Контакт

Спорт

Лазаров: На СП го допревме дното, со добра стратегија сега треба да почнеме да напредуваме

Објавено пред

Ракометната легенда, еден од најдобрите десни бекови во историјата на овој спорт, Кирил Лазаров, во опширно интервју за подкастот на ракометниот сојуз на Хрватска, говори на многу теми.

Лазаров со Македонија се наоѓа во Египет на СП. Десниот бек седми пат во кариерата е учесник на еден Мундијал. На 27.Светско првенство, Македонија потфрли со играта и резултатите.

Во досегашниот тек од првенството Лазаров и екипата забележаа победа само над Чиле, а доживеа порази од Шведска, Егпипет, Словенија и Русија.

„ Знам дека цела Македонија тагува од нашите убедливи порази. Верувајте ниту мене не ми е лесно. Кај нас е смена на генерациите, но и покрај тоа мораме да се бориме до крај. Можеби ова СП е добро за нас, го допревме дното и имаме шанса со добра стратегија да почнеме да напредуваме“.

Спорт

Јокиќ со 41 поен им пресуди на Портланд, Дончиќ за 15 секунди го урна Бостон

Објавено пред

Балканците, Никола Јокиќ и Лука Дончиќ, повторно се тема во американската јавност. Изминатата ноќ, Јокиќ постигна 41, а Дончиќ 31 поен.

Далас Маверикс против Бостон Селтикс, имаа 11 поени предност во последните три минути, не успеаја да ги сочуваат, Селтикс го презедоа водството и во тие моменти на сцена стапи Дончиќ. Словенецот за 15 секунди постигна две тројки за конечен триумф на Далас од 110:107.

Лидерот на Маверикс натпреварот го заврши со 31 поен, 10 скока и осум асистенции.

Денвер Нагетс славеа во дуелот со Портланд 111:106.

Јокиќ натпреварот го заврши со 41 поен, по пет скока и асистенции и една украдена топка. Ова е петтиот натпревар од почетокот на сезоната на кој Јокиќ постигнува 40 или повеќе поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Јанг и Букер извисија за Ол-стар натпреварот

Објавено пред

Тренерите на Истокот и Западот ги избраа резервите за Ол-стар натпреварот, кој на програмата е на 8 март, во Атланта.

Американците потенцираат дека меѓу резервите ги нема Тре Јанг од Атланта и Девин Букер од Финикс, играчи кои со она што го покажуваат од почетокот на сезоната, заслужија да играат на натпреварот на сите ѕвезди.

Јанг има просек од 26,9 поени, 9,5 асистенции и 3,9 скока, а Букер просечно бележи 24,7 поени, 4,3 асистенции и 3,8 скока по натпревар.

Тренерите Квин Снајдер и Док Риверс ги избраа овие играчи:

Запад: Крис Пол, Пол Џорџ, Демијан Лилард, Донован Мичел, Руди Гобер, Зајон Вилијамсон и Ентони Дејвис.

Исток: Џејмс Харден, Џулиус Рендл, Џејсон Тејтум, Џејлен Браун, Зек Лавин, Бен Симнс и Никола Вучевиќ.

Претходно, со гласовите на навивачите беа избрани стартните петорки:

Запад: Леброн Џејмс, Стеф Кари, Лука Дончиќ, Каваи Ленард, Никола Јокиќ

Исток: Кајр Ирвинг, Бредли Бил, Кевин Дурент, Јанис Адетокумбо, Џоел Ембид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов рекорд на Баерн во Лигата на шампионите

Објавено пред

Баерн Минхен, со убедливата победа над Лацио во Рим, зачекори во четврт-финалето, во Лигата на шампионите. Европските шампиони победија со 4:1 и поставија нов рекорд во елитното натпреварување.

Натпреварот во Рим беше 17. гостување на Баварците во Лигата на шампионите на кое не доживеале пораз.

Последен пат во гости се поразени во 2017 година.

На вечната листа зад Баерн се Манчестер јунајтед и нивната серија од 16 мечеви без пораз, во периодот од 2007 до 2010 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со С.Македонија и Албанија

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет41 минута

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 час

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Свет1 час

Израел ќе ги испрати неискористените дози на вакцини во неколку земји

Израел објави дека ќе испрати „ограничени количини на неискористените дози“ на вакцината за Ковид-19 до Палестинците и некои земји како...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Никој не верува дека поради истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков

Заев направи циркуз, никој не верува дека како резултат на истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков, велат од...

Македонија2 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет12 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија13 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија14 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија15 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија15 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија17 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија21 час

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија21 час

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија23 часа

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија23 часа

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа1 ден

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија1 ден

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски веднаш да даде оставка, знаел за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да даде оставка веднаш, бара ВМРО-ДПМНЕ, по бегството на Сашо Мијалков. „Оливер Спасовски да...

Досие