Контакт

Спорт

Лазаров и Нант безмилосни против Загреб, ПСЖ го декласираше Кјелце

Објавено пред

Новиот македонски селектор, Кирил Лазаров му даде три гола на својот поранешен клуб ППД Загреб за Нант да стигне до 30:28 победа над хрватскиот клуб и да го остави без поен во ЕХФ Лигата на шампионите оваа сезона.

Иако во поголемиот дел од мечот исходот беше неизвесен, францускиот клуб на крајот стигна до победа со два гола разлика за да се доближи до борбата за првите четири места во групата Б. Ветеранот Валеро Ривера повторно беше најдобар за Нант со 10 гола, Адријан Фигуераш додаде шест, додека за Загреб, Матеј Хрстиќ со 5 гола беше најефикасен.

Пари Сен-Жермен пак, со 37:26 го растури лидерот во групата А, Кјелце, доминирајќи во текот на целиот натпревар за конечно да се вратат во добра форма. Лук Стаинс и Микел Хансен постигнаа по шест гола за тимот на Раул Гонзалес, додека за Кјелце, Шимон Сицко заврши со шест. Кјелце останува лидер на групата со 15 поени пред Флензбург со 15 и ПСЖ со 12.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пари Сен-Жермен – Кјелце 37:26 (19:10)

Табела: 1.Кјелце 17, 2.Флензбург 15, 3.ПСЖ 12, 4.Мешков 11, 5.Пик Сегед 10, 6.Порто 8, 7.Елверум 5, 8.Вардар 4

ГРУПА Б

Кил – Алборг 28:26 (15:15)

Нант – ППД Загреб 30:28 (13:14)

Табела: 1.Барселона 24, 2.Веспрем 17, 3.Алборг 12, 4.Мотор 12,  5.Кил 11, 6.Нант 10, 7.Целје 6, 8.Загреб 0

Спорт

Окоча: Салах треба да го напушти Ливерпул

Објавено пред

Прославениот фудбалер од Нигерија, Џеј Џеј Окоча, решил да му „помогне“ на Мохамед Салах, околу изборот на новиот клуб. Окоча смета дека Салах треба да го напушти Ливерпул.

„Доколку постои и најмала шанса да замине во Барселона, би го советувал да го направи тоа. Неговата енергија во Ливерпул исчезна“, рекол Окоча.

Салах, во 2016 година за 40 милиони евра од Рома се пресели во Ливерпул. Египќанецот за Ливерпул досега одиграл 186 натпревар, постигнал 118 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Девин Букер повикан за Ол стар натпреварот

Објавено пред

Играчот на Финикс Санс, Девин Букер, сепак ќе биде учесник на Ол-стар натпреварот. Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер, го повикал Букер како замена за повредениот Ентони Дејвис.

Букер, оваа сезона има просек од 24,7 поени, 4,3 асистенции и 3,8 скока по натпревар.

Ол стар натпреварот ќе се игра без публика, на 7.март во Атланта. Три дена претходни капитените на тимовите Леброн Џејмс и Кевин Дурент ќе ги изберат соиграчите.

Дејвис, натпреварот ќе го пропушти поради повреда на листот на десната нога. Неговиот тим, ЛА Лејкерс, објави дека тој ќе биде на листата на повредени уште еден месец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гасперини: Не го бива за судија, нека најде друга работа

Објавено пред

Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, по поразот на неговиот тим од Реал (0:1) рекол дека Аталанта мора да победи во реваншот доколку сака да се пласира во четврт-финалето. Аталанта против Реал од 17. минута играше со фудбалер помалку на теренот.

Гасперини не го криел разочарувањето од начиниот на кој судијата Штилер го водел натпреварот.

„Го уништи натпреварот. Можеби ќе бевме поразени од Реал, но добро ќе беше да ни дозволеа да играме. УЕФА ќе ме суспендира доколку кажам нешто, но…Не можеме да имаме судии кои никогаш не играле фудбал и кои не разликуваат дуел од фаул. Ако не ја знаеш разликата, тогаш оди и работи нешто друго. Подобро им е за судии да ангажираат луѓе кои играле фудбал. Добија апсолутно сè, олеснета им е работата, а тие грешат, дури и кога ги гледаат снимките. Толку долго чекаш еден ваков натпревар, а тогаш ќе дојде некој судија и ќе го упропасти. Не се жалам на резултатот, но барем можеа да нè остават да ја играме нашата игра“, рекол Гасперини.

Реваншот во Мадрид, Реал и Аталанта ќе го одиграат за 20 дена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија2 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија3 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа3 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион4 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа15 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија21 час

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие