Контакт

Спорт

Лапорт не ги чека повеќе „петлите“ – ќе игра за Шпанија!

Објавено пред

Дефанзивецот на Манчестер Сити, 26-годишниот Емерик Лапорт одлучи да игра за шпанската фудбалска репрезентација. Иако тој ги помина сите младински категории во француската репрезентација, никогаш не дебитирал за А-селекцијата. Поради баскиските корени има право на настап за „Фуријата“.

Уште пред 5 години Лапорт се поврзуваше со настап за Шпанија, но тогаш порача дека сака да игра за Франција. Доби повик за натпреварите на Франција против Бугарија и Холандија во квалификациите за СП во 2018 година, но не доби прилика за настап.

Три години подоцна е повикан за настап против Албанија, односно Андора, но се повреди.

Потоа веќе не беше во планот на селекторот Дидие Дешам, па сега екс-фудбалерот на Атлетик Билбао реши да настапува за Шпанија.

За 10 дена шпанскиот селектор Луис Енрике ќе го објави списокот со репрезентативци на кои ќе смета на ЕП, а на него, според информациите, ќе има место и за стоперот на Сити.

Оваа сезона Лапорт одигра 27 меча за „граѓаните“, а „Transfermarkt“ неговата фудбалска вредност ја проценува на 50 милиони евра.

Спорт

Нестор-гол: Македонија нема да може да му се оддолжи на Горан Пандев

Објавено пред

Несреќниот напаѓач на македонската фудбалска репрезентација – Илија Несторовски кој поради повреда го пропушти дебитантското ЕП за Македонија денеска, откако хероите во „црвено-жолто“ се вратија во Скопје, на социјалните мрежи сподели статус посветен на националниот тим во кој посебно место има за капитенот – Горан Пандев:

„Заврши Европско. Сонот наш од детство. Горди сме затоа што Македонија беше дел од елитата. Се пееше македонската химна, трепереа македонските срца, бевме тука заедно со најголемите. Вчера беше мечот со Холандија. Не сакавме да заврши, затоа што НАЈГОЛЕМИОТ ќе се збогува. И веќе ништо нема да биде исто, но ќе остане запишано во историјата, ќе го паметат геренации, ќе го прераскажуваат поколенија. Неизмерно сум среќен и горд што бев дел од генерацијата што Гранде Пандев ја предводеше до Европско првенство. Се сеќавам кога дојдов првпат во националниот тим, а тој ме пречека како да се знаеме сто години. Ми подаде рака, и на мене и на сите останати, го сплоти ова семејство и не водеше кон најголемиот успех. И верувајте, бестрашни сме, затоа што знаеме кога е најтешко, тука е Гранде. Ќе даде гол, ќе асистира, ќе помогне со совет, ќе те бодри и кога не ти оди. Нема зборови за да се опише неговата големина. Во Италија е фудбалско божество. Во земјата каде играа Марадона, Зидан, Ван Бастен, Дел Пјеро… Тоа е големина, тоа е величина, тоа е икона, тоа е легенда. Македонија нема да може никогаш да му се оддолжи. Може само да му биде благодарна што го има!“ – напиша Илија Несторовски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Блинд: Ми пречи што многумина го отпишаа Ериксен

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец, Дејли Блинд пред две години доживеа вистинска траума кога при редовен медицински преглед му беше пронајдена срцева мана поради која мораше некое време да биде одвоен од зелениот терен.

Слично како и за Данецот, Кристијан Ериксен, и за актуелниот фудбалер на Ајакс и на репрезентацијата на Холандија тврдеа дека нема да продолжи со професионалната кариера, но 31-годишниот дефанзивец ги демантираше.

„Откако дозна за срцевата мана многумина ме отпишаа велејќи дека веќе нема да можам да играм фудбал. Гледајте каде сум сега. Ми пречи што многумина го отпишаа и Ериксен“ вели Блинд.

На Холанѓанецот му беше вграден апарат за автоматска реанимација во случај на срцев удар, слично како и кај Ериксен.

Блинд покрај Ајакс настапуваше и за Манчестер Јунајтед, а за „Орање“ настапи на 81 меч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Екс-селекторот на Македонија се враќа на местото на успехот, во Подгорица

Објавено пред

Поранешниот македонски кошаркарски селектор, Александар Џикиќ по вторпат во тренерската кариера седнува на клупата на Будуќност од Подгорица, на местото на тренерот Дејан Милојевиќ.

50—годишниот стручњак од Белград со екипата од главниот град на Црна Гора ја освои АБА лигата и донесе историски пласман во Евролигата.

Џикиќ потпиша двегодишен договор.

„Александар Џикиќ ја обележа нашата најславна сезона, кога под неговата тренерска палка ја покоривме АБА лигата. Создаде една компактна, војничка, фајтерска екипа која подеднакво се бореше на домашен и на гостински терен. Под негово водство поставивме рекорд во Евролигата по број на погодени тројки на еден меч. Со него одиме во нови походи. Александар Џикиќ е тренер на Будуќност“ се вели во соопштението на клубот.

Будуќност во наредната сезона ќе игра во Еврокупот затоа што во финалето на АБА беа поразени со 3-2 од Црвена Звезда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија2 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија4 часа

Софија останува на ставот, реагираат дел од европските политичари

Бугарија засега останува на позицијата за блокирање на македонските интеграции. Според дипломатски извори од ЕУ, Бугарија одбила да попушти, и...

Македонија7 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија8 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет8 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет9 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија10 часа

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет11 час

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт22 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт23 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт23 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија1 ден

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија1 ден

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Досие