Контакт

Спорт

Ларкин блесна, турското дерби за Ефес, Реал ја демолираше Басконија

Објавено пред

Шејн Ларкин беше супериорен во финишот на мечот, за Анадолу Ефес да стигне до 89:84 победа над Фенербахче во турското евролигашко дерби во 12. коло.

Ларкин постигнаа 11 од своите 25 поени во последните шест минути од мечот, а имаше вкупно седум асистенции во неговиот најдобар меч оваа сезона. Тој беше фантастичен со тројките за да ги донесе Ефес блиску до лутите ривали во последната четвртина, а на 41 секунди пред крајот постигна поени за 85:84. Фенер потоа ја загубија топката, а Василије Мициќ постигна две слободни фрлања, пред потоа Нандо де Коло да промаши за пораз.

Ова беше четврта победа во низа за Ефес, додека Фенер има четири порази за да има само 3-9 скор и да се постави притисок на тренерот Саша Ѓорѓевиќ.

Во шпанското дерби пак, во „Фернандо Буеса“ арената, Реал Мадрид стигна до убедлива 88:60 победа над Басконија, предводени од своите француски кошаркари. Фабиен Касер имаше 13 поени, Томас Ертел додаде 12, а свој придонес дадоа и Винсен Пориер (8 поени) и Гершон Јабуселе (7 поени).

ЕВРОЛИГА, 12.КОЛО

ЦСКА Москва – Баерн Минхен 77:74 (18:24, 14:17, 24:16, 21:17)

Фенербахче – Анадолу Ефес 84:89 (18.20, 23:16, 26:20, 17:33)

Алба Берлин – Макаби Тел Авив 91:86 (21:17, 24:18, 20:23, 26:28)

Басконија – Реал Мадрид 60:88 (14:25, 20:28, 13:18, 13:17)

Панатинаикос – Зенит Санкт Петерсбург 70:64 (15:23, 18.15, 20:10, 17:16)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Рефлекторите се виновни – Тухел ја објасни грешката на Жоржињо

Објавено пред

Челси и Манчестер јунајтед одиграа 1:1. Жоржињо беше централна фигура на натпреварот. По неговата лоша проценка, Санчо постигна гола за Јунајтед, а пота израмни од пенал.

Менаџерот на Челси, Томас Тухел, го најде виновникот за грешката што ја направи Жоржињо во 50.минута.

„Погрешно ја процени ситуацијата. Мислам дека тоа се случи поради рефлекторите, силно светеа. Се случува тоа“, рекол Тухел.

Челси ја задржаа лидерската позиција на табелата со 30 поени, но сега имаа бод повеќе од Манчестер сити и два од Ливерпул.Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн со 33 поени го реши Детроит

Објавено пред

Три натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА-лигата. Победи забележаа Лејкерси, Бостон Селтикс и Мемфис Гризлис.

ЛА Лејкерс се мачеше со еден од најслабите тимови во лигата, Детроит Пистонс. Лејкерси противникот го скршија во третата четвртина (32:22), на крајот славеа со 110:106.

Леброн Џејмс постигна 33 поени, Расел Вестбрук 25, а Ентони Дејвис 24 на кои придодаде 10 скока. На спротивната страна се истакна Џереми Грент со 32 поени.

Бостон селтикс со тимска игра славеа убедлива победа во Торонто 109:97. Петмина играчи на Селтикс постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасен беше Маркус Смарт 21 поен. Торонто го предводеше Ванвилт со 27 поени.

Мемфис го прегазија Сакраменто со 128:101. Тројца се истакнаа во победата на Мемфис: Брукс со 21, Бејн со 18 и Џексон со 17 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Масовна тепачка на ракометен натпревар во Србија

Објавено пред

Масовна тепачка се случи на натпреварот Врбас-Колубара, одигран во ракометната Супер Б лигата на Србија.

Инцидентот се случи во 53.минута, при водство на Колубата 23:24, кога еден играч на Врбас со тупаница удри еден од противничките ракометари.

Потоа започна тепачката во која учествуваа ракометарите и тренерите.

Хаосот траеше неколку минути. Откако страстите се смирија натпреварот продолжи и заврши со победа на Врбас 27:26.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа21 минута

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 час

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија23 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет23 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија23 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија24 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион3 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија3 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Досие