Контакт

Спорт

ЛЕ: Шкендија и Ренова со победи на Кавказот, Шкупи „испадна“

Објавено пред

Шкендија и Ренова успеаја да го минат првото квалификациско коло во Лига Европа по гостинските победи, додека Шкупи не ја мина првата пречка.

Шкендија со два гола од пенал успеа да стигне до 2:0 победа над азербејџанскит клуб Сумгаит. Бесарт Ибраими во 56. минута и Љупче Дориев во 89. минута ја обезбедија големата победа на тетовци.

Во Ерменија, голот на Ненад Мишковски во 58. минута беше доволен за Ренова да стигне до 1:0 триумф над Алашкерт.

Само Шкупи, кои исто така гостуваа во Азербејџан, загуби со 2:1 на гостувањето кај Нефчи од Баку.

Фото: ФК Шкендија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дани Алвеш се враќа во Европа

Објавено пред

Бразилскиот ветеран Дани Алвеш наскоро би можел да се врати во Европа. Алвеш пред точно една година потпиша три годишен договор со Сао Паоло, меѓутоа работите за него во овој клуб повеќе не се идилични поради што изразил желба да се врати ан „стариот континент“.

Дани Алвеш како голема ѕвезда се врати во Бразил, во Сао Паоло ја доби „десетката“, а на дебито против Сеара го постигна голот за победа.

Меѓутоа по 38 одиграни натпревари и осум постигнати голови Алвеш решил да се врати во Европа. Десниот бек немал повеќе добри односи со клупските челници и навивачите.

Дани Алвеж во кариерата играл во Севиља, Барселона, Јувентус и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне: Не можам да го надоместам заминувањето на Силва

Објавено пред

Кевин Де Брујне по триумфот над Вулверхемптон (3:1) говорел за својот поранешен соиграч Давид Силва. Шпанецот една деценија го носеше дресот на Манчестер сити, од оваа сезона тој игра за Реал Сосиедад.

Со заминувањето на Силва Белгиецот остана единствен вистински креативец во редот за врска на Манчестер сити. Тој вели дека клубот тешко може да го надомести заминувањето на Силва.

„Давид Силва е фантастичен фудбалер, тој беше најзначајниот играч во тимот. Јас не можам да го надоместам она што го правеше тој за овој тим. Ќе биде тешко да се надомести неговото заминување. Беше важен играч на теренот и надвор од него“, рекол Белгиецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијански судија убиен во својот дом

Објавено пред

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во Лече.

Де Сантис и неговата девојка биле избодени со нож. Нивните тела ги пронашле соседите кои ја известиле полицијата.

Де Сантис во кариерата судел 130 натпревари во Серија Ц, а во Серија Б во 2017 година го судел мечот помеѓу Пиза и Беневенто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 час

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа3 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт3 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија3 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија4 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет4 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија5 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија5 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија6 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија15 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија21 час

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет21 час

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија22 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија22 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија23 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија24 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија1 ден

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа1 ден

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Досие