Контакт

Спорт

Лев: Не успеавме да им направиме проблем, Гнабри: Честитки до Македонија

Објавено пред

Германскиот селектор Јоаким Лев нема многу оправдувања за шокантниот (и за нас историски) 1:2 пораз од Македонија, признавајќи дека неговиот тим едноставно не успеал да ни направи проблем.

„Разочарувањето е огромно. Бевме преуморни и ја немавме свежината во нашите акции и направивме премногу грешки. Кога игравме брзо, бевме опасни. Противникот играше длабоко, но не успеавме да им направиме никаков проблем. На крајот, беше крајно разочарувачки“, вели Лев.

Серж Гнабри, кој можеби ги имаше најдобрите шанси од игра, честиташе за победата.

„Честитки до Македонија. Се вративме во игра, направивме шанси, но работите напред не функционираа. На крајот тоа не беше доволно“, изјави Гнабри.

Најголеми критики имаше од капитенот, Илкај Гундоган.

„Вакви работи не смеат да се случуваат. Чувствувавме како Македонците да беа пред голот само двапати! Направивме доста шанси, но не дојдовме до гол. Не изгледавме добро ниту напред, ниту назад“, вели ѕвездата на „Манчестер сити“.

Спорт

Фјури: Ако не ми се јават до утре, нема меч со Џошуа

Објавено пред

Тајсон Фјури вели дека ќе „тргне понатаму“ доколку не слушне ништо за потенцијален договор за меч за обединување на титулите со Ентони Џошуа, уште еднаш искажувајќи ја фрустрацијата од преговорите на двајцата боксери.

Преговорите траат веќе неколку недели и иако од кампот на Џошуа најавуваа дека наскоро ќе имаме официјална потврда, „Џипси кинг“ изјави дека ќе планира други мечеви ако нема договор до утре.

„Ако не слушнам ништо до вторник, ќе тргнам понатаму, бидејќи мислам дека помина долго време. Видеото дека имам договор со Џошуа го објавив во јуни минатата година. Се согласивме дека ќе боксуваме, а сега нема ништо“, вели Фјури.

Заканата како да „проработе“, откако агентот на Џошуа, Еди Херн изјави дека и неговиот боксер е очаен за меч. Џошуа, пак, на социјалните мрежи објави дека има „позитивни вести вечерва“ и дека ќе почне да се подготвува за меч.

Се тврди дека првиот од двата меча ќе се оддржи во Саудиска Арабија на 24 јули, но сепак, ќе почекаме за каква било официјална вест.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса е највреден фудбалски клуб на светот, Јунајтед испадна од топ 3

Објавено пред

Барселона го претекна вечниот ривал Реал Мадрид како највреден клуб на светот на годишната листа која ја објавува магазинот „Форбс“, додека Манчестер јунајтед го загуби третото место од европскиот и светски шампион Баерн Минхен.

Каталонците, кои се мачат со својот огромен долг од над милијарда евра, според „Форбс“ вредат фантастични 4.76 милијарди долари, за 10 милиони повреден од Реал Мадрид, додека Баерн сега се трети со 4.22 милијарди долари вредност.

И покрај тоа што шпанските гиганти постојано се највредните на светот, зачудува што во топ 10 има дури шест премиерлигаши. Покрај Манчестер јунајтед, сега четврти, тука се и Ливерпул, Манчестер сити, Челси, Арсенал и Тотенхем, покажувајќ дека не се потребни титули за да се заработуваат многу пари во фудбалот.

ФОРБС ЛИСТА НА НАЈВРЕДНИ ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ

1.Барселона 4.76 милијарди $

2.Реал Мадрид 4.75 милијарди $

3.Баерн Минхен 4.22 милијарди $

4.Манчестер јунајтед 4.2 милијарди $

5.Ливерпул 4.1 милијарди $

6.Манчестер сити 4 милијарди $

7.Челси 3.2 милијарди $

8.Арсенал 2.8 милијарди $

9.Пари Сен-Жермен 2.5 милијарди $

10.Тотенхем 2.3 милијарди $

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев: Зарем КОВИД ќе исчезне за една недела?

Објавено пред

Светскиот рекет број 2, Русинот Данил Медведев вели дека е бизарна одлуката да се одложи стартот на Франција опен една недела, велејќи дека тоа нема да има никаква врска во земјата која е погодена од „третиот бран“ на корона вирусот.

Франција по третпат воведе „локдаун“ минатата недела во обид да се намали бројот на заразени, со полициски час од 19 часот до 6 часот наутро, по што организаторите на Ролан Гарос, Француската тениска федерација (ФФТ) го одложи турнирот за една недела со старт на 30 мај.

„Навистина сум изненаден. Каква врска има ако играме една недела подоцна. Ти дава чувство дека за една недела ќе исчезне КОВИД. Не сум сигурен дека нешто ќе се смени и навистина е смешно. Не ја критикувам федерацијата, туку самата ситуација“, вели Медведев.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет2 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ4 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија5 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет6 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија8 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет10 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија10 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија10 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија11 час

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет11 час

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет11 час

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет12 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија15 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Досие