Контакт

Спорт

Лапорта во обраќање до фановите на Барса најави „чистка“?

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта сметаше дека е потребно да се обрати до навивачите на каталонскиот гигант по елиминацијата во Лигата на шампионите по 3:0 поразот од Баерн Минхен, велејќи дека ја дели нивната болка, и објаснувајќи дека работат на засилувања, кои ќе бидат тешко реализирани во јануари.

dobivaj vesti na viber

Во видео долго само 36 секунди, Лапорта побара единство од навивачите откако Барселона првпат по 17 години не успеа да влезе во нокаут-фазата на ЛШ, а покрај тоа се на седмото место на табелата со 16 поени зад лидерите Реал Мадрид.

„Го делам вашето разочарување од Лигата на шампионите. Сите се согласуваме дека мораме да го засилиме нашиот тим. Нашиот проблем е во тоа што имаме високи наследени договори кои не ни даваат шанса да се движиме во маргините на потребните плати. Ќе бараме формула за решавање оваа зима, и работиме на тоа. Ќе успееме. Сега барам сите да одиме во иста насока за доброто на клубот. Благодарам. Виска ел Барса“, вели претседателот.

Ова обраќање доаѓа по шпекулациите во шпанските медиуми дека се подготвува поставување на тројца членови на првиот тим на трансфер листата – Френки де Јонг, Сержињо Дест и голманот Марк-Андре Тер Штеген, и тоа по барање на тренерот Чави Ернандез, кој по поразот изјави дека е потребно да се креира „нова ера“ во клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Кварадона“ најдобар играч, Спалети најдобар тренер во Серија А

Објавено пред

Сосема очекувано, грузискиот плејмејкер на Наполи, Квича Кварацхелија е избран за најдобар фудбалер во Серија А оваа сезона, додека тренерот Лучано Спалети е најдобриот тренер откако по 33 години донесоа скудето за „партенопеи“.

dobivaj vesti na viber

Тој иронично не е беше вклучен во најдобриот тим на сезоната, бидејќи тој се утврдува според статистиката, а тој не е ниту во класата на напаѓач, ниту класично крило. Најдобар голман е Иван Проведел од Лацио, најдобар дефанзивец соиграчот на Кварацхелија, Ким Мин-Џеј, во одбраната најмногу се покажал Николо Барела од Интер, додека Виктор Осимен е најдобар стрелец.

Кварацхелија ја завршува сезоната во Италија со 12 гола и 13 асиситенции во 33 меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Ѓоковиќ ја доби битката со француската публика и со Давидович Фокина

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ влезе во осминафиналето на Ролан Гарос, победувајќи го во три супер-забавни сета Шпанецот Алехандро Давидович Фокина со 7:6(4)/7:6(5)/6:2, во кои повторно имаше конфликт со публиката во Париз, која честопати е позната по тоа што секогаш има свое мислење.

dobivaj vesti na viber

И покрај тоа што мечот беше решен во три сета, Ѓоковиќ дефинитивно немаше лесна работа против 23-годишниот Давидович Фокина, 34. на АТП листата, одигрувајќи два фантастични сета со многу промени на водството. Следен за Србинот ќе биде подобриот од мечот помеѓу Полјакот Хуберт Хуркач и Перуанецот Хуан Пабло Варилјас.

Во првиот сет, Давидович Фокина прв дојде во предност правејќи брејк за 2:3 водство, но Ѓоковиќ врати експресно, за потоа во тесниот тај-брејк да победи со 7:4. Вториот сет беше уште понеизвесен, со вкупно шест брејка, по три за двајцата тенисери, и откако Ѓоковиќ го доби, прво бурно реагираше пред публиката, која јасно беше на страна на Шпанецот. Веднаш потоа, тој побара медицински тајмаут, по што доби дополнителни свирежи, за што саркастично реагираше.

На крајот, во третиот сет, Ѓоковиќ направи брејк за 2:0 водство, за со уште еден брејк за 4:1 да ја запечати победата по 3 и пол часа игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сабаленка не се чувствува безбедно на прес-конференции, Свитолина подобра од Русинката Блинкова

Објавено пред

Поранешната топ 10 тенисерека, Елина Свитолина е во осминфиналето на Ролан Гарос, откако пак се врати од сет негатива за 2:6/6:2/7:5 победа над Русинката Ана Блинкова, додека втората носителка, Арина Сабаленка одби да оди на прес-конференција по 6:2/6:2 победата над Камила Рахимова бидејќи била загрижена за нејзината безбедност.

dobivaj vesti na viber

Откако на сингл турнирот не остана ниту една Французинка, Украинката Свитолина е „натурализирана“ за фановите како сопруга на францускиот тенисер Гаел Монфис, но тоа не ја поштеди од свирежи на крајот на мечот откако повторно не се ракуваше со руската ривалка.

Блинкова имаше одличен старт на мечот со агресивна игра, освојувајќи го првиот сет, но потоа 28-годишната Свитолина, која имаше подолга пауза од тенисот за да се породи со своето прво дете, да се врати импресивно во вториот сет, за потоа во израмнетиот трет сет со само еден брејк да стигне до победа. За неа, во следното коло повторно доаѓа руска ривалка – Дарја Касаткина, деветтата носитека која игра во одлична форма.

Белорусинката Сабаленка пак, одби да оди на прес-конференцијата, откако претходно оваа недела беше вклучена во незгодна расправија со украински новинар. Наместо прес-конференција, таа даде интервју на неколку новинари.

„По мојот меч зборував со медиумите како и вообичаено. Знам дека уште посакуваат прашања кои се политички, а немаат врска со тенисот. Повеќе месеци ги одговарав овие прашања и бев многу јасна. Во средата не се чувствував безбедно на прес-конференцијата и тоа е проблем. Затоа, денеска решив да избегнам таков момент“, изјави Сабаленка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ3 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија3 часа

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија5 часа

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ7 часа

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа8 часа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион9 часа

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија9 часа

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...

Европа10 часа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа. „Координиран напад организиран од властите во...

Македонија10 часа

Пристигна воен конвој со новите лесни оклопни возила JLTV наменети за македонската Армија

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои...

Регион11 часа

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со...

Регион11 часа

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта помина мирно, а од утрово, седми ден од кризата во тие три...

Свет11 часа

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот,...

Македонија21 час

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа1 ден

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет1 ден

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 ден

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион1 ден

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија1 ден

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...