Контакт

Спорт

Леброн ги внесе Лејкерси во плеј-офот, Валанчунас блескаше против Сан Антонио

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс се пласираа во плеј-офот од седмата позиција во Западната конференција, додека за осмото место ќе се борат Голден стејт Вориорс и Мемфис Гризлис.

Лејкерси, во борбата за седмото место забележаа победа 103:100 над Голден стејт Вориорс. Од друга страна дулеот на деветтиот Мемфис и десеттиот Сан Антонио им припадна на Гризлис со 100:96.

Леброн Џејмс, со тројка од девет метри, преку Стеф Кари, на 59 секунди до крајот го реши дуелот Лејкерс-Вориорс.

Вориорс на шест минути до крајот на третиот период имаа предност од 12 поени, која Лејкерси ја анулираа со серијата од 7:17.

Леброн натпреварот го заврши со трипл-дабл од 22 поени, 11 скокови и 10 асистенции. Покрај Џејмс, клучен ихрач во победата на лејкерс беше Ентони Дејвис, кој во последниот период постигна 13 од своите 25 поени.

Леброн и Дејвис ја поништија одличната партија на Стеф Кари кој ги предводеше Вориорс со 37 поени.

Вориорс ќе имаат уште една шанса да изборат место во плеј-офот. Противник ќе им бидат Мемфис Гризлис. Јонас Валанчунас и Дилон Брукс ги предводеа Гризлис до победата над Сан Антонио 100:96.

Литванецот одигра брилијантен натпревар (23 поени и 23 скока), Брукс постигна 24 поени, а Џа Морант 20 поени.

Кај Сан Антонио по 20 поени реализираа Демар Дерозан и Руди Геј. а трипл-дабл од 10 поени, 13 скокови и 11 асистенции забележа Дехунте Мареј.Спорт

Сити руши британски рекорд – Грилиш се сели во Манчестер за 100 милиони фунти

Објавено пред

Шампионот во Премиерлигата, Манчестер Сити е подготвен да плати околу 100 милиони фунти за играчот од среден ред на Астон Вила, репрезентативецот Џек Грилиш. Тоа би бил британски рекорд ако се знае дека Јунајтед во 2016 година за доведувањето на Пол Погба плати нешто помалку од 90 милиони евра.

Грилиш во моментов со „Гордиот албион“ го очекува осминафиналниот дуел против Германија.

25-годишниот фудбалер за Вила има одиграно 213 натпревари, а притоа постигнал 32 гола.

За Англија настапил на 9 меча.

„ЕСПН“ пишува дека Сити и покрај интересот за Грилиш, не се откажува од доведување на Хари Кејн. Неговиот трансфер би чинел околу 150 милиони фунти.

Од играчите кои се споменуваат дека се на излезна врата од „Итихад“ се Бернардо Силва и Рахим Стерлинг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перез: Се борев Зидан да остане – неговото писмо не го ни прочитав, се колнам во внуците

Објавено пред

Минатава сезона беше турбулентна за Реал Мадрид. Сезона без трофеј, неуспешен обид да се организира Суперлига, си отиде тренерот, а потоа и долгогодишниот капитен.

Претседателот на клубот, Флорентино Перез вели дека инсистирал Зинедин Зидан да остана на кормилото на Реал.

„Одлично го познавам Зидан и свесен сум дека пред него била тешка одлука. Се борев да остане. Не го ни прочитав неговото проштајно писмо, се колнам во внуците. Тој што го напишал писмото не бил Зидан. Му посакувам добро. Легенда е на Реал и има признание за се што направи за клубот. Одушевени сме од Анчелоти и неговото ново поглавје во клубот. Од почетокот сметавме дека Анчелоти е идеалното решение за клубот. Не сум разговарал ниту со Алегри, ниту со Покетино, ниту со Конте“ рече Перез.

Во врска со шпекулациите дека Раул Гонзалес бил блиску до клупата на „Кралевите“:

„Ни требаше повеќе искуство, Раул тоа го собира од година во година. Еден ден ќе биде тренер на првиот тим, тој ги има сите квалитети за тоа“ смета Перез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мората: Ми праќаат ужасни пораки, се надевале дека моите деца ќе умрат!

Објавено пред

Напаѓачот на шпанската фудбалска репрезентација, Алваро Мората на ЕУРО 2020 проживува тешки моменти затоа што поради неговите промашувања стигнуваат смртни закани за него, но и за неговите најблиски.

Мората промаши пенал против Словачка, а имаше уште неколку нераализирани шанси. Поради неискористените зицери тој подол период е мета на навивачите, но се чини има навивачи кои претеруваат со морбидните пораки.

„По мечот со Полска не заспав 9 часа. Примит толку многу закани, навреди за членови на моето семејство, пораки во кои пишува дека се надеваат дека моите деца ќе умрат. Најмногу ми пречи она што се пишува за моите жена и деца. Јас давам се од себе за репрезентацијата, а тие не ми даваат ни дел од кредитите кои ги добиваат останатите играчи“ изјави Мората за шпанските медиуми.

Тој се осврна и на промашениот пенал против Словачка.

„Горд сум што шутирав, затоа што никој друг не се осудуваше. Погледнав и видов дека никој не сакаше да го изведе. Шутирав и голманот одбрани, и што сега? Светот не пропадна. Касилјас, Реина и Раул ми дадоа поддршка и ми рекоа да не им придавам важност на критиките. Можеме да отидеме до самиот крај. Ако тоа не се случи потпишувам дека нема да одиграм ниту минута повеќе. Не дојдов овде да глумам ѕвезда, туку да го освојам европскиот трофеј“ вели Мората.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија18 минути

Од 1 јули се укинуваат тарифите за роаминг меѓу земјите од Западен Балкан

Oд следниот месец се укинат тарифите за роаминг за граѓаните од земјите од Западен Балкан (Македонија, Србија, Црна Гора, Босна...

Економија36 минути

Околу 50 милиони евра годишно од еколошката такса ќе одат на проекти за зелен развој, велат од Владата

Формираме посебен фонд за средствата од еколошка такса со кој ќе обезбедиме подобри услови за зелен развој, истакнаа вицепремиерот Фатмир...

Европа43 минути

(Видео) Торнадото уништи 2.000 куќи во Чешка, објавени снимки со дрон од погодените области

Торнадото што синоќа опустоши седум села на југот oд Чешка и однесе најмалку пет човечки животи, според премиерот Андреј Бабиш,...

Регион2 часа

(Видео) Рама: Почнавме да се навикнуваме на фактот дека ЕУ не си ги исполнува ветувањата

Еди Рама стои зад критиките кон ЕУ што ги кажал деновиве, зашто Унијата не успева да ги исполни сопствените ветувања. Ова...

Македонија5 часа

Обвинителката Фетаи повредена во сообраќајка во скопски Чаир

Обвинителката Фатиме Фетаи е повредена откако синоќа околу полноќ имала сообраќајна несреќа во скопски Чаир. Во Градската општа болница „Свети...

Македонија5 часа

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Македонија6 часа

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа7 часа

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет21 час

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија23 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија1 ден

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија1 ден

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион1 ден

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија1 ден

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија1 ден

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Досие