Контакт

Спорт

Лејкерси загубија од најслабиот тим сезонава, петти неуспех во низа за Мајами

Објавено пред

Кошаркарите на Детроит пистонс го победија актуелниот НБА-шампион ЛА Лејкерс со 107-92. Блејк Грифин го предводеше Детроит до победата со 23 поени, а на спротивната страна Леброн Џејмс постигна 22 поени со 10 асистенции и 7 скока за 35 минути на паркетот.

Кузма имаше 22 поена со 10 скока, а кај Пистонси уште четворица беа над 14 поени на овој меч.

Синоќешната е само петта победа за Детроит во 19 меча.

Мајами хит го врза петтиот неуспех во низа откако синоќа загуби и од Клиперси со 109-105.

Батум со 19 поени ги предводеше кошаркарите од ЛА до победата, а придонес имаа и Вилијамс со 17, односно Морис и Џексон со по 16 поени.

Хјустон беше подобар од Портланд со 104-101. Оладипо беше најефикасен кај победниците со 25 поени, а залудни беа 30-те поени на Лилард кај Треилблејзерси.

Феникс беше подобар од Голден Стејт со 114-93. Сонцата ги предводеше Бриџис со 20 поени, а Стеф Кари кај поразениот тим уфрли 27 поени со 4 асистенции и 4 скока.

Спорт

Адејеми ја одбил Барселона, ја прифатил понудата од Дортмунд

Објавено пред

Играчот на Салцбург и репрезентативец на Германија, Карим Адејеми, кариерата ќе ја продолжи во Борусија Дортмунд. Адејеми, проценил, дека неговата кариера подобро ќе се развива во Дортмунд, отколку во Барселона.

Долго време траат шпекулациите околу Адејеми. Барселона не го крие интересот, тренерот Чави неговиот трансфер го означил како приоритет и тоа во јануарскиот преоден рок, меѓутоа „Блауграна“ нема да го добие овој играч.

„Скај спорт“, тврди дека Адејеми ја прифатил понудата од Дортмунд и дека неговиот трансфер е речиси завршен.

Напаѓачот до крајот на сезоната ќе игра во Салцбург, а потоа ќе се пресели во Дортмунд како заменеа за Ерлинг Халанд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ ќе игра на АТП купот во Сиднеј

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ќе ја предводи Србија на АТП купот во Австралија. Ова репрезентативно натпреварување ќе се одржи од 1. до 9.јануари во Сиднеј. Учеството на Ѓоковиќ го потврди АТП.

Учеството на АТП купот со голема веројатност значи дека Ѓоковиќ ќе учествува и на Австралија опен.

АТП купот се одржува во Сиднеј, во државата Нов Јужен Велс, каде што епидемиолошките мерки за влез не се толку ригорозни како што се во државата Викторија во која се наоѓа Мелбурн.

Србија ќе биде во А-групата на АТП купот, а противници ќе и бидат Шпанија, Норвешка и Чиле.

Групата Б ја предводи бранителот на титулата Русија. Во групата се Австрија, Австалија и Италија.

Германија, Канада, Велика Британија и САД се во Ц-групата, а Грција, Полска, Аргентина и Грузија се во групата Д.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ждрепката за европските купови ќе се одржи зад затворени врати

Објавено пред

Ждрепката за европските клупски натпреварувања (Лига на шампиони, Лига Европа и Конференциска лига) ќе биде одржан зад затворени врати. УЕФА објави дека претставниците на клубовите нема да бидат присутни на извлекувањето на двојките за нокаут-фазата.

Многу држави воведоа нови мерки поради најновата ситуација со коронавирусот. Патувањата повторно се отежнати поради што УЕФА ја донесе оваа одлука.

Извлекувањето на двојките за нокаут-фазата во европските купови, ќе се одржи во Нион на 13.декември.

УЕФА го смени терминот и за ждрепката за Лигата на нации. Наместо во Монтро на 16.декември, ждрепката за сезоната 2022/2023 ќе се одржи во Нион.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните со ковид

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени со ковид, а кои...

Свет2 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет2 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет3 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ15 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион16 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет16 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион16 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија17 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет20 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија20 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија23 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија24 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион24 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија24 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа1 ден

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа1 ден

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Досие