакс – Хетафе 2:1, прв меч 0:2, вкупно 2:3

Арсенал – Олимпијакос 0:1, прв меч 1:0, вкупно 1:1, се играат продолженија

Бенфика – Шахтјор Доњецк 3:3, прв меч 1:2, вкупно 4:5

Селтик – Копенхаген 1:3, прв меч 1:1, вкупно 2:4

Интер – Лудогорец 2:1, прв меч 2:0, вкупно 4:1

Манчестер јунајтед – Клуб Бриж 5:0, прв меч 1:1, вкупно 6:1

Севилја –ЦФР Клуж 0:0, прв меч 1:1, вкупно 1:1, Севилја оди понатаму поради гол во гости

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – БРИЖ

ИНТЕР – ЛУДОГОРЕЦ

АЈАКС – ХЕТАФЕ

СЕВИЛЈА – ЦФР КЛУЖ

СЕЛТИК – КОПЕНХАГЕН

ЛЕ: Рома, Леверкузен, Вулфс и Волфсбург сигурно во осминафинале (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа5 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија6 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија8 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија10 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија11 час

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија11 час

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија12 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија12 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија13 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ13 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија14 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија14 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион14 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет15 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет16 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа16 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија16 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија1 ден

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Досие